News

Miliardy złotych w funduszach obligacji – najnowsze statystyki.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak27.01.20244 min.
Miliardy złotych w funduszach obligacji – najnowsze statystyki.

Miliardy złotych wpływają do funduszy obligacji, co wynika z poprawy ich stóp zwrotu w ostatnich miesiącach. Obligacje odzyskały atrakcyjność po trudnym okresie wysokiej inflacji i podwyżek stóp procentowych. Wpływ na to mają mechanizmy rynkowe, w tym zjawisko sprzężenia zwrotnego. Choć napływ środków rośnie, analitycy nie obawiają się na razie przegrzania tego rynku. Obligacje wciąż cechuje bowiem wysoka atrakcyjność w porównaniu np. z okresem sprzed ponad 2 lat.

Miliardy zł płyną do funduszy

W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczny wzrost wpływów do funduszy inwestycyjnych lokujących środki w obligacje. Tylko w grudniu 2022 roku wartość aktywów tych funduszy zwiększyła się o kilka miliardów złotych. Tendencja ta utrzymuje się od października zeszłego roku i nic nie wskazuje na to, by miała wyhamować.

Główną przyczyną tak dużego zainteresowania funduszami dłużnymi jest poprawiająca się rentowność obligacji. Po okresie wysokiej inflacji i serii podwyżek stóp procentowych zaczęły one przynosić inwestorom coraz wyższe stopy zwrotu. Obligacje na nowo stały się atrakcyjną formą lokowania środków.

Napływające do funduszy środki są następnie inwestowane w papiery dłużne. Powoduje to zwiększenie popytu na obligacje, a w konsekwencji wzrost ich cen. Tworzy się zatem mechanizm sprzężenia zwrotnego - wyższe stopy zwrotu z obligacji przyciągają nowych inwestorów, co z kolei wpływa na dalszy wzrost rentowności tych instrumentów.

Czy grozi bańka spekulacyjna?

Rodzi się pytanie, czy tak duże wpływy do funduszy obligacji nie są zapowiedzią powstania na tym rynku tzw. bańki spekulacyjnej. Zdaniem ekonomistów na razie takie zagrożenie nie występuje.

Obligacje są ciągle nieporównywalnie bardziej atrakcyjne niż wiosną 2021 r. Przykładowo, stawka WIBOR decydująca o oprocentowaniu obligacji skarbowych o zmiennym kuponie (serie typu WZ) to prawie 5,9 proc. (wobec niemal zera w 2021 r.).

W porównaniu z sytuacją sprzed kilkunastu miesięcy, dzisiaj obligacje przynoszą znacznie wyższe odsetki. Również w przyszłości można spodziewać się utrzymania ich wysokiej rentowności. W efekcie instrumenty te będą nadal atrakcyjną formą lokowania oszczędności.

Wpływy do funduszy dłużnych rosną

Podsumowując, napływ środków do funduszy inwestujących w obligacje stale rośnie. Jest to efektem poprawiającej się opłacalności tych instrumentów. Wysokie odsetki z obligacji przyciągają do nich zarówno indywidualnych inwestorów, jak i duży kapitał instytucjonalny z sektora funduszy.

Miesiąc Zmiana wartości aktywów funduszy dłużnych (mld zł)
Październik 2022 +6,2
Listopad 2022 +10,4
Grudzień 2022 +15,6

Jak wynika z danych, w ostatnim kwartale minionego roku aktywa funduszy dłużnych zwiększyły się łącznie o ponad 30 mld zł. Prognozy na najbliższe miesiące również zakładają kontynuację tego trendu.

Eksperci uspokajają jednak, że mimo rosnącego zainteresowania obligacjami, nie ma na razie zagrożenia destabilizacją czy nadmiernym przegrzaniem tego rynku. Wciąż bowiem istnieją czynniki - przede wszystkim utrzymująca się wysoka inflacja - które powinny zapewniać tym instrumentom finansowym wysoką rentowność.

Czytaj więcej: Zachód zmęczył Ukrainą. Winą przywódców - Financial Times

Podsumowanie

Miliardy złotych w funduszach obligacji – najnowsze statystyki.

W powyższym artykule omówiłem zjawisko gwałtownego wzrostu popularności funduszy inwestujących w obligacje. Z analiz wynika, że tylko w ostatnim kwartale 2022 roku ich aktywa zwiększyły się o ponad 30 mld zł. To efekt rosnącej atrakcyjności samych obligacji, które po okresie ultraniskich stóp procentowych i wysokiej inflacji znów zaczęły przynosić inwestorom wysokie zyski.

Wyjaśniłem również, w jaki sposób wyższe stopy zwrotu z obligacji przekładają się na większe wpływy do funduszy dłużnych. Tworzy się mechanizm sprzężenia zwrotnego. Rosnące zyski zachęcają kolejnych klientów do lokowania pieniędzy w funduszach obligacyjnych. Te z kolei inwestują pozyskany kapitał w papiery dłużne. Zwiększony popyt prowadzi do dalszego wzrostu cen i rentowności obligacji.

Postawiłem również pytanie, czy taka sytuacja nie prowadzi do powstania na rynku obligacji bańki spekulacyjnej. Z opinii ekspertów cytowanych w artykule wynika, że na razie takie zagrożenie nie występuje. Obligacje wciąż są bowiem bardziej atrakcyjne niż przed laty, a w kolejnych kwartałach można spodziewać się utrzymania ich wysokiej rentowności.

Podsumowując, popularność funduszy dłużnych dynamicznie rośnie, co jest pochodną atrakcyjności samych obligacji. Na razie nic nie wskazuje, aby ten trend miał się odwrócić w najbliższej przyszłości.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.