News

Masowe zwolnienia w Spotify - Czy twoje stanowisko jest zagrożone?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska04.12.20235 min.
Masowe zwolnienia w Spotify - Czy twoje stanowisko jest zagrożone?

Spotify ogłosiło masowe zwolnienia sięgające 17% całkowitego zatrudnienia w firmie. Jest to kontynuacja redukcji etatów, która rozpoczęła się na początku 2023 roku od cięć na poziomie 6%. Tym razem w planach jest pozbycie się głównie pracowników działów wsparcia, którzy zgodnie z opinią dyrektora generalnego Daniela Eka nie przyczyniają się bezpośrednio do rozwoju firmy.

Kluczowe wnioski:
  • Redukcja etatów w Spotify ma objąć 17% wszystkich zatrudnionych.
  • Zwolnienia wymierzone są głównie w działy wsparcia.
  • Celem jest przyspieszenie procesów decyzyjnych i reinwestycja w biznes.
  • Podobne cięcia miały miejsce na początku 2023 roku.
  • Sytuacja może dotyczyć także polskiego oddziału Spotify.

Spotify zwalnia 17 proc. pracowników

Spotify ogłosiło zamiar redukcji zatrudnienia aż o 17 proc. Jest to kontynuacja zwolnień, które miały miejsce na początku 2023 roku, kiedy to 6 proc. załogi musiało pożegnać się z firmą. Tym razem Spotify postanowiło sięgnąć głębiej i pozbyć się znacznej części pracowników.

Decyzja o redukcji etatów została podjęta w związku ze spowolnieniem tempa wzrostu firmy. Spotify nie rośnie tak szybko, jak oczekiwano i postanowiono zareagować cięciami kosztów. Jak stwierdził dyrektor generalny Daniel Ek, w strukturze firmy jest za dużo osób zajmujących się kwestiami organizacyjnymi, a za mało takich, które napędzają realny rozwój produktu.

Wymierzone w działy wsparcia

Zwolnienia mają być wymierzone głównie w pracowników działów wsparcia - HR, administracji, finansów. Są to osoby, które zdaniem dyrektora Ek nie przyczyniają się bezpośrednio do rozwoju Spotify. Firma chce postawić na ludzi odpowiedzialnych za produkt i jego ulepszanie.

„Wciąż mamy zbyt wielu ludzi zaangażowanych we wspieranie pracy, a nawet pracę wokół niej” - powiedział Ek, dając do zrozumienia, że redukcja etatów to element przebudowy struktury firmy.

Konieczność skupienia się na kliencie

Dyrektor Spotify podkreślił, że więcej osób musi skupić się na dostarczaniu wartości kluczowym klientom, czyli twórcom treści i konsumentom. To oni są motorem napędowym firmy i należy poświęcić im więcej uwagi kosztem etatów w działach wsparcia.

Dodatkowo zredukowana struktura organizacyjna ma pozwolić na lepszą alokację zysków i ich reinwestowanie bezpośrednio w rozwój produktu i technologii.

„Te decyzje to część wysiłków, które mają na celu zwiększenie wydajności, kontroli nad kosztami i przyspieszenia procesu decyzyjnego”

Jak powiedział dyrektor wykonawczy Daniel Ek, redukcja etatów to element szerszej strategii usprawnienia funkcjonowania Spotify. Po cięciach firma będzie bardziej efektywna i zwinna.

Czytaj więcej: Jak dużo pieniędzy potrzebują millenialsi do szczęścia? Odpowiedź noblisty zdumie!

Cięcia poprawią wydajność

Zwolnienie blisko 20 proc. załogi z pewnością odbije się na wydajności pozostałych pracowników, którzy będą musieli przejąć dodatkowe obowiązki. Jednak w dłuższej perspektywie odchudzona struktura powinna przynieść pozytywne efekty.

Zalety Wady
- niższe koszty - przeciążenie pozostałych pracowników
- szybsze podejmowanie decyzji - gorsza obsługa klienta
- eliminacja zbędnych stanowisk - utrata kompetencji

Pozbawienie się „martwych dusz” na pewno usprawni funkcjonowanie Spotify, choć kosztem tymczasowego obniżenia jakości obsługi klienta przy większym obciążeniu pozostałych pracowników. Wyzwaniem będzie też zachowanie kluczowych kompetencji mimo redukcji kadry.

Przyspieszenie procesów decyzyjnych

Nadmierna biurokracja i rozbudowane struktury często przekładają się na wolniejsze podejmowanie decyzji. Spotify chce to zmienić, stawiając na zwinność organizacji. Po redukcji zatrudnienia procesy decyzyjne powinny zostać przyspieszone.

Mniejsze grono managerskie ułatwi ustalanie priorytetów i alokację zasobów tam, gdzie są najbardziej potrzebne. To z kolei przełoży się na szybszy rozwój produktu i technologii, co jest kluczowe z punktu widzenia konkurencyjności Spotify.

Podsumowanie

Masowe zwolnienia w Spotify - Czy twoje stanowisko jest zagrożone?

W moim artykule omówiłem masowe zwolnienia w Spotify, które mają objąć aż 17% dotychczasowych etatów. To kontynuacja redukcji zatrudnienia zapoczątkowanej na początku roku, kiedy to 6% załogi musiało odejść. Tym razem cięcia są jednak znacznie głębsze i boleśniejsze.

Przedstawiłem powody, dla których Spotify zdecydowało się na tak drastyczne kroki. Chodzi przede wszystkim o spowolnienie wzrostu firmy i chęć przebudowy struktury organizacyjnej tak, aby bardziej koncentrowała się na kliencie i rozwoju produktu. Stąd też zwolnienia wymierzone są głównie w działy wsparcia - HR, administrację, finanse.

Analizowałem również potencjalne skutki redukcji zatrudnienia. Z jednej strony przyniesie ona obniżenie kosztów, szybsze podejmowanie decyzji i większą efektywność Spotify. Z drugiej - może oznaczać przeciążenie pozostałych pracowników i chwilowe pogorszenie jakości obsługi klienta.

Podsumowując, zwolnienia w Spotify to bolesny, ale prawdopodobnie konieczny krok, by usprawnić funkcjonowanie firmy w obliczu coraz silniejszej konkurencji. O tym, na ile decyzja dyrektora Ek była trafna, przekonamy się jednak dopiero z czasem obserwując wyniki finansowe i udziały rynkowe Spotify.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.