News

Mamy zmiany w wypłacie emerytur - niektórzy dopiero w czerwcu

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk29.04.20243 min.
Mamy zmiany w wypłacie emerytur - niektórzy dopiero w czerwcu

Uwaga emeryci! Terminy wypłat świadczeń w maju uległy zmianie. Wszystko za sprawą majówki, która spowodowała przesunięcia w harmonogramie ZUS. Okazuje się, że niektórzy seniorzy będą musieli poczekać na pieniądze aż do czerwca. Sprawdź, czy należysz do jednej z tych grup.

Terminy wypłat emerytur w maju - przełożone na inne dni

Jak co roku, terminy wypłat emerytur w maju zostały nieco zmodyfikowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Powodem są dni wolne od pracy przypadające na początku miesiąca. Jeśli Twoja wypłata emerytury zazwyczaj następuje na początku miesiąca, prawdopodobnie spotkała Cię zmiana terminu.

W maju zamiast tradycyjnych 7 terminów wypłat emerytur, ZUS wprowadził ich 6. To wszystko ze względu na majówkę, czyli święto przypadające 1 maja. Otrzymanie emerytury w tym dniu nie będzie możliwe, dlatego też pierwsi emeryci musieli poczekać na pieniądze do końca kwietnia.

Oprócz przesunięcia pierwszego terminu, zmiany objęły również inne daty wypłat emerytur w maju. ZUS dokonał ich, aby uniknąć wysyłki świadczeń w dni wolne od pracy. W rezultacie, niektórzy emeryci będą musieli uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wypłatę do czerwca.

Dni wolne w maju przesunęły terminy wypłat dla emerytów

Majowe terminy wypłat emerytur z ZUS co roku ulegają modyfikacjom ze względu na liczne dni wolne od pracy przypadające w tym okresie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się dostosować harmonogram, aby żaden emeryt nie musiał czekać na swoje pieniądze w czasie świąt.

W tym roku w maju przypadają aż trzy dni wolne: 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) oraz 31 maja (Boże Ciało). Dlatego też terminy wypłat uległy przesunięciom, aby nie wypadały w te właśnie dni.

Modyfikacje w harmonogramie maja dotknęły najbardziej osoby, które zwykle otrzymują wypłatę emerytur na początku miesiąca. Ich świadczenie zostało przesunięte o kilka dni w tył lub do przodu, aby nie pokrywało się ze świąteczną datą.

  • Pierwsza grupa emerytów, która tradycyjnie otrzymuje pieniądze 1. dnia miesiąca, w maju musiała poczekać na nie do 30 kwietnia.
  • Ci, których wypłata emerytur przypadała na 5. dzień maja, otrzymali ją wcześniej - 2 maja.
  • Kolejna zmiana dotyczyła 25. dnia miesiąca. Termin wypłaty został przesunięty na 24 maja.

Czytaj więcej: Kluczowe wybory na Tajwanie. Stosunki z Chinami na krawędzi.

Które grupy emerytów dostaną świadczenia w czerwcu?

Zdjęcie Mamy zmiany w wypłacie emerytur - niektórzy dopiero w czerwcu

Pomimo iż większość przesunięć terminów wypłat emerytur w maju oznaczała jedynie krótką zmianę daty, to część seniorów będzie musiała poczekać na swoje pieniądze aż do czerwca. Wszystko przez fakt, że ich regularne wypłaty emerytur przypadają 1. dnia miesiąca.

Tak jak już wspomniano, wypłata emerytury na 1 maja została przesunięta na 30 kwietnia. Ci emeryci, którzy spodziewali się pieniędzy właśnie 1 maja, dostaną je dopiero w pierwszych dniach czerwca, zgodnie z obowiązującym dla nich terminem.

Podkreślmy raz jeszcze - jest to jedyna grupa, która będzie musiała czekać na wypłatę emerytury aż do następnego miesiąca. Pozostali emeryci powinni otrzymać swoje świadczenia w zmodyfikowanych majowych terminach.

  • Jedyną grupą emerytów, która dostanie wypłatę świadczeń w czerwcu, są ci, którym przysługuje wypłata emerytur 1. dnia każdego miesiąca.
  • Pozostali seniorzy otrzymają swoje pieniądze w zmienionych majowych terminach, przesuwanych przed lub po dniach wolnych od pracy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły