News

Mają najwyższe emerytury w Polsce. Waloryzacja emerytur nawet do 5 tys. zł

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska22.02.20244 min.
Mają najwyższe emerytury w Polsce. Waloryzacja emerytur nawet do 5 tys. zł

Emerytury w Polsce w 2023 roku wzrosną średnio o 12,89%. Niektórzy emeryci mogą liczyć na znaczne podwyżki sięgające nawet 5000 zł brutto. W artykule przyjrzymy się bliżej tym rekordzistom. Poznamy emerytury wiodące prym oraz te najniższe gwarantowane. Dowiemy się, ile wynoszą obecnie najwyższe świadczenia i o ile wzrosną po marcowej waloryzacji. Zobaczymy także, jak zmieni się minimalna emerytura oraz ilu seniorów ją otrzymuje.

Emerytura 43 tys. zł, zyska ponad 5 tys.

Najwyższą emeryturę w Polsce, sięgającą aż 43 tys. zł brutto, pobiera obecnie mieszkaniec województwa śląskiego. Ten 86-letni mężczyzna przepracował długie 62 lata i 5 miesięcy, zanim przeszedł na zasłużony odpoczynek.

Po marcowej waloryzacji emerytur jego świadczenie wzrośnie o ponad 5 tys. zł i osiągnie poziom 48 211 zł brutto miesięcznie. To zdecydowanie najwyższa podwyżka emerytury w tym roku.

Długa praca się opłaca

Przypadek emeryta ze Śląska pokazuje, że ciężka, wieloletnia praca popłaca. Choć niewielu z nas jest w stanie pochwalić się tak długim stażem pracy jak on, to jednak im dłużej pracujemy i odprowadzamy składki emerytalne, tym nasza przyszła emerytura będzie wyższa.

Emerytura kobiety, wzrost o 4 tys.

Kolejną rekordzistką jeśli chodzi o wysokość świadczenia jest 81-letnia mieszkanka Bydgoszczy. Przepracowała ona ponad 60 lat i teraz pobiera emeryturę w wysokości 33 354 zł brutto miesięcznie.

Jest to zdecydowanie najwyższa emerytura wśród kobiet w naszym kraju. Po marcowej waloryzacji emerytur bydgoszczanka zyska aż 4043 zł brutto i jej świadczenie wzrośnie do 37 397 zł.

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć oszczędzać na swoją przyszłą emeryturę. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej.

Wieloletnia ciężka praca popłaca

Podobnie jak w przypadku rekordzisty ze Śląska, także emerytura bydgoszczanki pokazuje, że długoletnia ciężka praca i uczciwe odprowadzanie składek emerytalnych po prostu się opłaca.

Czytaj więcej: Prognoza inflacji w 2024 r. wg Lewiatana

Wielkopolska, emerytura 32 tys. wzrośnie o 4 tys.

Do grona rekordzistów pod względem wysokości świadczenia emerytalnego należy zaliczyć również pewnego mieszkańca Wielkopolski.

Aktualnie pobiera on emeryturę w wysokości 32 tys. zł brutto miesięcznie. Jednak już w marcu, po waloryzacji emerytur, jego świadczenie wzrośnie o prawie 4 tys. zł i osiągnie poziom 35 878 zł brutto.

Województwo Aktualna emerytura Emerytura po waloryzacji
Śląskie 43 000 zł 48 211 zł
Kujawsko-pomorskie (K) 33 354 zł (K) 37 397 zł (K)
Wielkopolskie 32 000 zł 35 878 zł

Sprawdź ile wyniesie Twoja emerytura

Warto sprawdzać na bieżąco, ile składek emerytalnych mamy już zgromadzonych i jaką emeryturę możemy prognozować po zakończeniu aktywności zawodowej. Pozwoli to ocenić, czy nasze przyszłe świadczenie będzie satysfakcjonujące i da szansę na ewentualne dodatkowe oszczędzanie.

Mazowsze, emerytura 36 tys. wzrośnie o 4,3 tys.

Mają najwyższe emerytury w Polsce. Waloryzacja emerytur nawet do 5 tys. zł

Kolejny zamożny emeryt to mieszkaniec województwa mazowieckiego. Aktualnie pobiera on emeryturę w wysokości 36 tys. zł brutto miesięcznie.

W marcu, dzięki waloryzacji emerytur, jego świadczenie wzrośnie o 4363 zł i osiągnie pułap 40 363 zł brutto. To kolejny przykład bardzo wysokiej podwyżki.

  • Emeryt ze Śląska - wzrost o 5 tys. zł
  • Emerytka z Bydgoszczy - wzrost o 4 tys. zł
  • Emeryt z Mazowsza - wzrost o 4,3 tys. zł

Ile zyskasz Ty?

Warto sprawdzić, jaka będzie wartość podwyżki naszej emerytury lub renty po tegorocznej waloryzacji. Szczegółowe wyliczenia można znaleźć na swoim koncie w ZUS lub PUE ZUS.

Minimalna emerytura wzrośnie do 1,7 tys.

Oprócz rekordzistów warto też przyjrzeć się drugiemu biegunowi, czyli najniższym wypłacanym emeryturom. Obecnie minimalna gwarantowana emerytura wynosi 1588 zł brutto miesięcznie.

Jednak od 1 marca, dzięki waloryzacji emerytur, zostanie podniesiona do poziomu 1780,96 zł brutto. To ważna informacja dla seniorów otrzymujących najniższe świadczenia.

Liczba minimalnych emerytur rośnie

Okazuje się, że liczba wypłacanych minimalnych emerytur systematycznie rośnie. Jeszcze w marcu 2022 roku było ich 341 300, a w marcu 2023 będzie to już 368 500.

kosztów i trudnych warunków pracy. emerytury i renty. Mając to na uwadze, można stwierdzić, że waloryzacja emerytur to nie tylko wsparcie materialne dla seniorów, ale także wyraz uznania dla ich całej zawodowej drogi.

Podsumowanie

W artykule przyjrzeliśmy się najwyższym emeryturom wypłacanym w Polsce. Okazuje się, że rekordziści ze Śląska, Mazowsza i Bydgoszczy po tegorocznej waloryzacji emerytur zyskają od 4 do 5 tys. zł podwyżki. To pokazuje, że ciężka wieloletnia praca i uczciwe odprowadzanie składek emerytalnych popłaca. Z drugiej strony coraz więcej seniorów otrzymuje najniższą gwarantowaną emeryturę, która od marca br. wyniesie 1780 zł brutto.

Przedstawione informacje i dane liczbowe dotyczące najwyższych emerytur i ich waloryzacji w 2023 r. mają charakter poglądowy, ale pokazują ogromne zróżnicowanie świadczeń emerytalnych wypłacanych w Polsce.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły