News

Mieszkanie i 11 euro w majątku kandydatki na prezydenta Warszawy

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak21.02.20247 min.
Mieszkanie i 11 euro w majątku kandydatki na prezydenta Warszawy

Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy na prezydenta Warszawy, posiada 90-metrowe mieszkanie warte 1 milion złotych. Z najnowszego oświadczenia majątkowego wicemarszałkini Senatu wynika, że miała również niewielkie oszczędności - 6319 zł, 11 euro i 25 funtów. Biejat jest obecnie wicemarszałkinią Senatu, wcześniej była posłanką. Oprócz lokum w stolicy deklaruje posiadanie toyoty yaris z 2017 roku. Z tytułu uposażenia poselskiego otrzymała w zeszłym roku 124 tys. zł, a diety poselskiej - 37,7 tys. zł.

Kim jest kandydatka Lewicy na prezydenta Warszawy

Kandydatką Lewicy w nadchodzących wyborach na prezydenta Warszawy będzie Magdalena Biejat. Jest ona obecnie wicemarszałkinią Senatu, a w poprzedniej kadencji była posłanką. Pochodzi z Warszawy.

Biejat została wskazana przez Lewicę jako kandydatka na prezydenta stolicy we wtorek. Jej kandydaturę ogłosiła przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. Magdalena Biejat ma otrzymać również wsparcie ze strony stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i innych ruchów miejskich.

Doświadczenie polityczne kandydatki

38-letnia Magdalena Biejat od 2019 roku nieprzerwanie zasiada w parlamencie - najpierw jako posłanka, a obecnie jako wicemarszałkini Senatu. Angażuje się w działalność na rzecz praw kobiet. Jest członkinią partii Razem.

Kandydatka Lewicy na prezydenta Warszawy może pochwalić się zatem pewnym doświadczeniem politycznym na szczeblu ogólnokrajowym. Nie pełniła natomiast dotychczas funkcji w samorządzie, więc wybory będą dla niej chrztem bojowym w tej roli.

Majątek Magdaleny Biejat - wicemarszałkini Senatu

Z ostatniego oświadczenia majątkowego Magdaleny Biejat, złożonego w listopadzie 2022 roku, wynika, że posiada ona 90-metrowe mieszkanie w Warszawie, którego wartość oszacowana jest na 1 milion złotych. Jest także właścicielką toyoty yaris z 2017 roku.

Jeśli chodzi o oszczędności pieniężne, Biejat zadeklarowała: 6319,52 zł, 11,20 euro oraz 25,66 funtów brytyjskich. Nie posiada natomiast żadnych innych nieruchomości, udziałów w spółkach czy akcji.

Skromne, jak na polityka, oszczędności

Biorąc pod uwagę, że Magdalena Biejat nieprzerwanie od 4 lat zasiada w parlamencie, a obecnie pełni funkcję wicemarszałkini Senatu, można uznać, że jej oszczędności pieniężne są dość skromne. Nie dorównują one na pewno majątkom wielu innych polityków zajmujących eksponowane stanowiska.

Być może świadczy to o tym, że Biejat większość zarobków przeznacza na bieżące wydatki, a nie odkłada ich zbyt wiele „na czarną godzinę”. Z drugiej strony może to być postrzegane jako jej atut - że prowadzi dość skromne, przeciętne życie, podobne do swoich wyborców.

Czytaj więcej: Mentalność polskich milionerów - psycholog opowiada

Kandydatka Lewicy posiada mieszkanie warte 1 mln zł

Najcenniejszym składnikiem majątku Magdaleny Biejat jest z pewnością jej mieszkanie o powierzchni 90 m2 w Warszawie, które oszacowała na wartość 1 miliona złotych. Jest to całkiem pokaźna kwota, zważywszy na fakt, że wiele osób w Polsce nigdy nie będzie stać na zakup tak drogiego lokum.

Można przypuszczać, że gdyby Biejat została prezydentem stolicy, przeciwnicy polityczni z pewnością nie omieszkaliby jej wytknąć posiadania tak wartościowej nieruchomości - zarzucając oderwanie od problemów zwykłych warszawiaków.

Ciekawe jest to, czy mieszkanie zostało nabyte za własne środki Biejat, czy może dostała je w spadku bądź darowiźnie. Być może wyjaśni to w czasie kampanii wyborczej, ponieważ z pewnością wielu wyborców będzie ciekawych takich szczegółów.

Posiadanie mieszkania w centrum miasta to luksus

Można przyjąć, że 90-metrowe mieszkanie warte aż milion złotych znajduje się zapewne w centrum lub dobrze skomunikowanej dzielnicy Warszawy. Już samo jego położenie czyni z niego luksusową nieruchomość, na którą przeciętny warszawiak raczej nie może sobie pozwolić.

Dla wielu mieszkańców stolicy sam fakt posiadania własnego lokum (niezależnie od jego wielkości i lokalizacji) pozostaje odległym marzeniem. Tym bardziej tak atrakcyjne mieszkanie może budzić kontrowersje i zarzuty o oderwanie od problemów zwykłych obywateli.

Zarobki Magdaleny Biejat z tytułu uposażenia poselskiego

Mieszkanie i 11 euro w majątku kandydatki na prezydenta Warszawy

Z ujawnionego oświadczenia majątkowego Magdaleny Biejat wynika, że w 2022 roku zarobiła ona z tytułu uposażenia poselskiego 124 tysiące złotych. Do tego otrzymała 37 tys. 745 zł poselskiej diety, z czego 7745 zł musiała rozliczyć jako przychód podlegający opodatkowaniu.

Tytuł Kwota
Uposażenie poselskie 124 000 zł
Dieta poselska 37 745 zł

Są to całkiem pokaźne zarobki, zważywszy na fakt, że średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi obecnie ok. 6500 zł brutto miesięcznie. Dla wielu Polaków pensja posłanki Biejat pozostaje zatem odległym marzeniem i może budzić zazdrość.

Biejat otrzymała 124 tys. zł uposażenia i 37 tys. zł diety

Ogółem w 2022 roku Magdalena Biejat zainkasowała z budżetu państwa 161 tys. 745 zł, z czego 124 tys. wyniosło jej uposażenie poselskie, a 37 tys. - dieta parlamentarna. Dla przeciętnego Kowalskiego są to kwoty wręcz astronomiczne.

  • średnia pensja Polaka: ok. 78 tys. zł rocznie
  • zarobki Biejat w 2022: ponad 160 tys. zł

Biorąc pod uwagę skromne oszczędności pieniężne kandydatki Lewicy na prezydenta Warszawy, można przypuszczać, że znaczną część swoich dochodów przeznacza na wydatki bieżące lub spłatę zobowiązań (być może kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania).

Deklarowane dochody odpowiadają funkcji politycznej

Nie sposób odmówić, że roczne zarobki na poziomie 160 tys. zł są godziwym wynagrodzeniem za sprawowanie funkcji posłanki czy wicemarszałkini Senatu. Trudno zatem zarzucić Magdalenie Biejat, że jest przepłacona za swoją pracę w parlamencie.

Inna sprawa, że dla przeciętnego obywatela takie pieniądze wciąż pozostają ogromną kwotą. Stąd pojawiające się niekiedy w debacie publicznej zarzuty, że politycy żyją oderwani od problemów zwykłych ludzi.

Wybory samorządowe w Warszawie 7 i 21 kwietnia 2023 roku

Wybory prezydenta Warszawy, w których o urząd włodarza stolicy powalczy Magdalena Biejat, odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Ewentualna druga tura głosowania przewidziana jest na 21 kwietnia.

Pozostałe wybory samorządowe, które w całej Polsce wybiorą władze lokalne na poziomie województw, powiatów i gmin - radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - również zaplanowano na 7 i 21 kwietnia 2023 roku.

Kampania wyborcza na ostatnie trzy tygodnie przed głosowaniem z pewnością jeszcze bardziej przyspieszy. Wyborcy będą mogli wysłuchać programów i zapoznać się z sylwetkami poszczególnych kandydatów. Wiele emocji można się spodziewać zwłaszcza w stolicy, gdzie o fotel prezydenta ubiegać się będzie Magdalena Biejat z Lewicy.

Podsumowanie

Kandydatka Lewicy na prezydenta Warszawy, Magdalena Biejat, posiada w swoim majątku 90-metrowe mieszkanie wycenione na 1 milion złotych. Jest to najcenniejsza nieruchomość spośród deklarowanych przez ubiegających się o fotel prezydenta stolicy polityków. Wybory samorządowe, w tym na urząd prezydenta Warszawy, zaplanowano na 7 i ewentualnie 21 kwietnia 2023 roku.

Oprócz lokum wartego milion złotych, Biejat zadeklarowała niewielkie oszczędności pieniężne w polskiej i walutach obcych. W 2022 roku zarobiła 161 tysięcy zł z tytułu uposażenia i diety poselskiej. Jej kandydatura na prezydenta Warszawy może wzbudzać kontrowersje z uwagi na posiadanie tak wartościowej nieruchomości w centrum miasta.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.