News

Miliony emerytów mogą nie dostać czternastki we wrześniu. Oto powód

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak20.05.20243 min.
Miliony emerytów mogą nie dostać czternastki we wrześniu. Oto powód

Jeśli oczekiwałeś we wrześniu na czternastą emeryturę, ale Twoja emerytura przekracza kwotę 4630,96 zł brutto miesięcznie, to niestety możesz jej nie dostać. A przynajmniej nie w takiej wysokości, jakiej się spodziewałeś. Rząd ustalił już zasady, według których prawo do tego świadczenia będzie przysługiwać tylko niektórym emerytom.

Czternasta emerytura - zasady przyznawania świadczenia

Wielu emerytów z niecierpliwością wyczekuje wypłaty tzw. czternastki - dodatkowego świadczenia pieniężnego, które ma pomóc im w zmaganiu się z rosnącymi kosztami życia. Niestety, przepisy regulujące to świadczenie sprawiają, że znaczna część osób pobierających emeryturę nie będzie mogła skorzystać z tej formy wsparcia.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, czternasta emerytura będzie wypłacana we wrześniu tego roku. Wysokość świadczenia została ustalona na co najmniej 1780,96 zł brutto, czyli równowartość najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca. Rząd ma jednak możliwość podwyższenia tej kwoty do października.

Kluczowe w otrzymaniu czternastki jest kryterium wysokości pobieranej miesięcznie emerytury. Osoby, których świadczenie przekracza 4630,96 zł brutto (2900 zł + 1780,96 zł - 50 zł), będą podlegać zasadzie "złotówka za złotówkę", co oznacza, że otrzymają pomniejszone świadczenie lub w ogóle go nie dostaną.

Struktura wysokości wypłacanych emerytur w liczbach

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rzucają światło na skalę problemu związanego z ograniczonym dostępem do czternastej emerytury. Według statystyk na koniec marca 2023 roku, aż 29,2% emerytów, czyli ponad 2,4 miliony osób, pobierało świadczenia powyżej 4,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Mając na uwadze, że granica uprawniająca do otrzymania chociażby minimalnej czternastki w wysokości 50 zł wynosi 4630,96 zł brutto, można oszacować, że rzeczywista liczba osób wykluczonych z tego świadczenia wynosi około 2,2-2,3 miliony.

Z drugiej strony, ZUS podaje, że pełną, niepomniejszoną czternastą emeryturę otrzyma 38,5% wszystkich emerytów, co przekłada się na około 3,2 miliony osób.

  • 29,2% emerytów (ponad 2,4 miliony osób) pobiera świadczenia powyżej 4,5 tys. zł brutto miesięcznie.
  • Około 2,2-2,3 miliony emerytów może nie otrzymać czternastej emerytury lub dostać ją w pomniejszonej wysokości.
  • 38,5% emerytów (około 3,2 miliony osób) otrzyma pełną, niepomniejszoną czternastą emeryturę.

Czytaj więcej: Siemoniak kierownikiem MSWiA z 4 mieszkaniami i kredytami na czele

Oszacowana liczba osób bez prawa do czternastej emerytury

Zdjęcie Miliony emerytów mogą nie dostać czternastki we wrześniu. Oto powód

Pomimo obietnic rządu o wsparciu dla emerytów, rzeczywistość jest nieco mniej różowa. Według szacunków, nawet ponad 2 miliony osób może zostać wykluczonych z prawa do czternastki lub otrzymać ją w znacznie obniżonej wysokości.

Powodem tego stanu rzeczy są zapisy w przepisach regulujących przyznawanie tego świadczenia. Ci, którzy miesięcznie pobierają ponad 4630,96 zł brutto, będą musieli pożegnać się z myślą o dodatkowej gotówce we wrześniu.

Warto jednak pamiętać, że rząd ma możliwość zmian w zasadach przyznawania czternastki do października tego roku. Istnieje zatem nadzieja, że krąg uprawnionych do tego świadczenia zostanie poszerzony, a miliony emerytów będą mogły odetchnąć z ulgą.

Kwestia wypłat dodatkowych świadczeń dla emerytów jest niewątpliwie tematem budzącym wiele emocji i dyskusji. Należy mieć nadzieję, że decydenci ostatecznie podejmą decyzję, która będzie sprawiedliwa i weźmie pod uwagę potrzeby jak największej liczby osób starszych w naszym kraju.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik ponownie w tarapatach! Prokuratura podjęła działania
  2. Nowe taryfy zatwierdzone. Bez decyzji premiera inflacja i rachunki wystrzelą
  3. Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły