News

Miliardy dla Polski odblokowane: co dalej według Ministra

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak17.02.20247 min.
Miliardy dla Polski odblokowane: co dalej według Ministra

Odblokowanie funduszy unijnych dla Polski to dobra wiadomość dla naszego kraju. Chodzi o gigantyczną kwotę 76 miliardów euro z funduszy strukturalnych na lata 2021-2027. Te pieniądze były wcześniej zablokowane przez Komisję Europejską z powodu zastrzeżeń do przestrzegania praworządności za rządów PiS. Teraz Polska wypełniła wymagane warunki i uzyskała "zielone światło" do wykorzystania tych środków. Jednak zanim to nastąpi minie jeszcze kilka miesięcy procedur. Sprawdźmy zatem, co musi się wydarzyć, by fundusze trafiły do naszego kraju i mogły zostać spożytkowane.

Odblokowanie funduszy unijnych

Polska otrzymała właśnie zielone światło z Komisji Europejskiej na odblokowanie ogromnych środków z funduszy unijnych. Chodzi o 76 miliardów euro z funduszy strukturalnych przeznaczonych dla naszego kraju na lata 2021-2027. Te pieniądze były dotychczas zablokowane przez KE z powodu zastrzeżeń dotyczących przestrzegania zasad praworządności w Polsce.

Teraz jednak Polska spełniła wymagane warunki i może ubiegać się o te fundusze. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ mowa o ogromnej kwocie, która posłuży rozwojowi naszego kraju i realizacji wielu potrzebnych inwestycji. Te pieniądze z pewnością pomogą pobudzić polską gospodarkę i poprawić jakość życia obywateli.

Procedura ubiegania się o środki

Co jednak musi się wydarzyć, by pieniądze faktycznie trafiły do Polski? Jak tłumaczy minister funduszy i polityki regionalnej, najpierw trzeba będzie złożyć w KE odpowiednie dokumenty, tzw. samoocenę. Będzie ona procedowana przez 2-3 miesiące.

Po jej pozytywnym rozpatrzeniu Polska otrzyma zgodę na składanie wniosków o dofinansowanie konkretnych projektów. To kolejny okres oczekiwania około 1,5 miesiąca. Jeśli te wnioski przejdą procedurę, wówczas fundusze unijne trafią w końcu do naszego kraju.

Kiedy pieniądze trafią do Polski?

Biorąc pod uwagę konieczność przeprocedowania różnych dokumentów, pieniądze z funduszy strukturalnych powinny trafić do Polski za około 4-5 miesięcy. Jest to więc kwestia drugiej połowy 2023 roku. Wcześniej było to niemożliwe ze względu na zastrzeżenia KE co do przestrzegania zasad praworządności przez polski rząd.

Teraz jednak sytuacja się zmieniła i Polska otrzymała "zielone światło" na wykorzystanie tych pieniędzy. A są to bardzo potrzebne fundusze dla rozwoju naszego kraju

Należy mieć nadzieję, że środki zostaną w pełni i efektywnie wykorzystane na realizację pożytecznych projektów. A ich pozytywne efekty odczują zwykli obywatele w postaci lepszej infrastruktury, nowych miejsc pracy czy wsparcia polskich firm.

Wstępne wykorzystanie funduszy

Warto dodać, że część tych pieniędzy była już wcześniej wykorzystywana w ograniczonym zakresie. Rząd otrzymał bowiem zaliczkę, dzięki której mógł zacząć przygotowywać pewne projekty i inwestycje. Jednak pełne uruchomienie środków i rozliczenie projektów nie było do tej pory możliwe. Dlatego tak istotna jest decyzja KE o odblokowaniu pełnych funduszy dla Polski.

Czytaj więcej: Ułaskawieni z mocą: oświadczenie prezydenta.

Warunki uruchomienia środków przez KE

Komisja Europejska zdecydowała się odblokować fundusze strukturalne dla Polski, gdyż nasz kraj spełnił wcześniej stawiane warunki. Chodziło przede wszystkim o kwestie związane ze stosowaniem zasad praworządności oraz przestrzeganiem praw podstawowych obywateli.

Polski rząd musiał wprowadzić pewne zmiany legislacyjne i procedury, któreKE uznała za satysfakcjonujące. Dzięki temu został spełniony kluczowy warunekuruchomienia funduszy związany z implementacją postanowień Karty PrawPodstawowych UE.

Warunki spełnione przez Polskę
- zmiany legislacyjne dot. praworządności
- wdrożenie procedur monitorowania praw obywateli
- spełnienie postanowień Karty Praw Podstawowych UE

Dzięki wypełnieniu tych warunków Polska uzyskała zielone światło KE na odblokowanie ogromnych środków finansowych z funduszy unijnych. Jest to zatem sukces polskiej dyplomacji i dowód na poprawę sytuacji praworządności w naszym kraju.

Kwota 76 mld euro do wykorzystania

Miliardy dla Polski odblokowane: co dalej według Ministra

Przypomnijmy jeszcze raz, że odblokowane fundusze strukturalne dla Polski na lata 2021-2027 opiewają na kwotę 76 miliardów euro. Jest to zatem ogromna pula pieniędzy, która może zostać przeznaczona na szeroko pojęty rozwój naszego kraju.

Dla porównania warto dodać, że w poprzedniej perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 Polska miała do dyspozycji 82,5 miliarda euro z funduszy unijnych. Obecne 76 miliardów to nieco mniej, jednak wciąż są to gigantyczne środki finansowe.

Dlatego tak istotne jest jak najszybsze uruchomienie i rozsądne zainwestowanie tych funduszy w celu pobudzenia rozwoju Polski. Dotyczą one przeróżnych obszarów - od infrastruktury, przez innowacje, po wsparcie małych i średnich firm.

Wyzwania w wykorzystaniu funduszy

Największym wyzwaniem będzie teraz efektywne i terminowe wykorzystanie tych 76 miliardów euro w perspektywie kilku lat. Nie będzie to łatwe z uwagi na biurokratyczne procedury, konieczność przygotowania odpowiednich projektów i rozliczania środków.

Miejmy jednak nadzieję, że polski rząd oraz samorządy sprostają temu zadaniu i fundusze unijne w sposób przejrzysty trafią do obywateli. Przyniosą one wymierne korzyści dla rozwoju naszego kraju i podniesienia jakości życia Polaków.

Blokada za rządów PiS

Aby w pełni docenić znaczenie odblokowania tych 76 miliardów euro dla Polski, warto przypomnieć sytuację, jaka miała miejsce wcześniej. Pieniądze z funduszy strukturalnych były bowiem zablokowane przez Komisję Europejską, począwszy od objęcia rządów w Polsce przez Zjednoczoną Prawicę.

Wszystko przez konflikt na linii Warszawa-Bruksela. KE miała zastrzeżenia co do respektowania zasad praworządności i praw podstawowych obywateli przez polski rząd. Stąd zablokowanie dostępu także do unijnych funduszy.

Polska nie mogła nawet składać wniosków o płatności do realizowanych projektów. Co prawda dostaliśmy pewną zaliczkę, dzięki której prowadzone były przygotowania. Jednak pełne uruchomienie i rozliczanie funduszy było niemożliwe. A szkoda, bo każdy rok takiej blokady to miliardy euro niewykorzystanych i potencjalnie straconych.

Perspektywy na przyszłość

Na szczęście obecnie udało się odblokować dla Polski te ogromne środki finansowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w drugiej połowie 2023 roku powinny one zacząć napływać do naszego kraju. Bez wątpienia przyczyni się to do szybszego rozwoju Polski.

Miejmy nadzieję, że relacje z Komisją Europejską ulegną dalszej poprawie i w przyszłości żadne fundusze dla naszego kraju nie będą zagrożone. Bo to przede wszystkim zwykli obywatele ponoszą konsekwencje podobnych sporów politycznych.

Co musiała zrobić Polska

Aby uzyskać zgodę Brukseli na odblokowanie funduszy strukturalnych, polski rząd musiał zrealizować szereg postulatów KE dotyczących poprawy sytuacji praworządności w naszym kraju. Co konkretnie?

  • Wprowadzono niezbędne zmiany legislacyjne związane z monitorowaniem przestrzegania standardów demokratycznego państwa prawa.
  • Zapewniono skuteczniejsze mechanizmy kontrolne w zakresie praw mniejszości i równego traktowania.
  • Polska wdrożyła unijne rozwiązania dotyczące poszanowania praw podstawowych obywateli, wynikające z Karty Praw Podstawowych.

Dzięki realizacji tych postulatów, nasz kraj udowodnił, że sytuacja praworządności ulega poprawie. Stało się to przesłanką do tego, aby Komisja Europejska odblokowała w końcu dostęp do setek milionów euro z funduszy strukturalnych. Ich uruchomienie będzie teraz stopniowo postępować.

Miejmy nadzieję, że tak trudno wywalczony kompromis z Brukselą oraz konieczność przestrzegania standardów unijnych zostanie utrzymana. W przeciwnym razie fundusze dla Polski mogą zostać znów zablokowane, a byłaby to olbrzymia strata dla rozwoju naszego kraju.

Podsumowanie

Polska otrzymała wspaniałą wiadomość - udało się odblokować ogromne fundusze unijne dla naszego kraju. Mowa o 76 miliardach euro na lata 2021-2027. Te pieniądze były wcześniej niedostępne z powodu sporu Polski z Komisją Europejską o praworządność. Teraz będziemy mogli je jednak wykorzystać na rozwój naszego kraju.

Odblokowanie tych funduszy to szansa na znaczący progres gospodarczy i cywilizacyjny Polski. Pieniądze posłużą na wiele pożytecznych inwestycji, z których skorzystają zwykli obywatele. To dobra wiadomość także dla polskiej gospodarki i przedsiębiorców. Miejmy nadzieję, że środki zostaną w pełni i rozsądnie wykorzystane dla dobra nas wszystkich.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły