News

Miliardy przeznaczone na TVP. Minister finansów wyjaśnia istotną zmianę.

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk22.12.20237 min.
Miliardy przeznaczone na TVP. Minister finansów wyjaśnia istotną zmianę.

Miliardy przeznaczone na TVP to temat, który wzbudza wiele emocji. Minister finansów Andrzej Domański zaskoczył oświadczeniem o wstrzymaniu dotacji dla mediów publicznych, w tym TVP. Wyjaśnił też, że choć kwota 3 mld zł jest taka sama, jak proponował PiS, to zaszła kluczowa zmiana. Teraz minister może, ale nie musi przekazać tych pieniędzy. Wcześniej taką dotację musiał wypłacić na wniosek KRRiT. Minister zapowiedział też głębokie cięcia i oszczędności w TVP oraz audyt finansów. Ta wypowiedź to istotny zwrot akcji, biorąc pod uwagę obietnice polityków opozycji jeszcze w kampanii wyborczej.

Miliardy na TVP

Temat dotacji dla TVP od dawna budził wiele kontrowersji. Jeszcze w kampanii wyborczej politycy PO zapowiadali koniec finansowania telewizji publicznej i przekazanie tych pieniędzy na leczenie chorych na raka. Teraz, gdy PO przejęła władzę, minister finansów Andrzej Domański zaskoczył opinię publiczną oświadczeniem o wstrzymaniu dotacji dla TVP.

W projekcie budżetu na 2023 rok została wpisana kwota 3 mld zł dotacji dla mediów publicznych. Jest ona taka sama, jaką planował przekazać TVP poprzedni rząd PiS. Minister Domański podkreślił jednak, że choć kwota się nie zmieniła, to zaszła kluczowa zmiana. Wcześniej minister finansów był zobowiązany do przekazania tych pieniędzy na wniosek KRRiT. Obecnie może, ale nie musi tego zrobić.

Brak zgody na dotację

Minister Domański jasno zadeklarował, że nie ma obecnie intencji przekazania dotacji dla TVP. Co więcej, jeśli w ogóle do tego dojdzie, kwota będzie znacznie niższa po przeprowadzeniu audytu finansów i oszczędności w telewizji.

Z pewnością jest to znaczący zwrot w polityce nowego rządu wobec TVP. Wcześniej politycy PO w opozycji ostro krytykowali przeznaczanie tak wysokich środków na media publiczne. Czas pokaże, czy dotrzymają słowa i faktycznie ograniczą lub całkowicie wstrzymają finansowanie TVP.

Kluczowa zmiana w wypłacie środków

Kluczowa zmiana, o której mówił minister Domański, polega na tym, że teraz to on, a nie KRRiT decyduje o przekazaniu środków dla TVP. Wcześniej na mocy ustawy był do tego zobligowany. To daje rządowi większą swobodę w podejmowaniu decyzji.

Teraz minister finansów może, ale nie musi przekazać pieniędzy na wniosek KRRiT. Wcześniej musiał to zrobić.

Ministerstwo Finansów będzie mogło zweryfikować, czy dotacja jest zasadna i na jakim poziomie powinna zostać ustalona. Na pewno zostanie przeprowadzony audyt finansów TVP. Wtedy okaże się, czy telewizja publiczna rzeczywiście potrzebuje aż 3 mld zł dotacji z budżetu państwa, czy też kwota ta jest zawyżona.

Weryfikacja wydatków TVP

Z doniesień mediów wynikało, że TVP miała w ostatnich latach problemy z przejrzystością finansową. Stąd zapowiedź ministra o audycie i cięciach. Być może okaże się, że przy racjonalizacji kosztów wystarczy dużo mniejsza dotacja dla telewizji.

Zmiana regulacji to szansa, by na jaw wyszły nieprawidłowości finansowe TVP i wydatki, które nie służą realizacji jej misji publicznej. Pozwoli to oczyścić telewizję z zarzutów niegospodarności środkami publicznymi i być może obniżyć wysokość dotacji do niezbędnego minimum.

Czytaj więcej: Alarmujące dane o stanie naszego budżetu. Ministerstwo Finansów zaskakuje!

Daleko idące cięcia planowane

Minister Domański nie ukrywa, że zamierza przeprowadzić daleko idące cięcia i oszczędności w TVP. Jest to zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami polityków PO o konieczności racjonalizacji finansów telewizji publicznej. Wspominała o tym m.in. posłanka Agnieszka Pomaska.

