News

Mateusz Morawiecki rządzi: tajemnice i szczegóły za kulisami

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak26.11.20236 min.
Mateusz Morawiecki rządzi: tajemnice i szczegóły za kulisami

13 listopada prezydent Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował Mateusza Morawieckiego na stanowisko nowego premiera. Od tego momentu trwały gorączkowe przygotowania do zaprzysiężenia nowego gabinetu, które ma się odbyć już jutro o 16:30. Choć Morawiecki utrzymuje skład rządu w tajemnicy, według informacji z Pałacu Prezydenckiego będzie to gabinet mniej partyjny, a bardziej ekspercki. Sprawdźcie, co wiemy na temat nowego rządu tuż przed jego zaprzysiężeniem.

Kluczowe wnioski:
  • Prezydent Duda zna już skład nowego rządu, choć oficjalnie zostanie on przedstawiony dopiero jutro przez Morawieckiego.
  • Według informacji z Pałacu Prezydenckiego, będzie to rząd mniej polityczny, a bardziej ekspercki niż poprzedni.
  • Po zaprzysiężeniu, które odbędzie się jutro o 16:30, Morawiecki będzie miał 2 tygodnie na zdobycie poparcia dla rządu w Sejmie.
  • Premier zapowiedział, że skład nowego rządu przedstawi w poniedziałek.
  • Będzie to zupełnie nowa konstrukcja rządu, różniąca się od poprzedniego gabinetu Beaty Szydło.

Zaprzysiężenie nowego gabinetu Morawieckiego

13 listopada prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował Mateusza Morawieckiego na nowego premiera. Od tego momentu trwały gorączkowe przygotowania do zaprzysiężenia nowego gabinetu, które ma się odbyć w poniedziałek o 16:30.

Minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski podkreślił w niedzielę w TVP Info, że "prezydent Andrzej Duda przestrzega wszystkich terminów konstytucyjnych". Jak poinformował, jutro o 16.30 odbędzie się uroczystość zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego. Nowy premier będzie miał od tego momentu 2 tygodnie na zdobycie poparcia dla swojego gabinetu w Sejmie.

Tajemniczy skład nowego rządu

Co prawda Mateusz Morawiecki na razie utrzymuje skład swojego rządu w tajemnicy i ma go oficjalnie przedstawić dopiero jutro, jednak według informacji z Pałacu Prezydenckiego, prezydent Duda już zna nazwiska ministrów w nowym gabinecie.

- Panowie są w stałym kontakcie, współpracują od sześciu lat, więc myślę, że pan prezydent zna skład nowego rządu, dlatego że rozmawiają na bieżąco – powiedział szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek.

Mniej polityków partyjnych, więcej ekspertów

Jak zapowiedział Mastalerek, będzie to rząd zupełnie inny niż dotychczas - mniej partyjny, a bardziej fachowy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że premier chce postawić na specjalistów w swoich resortach, a nie na polityków z własnej partii.

Będzie to gabinet zupełnie inny niż wcześniej. Inna będzie konstrukcja tego rządu, dlatego pewnie mniej polityków partyjnych, bardziej będzie to rząd ekspercki – powiedział Mastalerek.

Strategia Morawieckiego wydaje się sensowna – postawienie na fachowców z konkretnych dziedzin, zamiast partyjnych działaczy, może pomóc w realizacji ambitnych planów gospodarczych nowego premiera.

Walka o poparcie w Sejmie

Po zaprzysiężeniu jutro o 16:30, przed Mateuszem Morawieckim kluczowe głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Choć sondaże pokazują rosnące poparcie dla partii rządzącej, nie wiadomo, czy uda mu się uzyskać większość w Sejmie dla swojego gabinetu.

- To jest rząd premiera Morawieckiego, bardzo dobrze, że premier walczy, bardzo dobrze, że chce poddać nowy rząd pod głosowanie – powiedział Mastalerek, chwaląc determinację nowego szefa rządu.

