News

Miliardy na TVP: bezlitosne dla rządu Tuska

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska21.12.20235 min.
Miliardy na TVP: bezlitosne dla rządu Tuska

Miliardy na TVP bez litości dla rządu Tuska. Nowy gabinet zwiększył finansowanie telewizji publicznej do blisko 3 miliardów złotych, choć jeszcze niedawno obiecywał przekazać te pieniądze na leczenie chorób nowotworowych. Taka decyzja spotkała się z falą krytyki i oskarżeniami o złamanie przedwyborczych deklaracji. Czy rządzący dotrzymają słowa i przekierują kontrowersyjną rekompensatę abonamentową na służbę zdrowia?

Miliardy zamiast na leczenie trafią do TVP

Nowy rząd Donalda Tuska zwiększył budżet Telewizji Polskiej do blisko 3 miliardów złotych w ramach kontrowersyjnej rekompensaty abonamentowej. Stało się tak pomimo głośnych zapowiedzi przedwyborczych, że pieniądze te zostaną przekazane na leczenie chorych na nowotwory. Decyzja ta spotkała się z falą krytyki.

Jeszcze na kilka miesięcy przed wyborami, gdy Platforma Obywatelska była w opozycji, politycy tego ugrupowania obiecywali, że co najmniej 2 miliardy złotych przeznaczone na TVP zostanie przekazane na onkologię. Tymczasem autopoprawka do projektu ustawy okołobudżetowej, która właśnie przechodzi przez Sejm, zagwarantowała utrzymanie finansowania dla telewizji publicznej na poziomie prawie 3 mld zł.

Taka sytuacja spotkała się z ostrą reakcją. Zarzuca się obecnemu gabinetowi złamanie przedwyborczych obietnic i brak konsekwencji w działaniu. Czy to oznacza, że pieniądze na leczenie chorych na nowotwory jednak się nie znajdą?

Opozycja mówiła o przekierowaniu środków na onkologię

Przypomnijmy - poseł KO Agnieszka Pomaska jeszcze przed wyborami mówiła na wiecach, że 3 miliardy złotych przeznaczone na TVP zostaną przekazane na walkę z rakiem. Podobne deklaracje składał także ówczesny lider Platformy Obywatelskiej, a obecny premier Mateusz Morawiecki.

Teraz okazuje się jednak, że TVP zachowa dotychczasowy, wysoki poziom finansowania. Pieniądze na onkologię nie zostały znalezione.

Telewizja publiczna otrzyma prawie 3 mld zł

Jak wynika z informacji podanych przez wiceminister finansów Hannę Majszczyk, w ramach rekompensaty abonamentowej oraz innych dopłat, Telewizja Polska może liczyć na blisko 3 miliardy złotych w 2024 roku.

Dla porównania - jeszcze w ubiegłym roku poseł PiS Andrzej Kosztowniak zgłosił poprawkę zwiększającą rekompensatę z 1,995 mld zł do 2,7 mld zł. Wywołało to protesty ówczesnej opozycji.

Marcin Kierwiński, obecny minister spraw wewnętrznych i administracji, określił wtedy TVP mianem "partyjnego radiowęzła".

Na Komisji Finansów PiS przepycha kolanem zwiększenie środków na TVP. Z 1,95 mld na 2,7 mld. Pieniędzy dla Polaków nie ma, ale na partyjny radiowęzeł zawsze się znajdą. Niewiarygodny poziom arogancji.

Rekompensata budzi kontrowersje

Rekompensata abonamentowa dla TVP i Polskiego Radia od lat budzi liczne kontrowersje. Zdaniem krytyków jest to jedynie sposób na finansowanie przez rząd mediów publicznych, które w zamian mają prowadzić propagandę na jego rzecz.

Tymczasem brakuje pieniędzy na tak istotne cele, jak walka z chorobami nowotworowymi. Mówiła o tym m.in. posłanka PO Agnieszka Pomaska, która obiecywała przeznaczenie części funduszy z TVP na ten cel.

Czytaj więcej: Poseł PO obiecuje końcem abonamentu RTV: Rewolucyjna zmiana nadchodzi

Pieniądze na onkologię - obietnica bez pokrycia?

Platforma Obywatelska zapowiadała Przekazanie co najmniej 2 mld zł z TVP na onkologię
Tymczasem po wyborach Utrzymano dotychczasowy wysoki poziom finansowania TVP (blisko 3 mld zł)

Deklaracje o przeznaczeniu części pieniędzy z TVP na leczenie osób chorych na nowotwory okazały się pustymi obietnicami bez pokrycia. Telewizja publiczna zachowa swoje wysokie finansowanie, zaś na onkologię podobno nie ma pieniędzy.

Taki obrót spraw wywołał oburzenie wielu komentatorów oraz osób zaangażowanych w walkę z rakiem. Zarzuca się aktualnym władzom brak konsekwencji i realizacji przedwyborczych zapowiedzi.

Czy to oznacza, że na leczenie osób z chorobami nowotworowymi nie trafi ani złotówka z deklarowanych wcześniej 2-3 miliardów? Przekonamy się zapewne wkrótce, wraz z ostatecznym kształtem ustawy budżetowej.

Podsumowanie

Miliardy na TVP: bezlitosne dla rządu Tuska

W moim artykule omówiłem kwestię zwiększenia finansowania Telewizji Polskiej do poziomu blisko 3 miliardów złotych. Stało się tak mimo zapowiedzi ze strony obecnego rządu, że środki te zostaną przekazane na onkologię. Uważam, że jest to złamanie obietnic wyborczych i przykład braku konsekwencji w działaniu.

Przytoczyłem wypowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej, którzy jeszcze przed wyborami zapewniali, że pieniądze dla TVP zostaną przeznaczone na leczenie chorych na raka. Okazało się jednak, że telewizja publiczna zachowa swoje wysokie dofinansowanie.

W artykule opisałem również kontrowersje związane z rekompensatą abonamentową dla mediów publicznych. Moim zdaniem te środki powinny raczej trafić na tak istotny cel jak walka z nowotworami niż utrzymywanie telewizji, która pełni głównie funkcje propagandowe.

Podsumowując - uważam, że zwiększenie budżetu TVP przy jednoczesnym nie przeznaczeniu deklarowanych wcześniej funduszy na onkologię świadczy o niekonsekwencji i złamaniu obietnic przez obecny rząd. Finansowanie mediów publicznych budzi też od lat spore kontrowersje, które omówiłem w moim artykule.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły