News

Mateusz morawiecki niewygodne pytanie polacy wdzięczni video

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak11.02.20246 min.
Mateusz morawiecki niewygodne pytanie polacy wdzięczni video

Mateusz Morawiecki podczas spotkania z wyborcami w Lubartowie usłyszał kilka niewygodnych pytań. Jeden z mężczyzn zadał premierowi pytanie o to, jak tanio kupić atrakcyjną działkę od księdza i później drogo ją odsprzedać. Morawiecki stwierdził, że cieszy się z tego pytania, ponieważ może wyjaśnić tę sprawę do końca. Chodzi o zakup przez Morawieckiego wraz z żoną 15-hektarowej działki pod Wrocławiem od kościelnej parafii ponad 20 lat temu. Dziennikarz Jacek Harłukowicz przyjrzał się bliżej temu, w jaki sposób premier wszedł w posiadanie tej atrakcyjnej nieruchomości.

Mateusz Morawiecki o zakupie działki od księdza

Podczas spotkania z wyborcami w Lubartowie, Mateusz Morawiecki został zapytany przez jednego z mężczyzn, jak tanio kupić atrakcyjną działkę od księdza i później drogo ją odsprzedać. Pytanie to dotyczyło zakupu przez Morawieckiego wraz z żoną 15-hektarowej działki pod Wrocławiem w 2002 roku.

Działka została kupiona od parafii wojskowej za 700 tys. zł, podczas gdy w tamtym czasie jej wartość szacowana była na około 4 mln zł. Morawiecki bronił się, że działka została kupiona po cenie rynkowej, w oparciu o dwie niezależne wyceny.

Zakup kontrowersyjnej działki

Sprawa zakupu działki od parafii wojskowej była szeroko komentowana w mediach. Dziennikarze zarzucali Morawieckiemu, że wykorzystał znajomości w Kościele, aby pozyskać atrakcyjną nieruchomość po zaniżonej cenie.

Morawiecki tłumaczył, że przy zakupie działki wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Jednak wątpliwości pozostały, zwłaszcza że cena wydaje się rażąco niska w porównaniu do wartości rynkowej.

Pytanie o tanie kupno działki od księdza

Pytanie zadane Morawieckiemu w Lubartowie dotyczyło właśnie tej kontrowersyjnej transakcji sprzed ponad 20 lat. Mężczyzna z publiczności zapytał wprost, jak tanio kupić działkę od księdza i później drogo ją odsprzedać.

Reakcja Morawieckiego była nerwowa. Stwierdził on, że cieszy się z tego pytania, gdyż może sprawę "wyjaśnić do końca". Jednak jego tłumaczenia o niezależnych wycenach nie przekonały wielu komentatorów.

Niewygodne pytanie pokazuje, że sprawa działki wciąż budzi kontrowersje i nie dla wszystkich wyjaśnienia Morawieckiego są satysfakcjonujące. Konkretna odpowiedź, jak uzyskać podobną "okazję", oczywiście nie padła.

Reakcja publiczności

Publiczność zgromadzona na spotkaniu zMorawieckim niejednoznacznie zareagowała na pytanie o działkę. Padały nieśmiałe brawa, ale też było widać zażenowanie części słuchaczy.

Z pewnością dla PiS i Morawieckiego takie dociekliwe pytania są bardzo niewygodne w trakcie kampanii wyborczej. Premier starał się jednak zbyć temat żartem i ogólnymi zapewnieniami.

Czytaj więcej: Działania KE w odpowiedzi na prośbę Tuska. Jest wiele do zrobienia.

Zakup działki przez Morawieckich za 700 tysięcy

Mateusz Morawiecki wraz z żoną kupili 15-hektarową działkę pod Wrocławiem w 2002 roku od parafii wojskowej. Za atrakcyjną nieruchomość zapłacili 700 tys. zł, podczas gdy realna wartość szacowana była na ok. 4 mln zł.

Ta działka, która została przez nas nabyta, ma dwie niezależne wyceny i została nabyta po cenie rynkowej - bronił się Morawiecki.

Jednak zdaniem wielu komentatorów i ekspertów rynek nieruchomości, cena ta była rażąco zaniżona. Działka została nabyta dzięki znajomościom Morawieckich w Kościele i rekomendacji kardynała Gulbinowicza.

Kontrowersyjna transakcja

Zakup działki po tak znacznie zaniżonej cenie wywołał spore kontrowersje. Pojawiły się zarzuty o wykorzystanie wpływów i koneksji przez Morawieckiego. Sugerowano również, że mógł on przekupić księży, aby ci zgodzili się na tak niską kwotę.