Tak radykalne deklaracje to sygnał, że rząd poważnie podchodzi do kwestii reformy mediów publicznych. Być może planowane są gruntowne zmiany w funkcjonowaniu TVP, które mają doprowadzić do obniżenia kosztów i bardziej efektywnego wydawania pieniędzy.

Obszar oszczędności Planowane działania
Zatrudnienie Redukcja etatów
Wynagrodzenia Zmniejszenie pensji kadry zarządzającej
Koszty programowe Produkcja tańszych formatów

Jak widać z powyższych przykładów, jest pole do znaczących oszczędności w TVP. Czy rzeczywiście zostaną one przeprowadzone i na jaką skalę, pokaże jednak dopiero praktyka. Na razie są to tylko zapowiedzi nowego rządu.

Oszczędności zamiast dotacji

Miliardy przeznaczone na TVP. Minister finansów wyjaśnia istotną zmianę.

Skoro już na wstępie minister Domański stwierdził, że dotacja dla TVP została wstrzymana, można się domyślać, że ewentualne dalsze dofinansowanie będzie oparte nie tyle na z góry ustalonej kwocie, co na rzeczywistych potrzebach telewizji.

Po przeprowadzeniu audytu i cięć, TVP będzie musiała wystąpić o konkretną sumę i uzasadnić jej cel. Dopiero wtedy ministerstwo zdecyduje ile, jeśli w ogóle, przekazać środków. Takie rozwiązanie będzie zachęcać telewizję do oszczędzania i szukania rezerw.

Mniejsze potrzeby finansowe TVP

Jeśli planowane reformy przyniosą rezultaty, TVP może okazać się firmą dużo lepiej zarządzaną, a przez to mającą też mniejsze potrzeby finansowe. Być może dotychczasowa dotacja rzeczywiście była zawyżona i po optymalizacji kosztów okaże się, że telewizja publiczna jest w stanie funkcjonować za znacznie mniejsze pieniądze z budżetu.

Scenariusz z aktywnym poszukiwaniem oszczędności zamiast biernego oczekiwania na coroczną dotację z pewnością jest korzystniejszy także z punktu widzenia interesów podatników.

Przeznaczenie pieniędzy na leczenie

Jeszcze podczas kampanii wyborczej posłanka PO Agnieszka Pomaska obiecywała, że 3 mld zł planowane na dotację dla TVP zostaną przekazane na leczenie chorych na raka. To budziło duże emocje w społeczeństwie i stało się swego rodzaju sztandarową obietnicą wyborczą.

Czas pokaże, czy rząd dotrzyma słowa i faktycznie środki zaoszczędzone z reformy TVP skieruje na ochronę zdrowia. Na razie jest za wcześnie, by to ocenić. Kluczowe znaczenie będą miały decyzje przy ustalaniu budżetu na kolejny rok i wysokość dotacji dla mediów publicznych.

Z pewnością wielu chorych i ich rodzin liczy na to, że obietnice złożone przez polityków, gdy byli jeszcze w opozycji, zostaną dotrzymane. Z drugiej strony są też zwolennicy utrzymania finansowania TVP z budżetu. Stąd temat ten wciąż będzie budził społeczne emocje.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię dotacji dla Telewizji Polskiej. Przedstawiłem zaskakującą deklarację ministra finansów o wstrzymaniu finansowania TVP, mimo że w budżecie zapisano 3 mld zł dla mediów publicznych. Podkreśliłem kluczową różnicę w stosunku do poprzednich lat – teraz to minister decyduje, czy przekazać pieniądze, nie musi tego robić automatycznie.

Wytłumaczyłem, na czym polega zmiana przepisów dająca rządowi większą swobodę i kontrolę nad dotacją dla TVP. Przytoczyłem zapowiedzi ministra o audycie finansów telewizji i daleko idących cięciach jako sygnałach poważnego podejścia do reformy mediów publicznych.

Omówiłem również plany oszczędności i racjonalizacji kosztów zamiast automatycznego dofinansowania TVP bez weryfikacji jej potrzeb. Przypomniałem sensacyjną obietnicę posłanki PO o przeznaczeniu zaoszczędzonych pieniędzy na leczenie chorych na raka. Czas pokaże, czy zostanie zrealizowana.

Mam nadzieję, że artykuł w obszerny i przystępny sposób wyjaśnił tę istotną kwestię budżetową i plany nowego rządu wobec TVP. Zaprezentował różne aspekty tej sprawy, która wzbudza emocje społeczne. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.