Czytaj więcej: Czy najgorsze koszmary Zachodu staja się rzeczywistością? Eksperci alarmują!

Nowa konstrukcja rządu Morawieckiego

Zmiana na stanowisku premiera to nie jedyna zmiana, jaka czeka nasz rząd. Jak stwierdził minister z Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, będzie to gabinet o zupełnie nowej konstrukcji, różniącej się od poprzedniego pod wodzą Beaty Szydło.

Poprzedni rząd Beaty Szydło Nowy rząd Mateusza Morawieckiego
- silnie polityczny, partyjny - bardziej ekspercki, merytoryczny
- dominacja polityków PiS - więcej niezależnych specjalistów

Pozostaje pytanie, na ile deklaracje o „mniej politycznym” charakterze nowego rządu znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przekonamy się o tym najprawdopodobniej jutro, gdy Mateusz Morawiecki przedstawi nazwiska swoich ministrów.

Zapowiedź ogłoszenia składu rządu

Morawiecki już w piątek zapowiedział, że pełny skład swojego rządu przedstawi w poniedziałek. Wszystko wskazuje więc na to, że jutrzejsze zaprzysiężenie nowego gabinetu odbędzie się, zanim Polacy poznają nazwiska ministrów.

- To jest rząd premiera Morawieckiego i bardzo dobrze, że to on przedstawi jego pełny skład. Na pewno będzie wiele zaskoczeń, zarówno personalnych, jak i jeśli chodzi o konstrukcję poszczególnych resortów – powiedział Kolarski.

Premier ujawni skład rządu w poniedziałek

Mateusz Morawiecki rządzi: tajemnice i szczegóły za kulisami

Podczas piątkowego briefingu prasowego Mateusz Morawiecki poinformował, że pełny skład swojego rządu przedstawi w poniedziałek. Nowy premier nie ujawnił żadnych szczegółów na temat nazwisk czy struktury resortów, więc na razie wszystkie informacje są nieoficjalne.

- W poniedziałek przedstawię cały skład rządu, koalicję dla realizacji planu dla Polski. Będzie to Koalicja Polskich Spraw – mówił tajemniczo Morawiecki. - Polskie sprawy chcemy załatwiać jeszcze sprawniej, jeszcze lepiej – dodał.

Zapowiedź premira wywołała falę spekulacji w mediach na temat możliwych scenariuszy roszad w rządzie i potencjalnych kandydatów na ministrów. Na razie są to jednak tylko domysły. Pewność co do składu nowego gabinetu przyniesie dopiero konferencja Morawieckiego w poniedziałek.

Podsumowanie

Drodzy Czytelnicy, w powyższym artykule staraliśmy się zebrać dla Was najświeższe i najciekawsze informacje na temat zapowiadanych zmian w polskim rządzie. Przedstawiliśmy Wam przebieg wydarzeń po dymisji rządu Beaty Szydło, kulisy powołania Mateusza Morawieckiego na nowego premiera i zaplanowane na jutro zaprzysiężenie jego gabinetu.

Dowiedzieliście się z naszego artykułu o planach Morawieckiego dotyczących mniej politycznego, bardziej eksperckiego charakteru nowego rządu. Podaliśmy Wam również najświeższe informacje o tym, że prezydent Duda zna już skład rządu, choć oficjalnie ma być on ogłoszony dopiero jutro przez nowego premiera.

Przedstawiliśmy także garść ciekawostek z zaplecza całej operacji powołania Morawieckiego na szefa rządu. Mam nadzieję, że ten artykuł pozwolił Wam lepiej zorientować się w trwającym właśnie politycznym thrillerze pod tytułem "Nowy polski rząd". Trzymamy kciuki za powodzenie misji Mateusza!

Jeśli spodobał się Wam mój sposób pisania, zapraszam do czytania moich kolejnych artykułów. Obiecuję stale trzymać rękę na pulsie i dostarczać Wam najświeższe, ciekawe i rzetelne informacje z kraju i ze świata.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.