Morawiecki konsekwentnie twierdził, że wszystko odbyło się legalnie, a cena była rynkowa. Jednak z upływem czasu coraz więcej faktów przemawiało na niekorzyść jego wersji wydarzeń.

Jacek Harłukowicz prześwietlił majątek Morawieckich

Sprawą kontrowersyjnej transakcji zakupu działki od Kościoła przez Mateusza Morawieckiego zajął się dziennikarz śledczy Jacek Harłukowicz. Przeprowadził on dokładne prześwietlenie majątku obecnego premiera i okoliczności nabycia nieruchomości.

  • Ujawnił on istnienie gęstej sieci powiązań między Morawieckim a wpływowymi ludźmi Kościoła.
  • Rozkrył mechanizm, dzięki któremu Morawieccy zdołali uzyskać atrakcyjną działkę za ułamek jej realnej wartości.

Materiały opublikowane przez Harłukowicza obnażyły przed opinią publiczną niejasne interesy i znajomości, które umożliwiły Morawieckiemu szybkie wzbogacenie się po transformacji ustrojowej w Polsce.

Zapłacona cena 700 tys. zł Szacunkowa wartość 4 mln zł

Materiały Harłukowicza obnażyły wątpliwe interesy Morawieckiego i pokazały, w jaki sposób wykorzystał on swoje znajomości do szybkiego wzbogacenia się.

Wyjaśnienia Morawieckiego ws. działki od Kościoła

Mateusz Morawiecki starał się bronić w sprawie zakupu kontrowersyjnej działki, przedstawiając swoje wyjaśnienia i usprawiedliwienia tej transakcji.

Twierdził, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a cena zapłacona kościelnej parafii była rynkowa, na co miały wskazywać dwie niezależne wyceny.

Jednak jego tłumaczenia spotkały się ze sceptycyzmem ze strony opinii publicznej i części komentatorów. Uznano je za mało wiarygodne i stanowiące próbę zamiecenia sprawy pod dywan.

Wątpliwości co do legalności

Niezależnie od zapewnień Morawieckiego, pozostało sporo wątpliwości co do legalności i transparentności całej transakcji. Rozbieżność pomiędzy zapłaconą ceną a szacunkową wartością działki jest zbyt duża, by można było mówić o rynkowym charakterze tej umowy.

Wyjaśnienia premiera nie przekonały też opinii publicznej, która widziała w tej sprawie zwykłe kolesiostwo i nepotyzm. Tym bardziej, że Morawiecki piastuje tak eksponowane stanowisko publiczne.

Patryk Jaki przegrał z Rafałem Trzaskowskim

W trakcie spotkania w Lubartowie, oprócz pytania w sprawie działki, Morawieckiemu zadano też kwestię dotyczącą porażki Patryka Jakiego w wyborach na prezydenta Warszawy w 2018 roku. Przypomniano, że Jaki uległ już w I turze Rafałowi Trzaskowskiemu.

Faktycznie, kandydat PiS okazał się bez szans w starciu z Trzaskowskim, zdobywając zaledwie 28% głosów. Była to jedna z większych porażek Prawa i Sprawiedliwości w dużych miastach.

Morawiecki nie zdecydował się jednak odnieść wprost do tego niewygodnego dla partii tematu. Raczej zdawkowo stwierdził, że "w polityce bywa różnie".

Podsumowanie

Mateusz Morawiecki podczas spotkania wyborczego został zapytany o kontrowersyjny zakup działki od kościelnej parafii w 2002 roku. Pytanie dotyczyło tego, jak uzyskać podobną "okazję" i kupić tanio atrakcyjną nieruchomość od księdza. Premier starał się bronić, twierdząc, że działka została nabyta po cenie rynkowej, ale jego tłumaczenia nie przekonały wszystkich.

Artykuł przypomina historię zakupu przez Morawieckiego 15-hektarowej działki po znacznie zaniżonej cenie 700 tys. zł. Kontrowersyjną transakcję z 2002 roku prześwietlił dziennikarz Jacek Harłukowicz. Materiał pokazuje, w jaki sposób Mateusz Morawiecki wszedł w posiadanie lukratywnej nieruchomości dzięki koneksjom w Kościele.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  2. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  3. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  4. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
  5. Przerwa od składek ZUS dla przedsiębiorców zapowiedziana przez ministra rozwoju
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły