News

Miliony Polaków czekają na przymusowe remonty domów. Bruksela zmienia przepisy

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk24.01.20247 min.
Miliony Polaków czekają na przymusowe remonty domów. Bruksela zmienia przepisy

Przymusowe remonty domów mogą czekać miliony Polaków w najbliższej przyszłości. Nowe przepisy przygotowywane przez Unię Europejską nakładają na państwa członkowskie ambitne cele w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z sektora budowlanego. Oznacza to konieczność stopniowego przechodzenia na budynki zeroemisyjne, a w przypadku już istniejących domów - ich docieplania i modernizacji pod kątem efektywności energetycznej. Proces ten będzie rozłożony na kilkanaście lat, a jego tempo zależeć będzie od decyzji polskiego rządu. Na szczęście na remonty będą przeznaczone europejskie fundusze.

Przymusowe remonty domów od 2030 roku

Nowe przepisy przygotowywane przez Unię Europejską nakładają na Polskę i inne państwa członkowskie obowiązek stopniowego przechodzenia na budownictwo zeroemisyjne. Oznacza to, że od 2030 roku wszystkie nowe budynki będą musiały być neutralne dla klimatu, a te już istniejące stopniowo modernizowane pod kątem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

To spore wyzwanie, bo jak wynika ze szacunków, zmiany te dotkną nawet kilku milionów Polaków. Konieczne będzie ocieplenie ścian, wymiana okien, drzwi i ostateczne przejście na ekologiczne systemy grzewcze. Proces ten będzie rozłożony na kilkanaście lat, a jego tempo zależeć będzie od decyzji polskiego rządu, który musi dostosować krajowe prawo do wymogów unijnych.

Harmonogram zmian do 2050 roku

Przepisy przygotowane przez Komisję Europejską zakładają stopniowe zaostrzanie norm dla budownictwa. Do 2030 roku emisje z tego sektora mają spaść o 60 proc. w porównaniu do poziomu z 2015 roku. Neutralność klimatyczna ma zostać osiągnięta do 2050 roku.

Pierwszy kluczowy termin to rok 2030, kiedy to wszystkie nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne. Te już istniejące będą stopniowo doprowadzane do podobnych standardów - ten proces potrwa co najmniej do 2050 roku. Do 2040 roku planowane jest całkowite wycofanie z użytku kotłów węglowych. Od 2050 roku kotły na paliwa kopalne nie będą mogły być już dotowane ze środków publicznych.

Nowe przepisy UE dla budownictwa

Projektowane przepisy to efekt przyjęcia przez Unię Europejską pakietu "Fit for 55", którego celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z 1990 rokiem. W jego skład wchodzi wiele aktów prawnych dotyczących różnych sektorów gospodarki, w tym dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków.

Zgodnie z założeniami tej dyrektywy, do 2026 roku gruntownej renowacji ma zostać poddanych 16 proc. budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej. Do 2033 roku odsetek ten ma wzrosnąć do 26 proc. Te cele będą musiały zostać wdrożone przez Polskę, a więc liczba budynków objętych zmianami może być naprawdę pokaźna.

„Dążymy do neutralności klimatycznej całej Unii Europejskiej i wszystkich sektorów gospodarki do 2050 roku. Budownictwo odpowiada obecnie za około 40 proc. zużycia energii, więc jego transformacja jest kluczowa” - wyjaśniała europosłanka Janina Ochojska.

Czytaj więcej: Prezydencki minister: ironiczne komentarze o odwołaniu Jacka Kurskiego

Miliony Polaków czekają modernizacje domów

Jak wynika ze wstępnych szacunków, nowe przepisy dla sektora budowlanego spowodują, że remonty i modernizacja czekać będzie nawet 800 tys. domów jednorodzinnych w Polsce. Dla ich właścicieli oznaczać to będzie konieczność docieplenia budynków, wymiany starych okien i drzwi, a finalnie rezygnacji z kotłów węglowych na rzecz nowoczesnych systemów grzewczych.

Eksperci szacują, że na remonty trzeba będzie przeznaczyć od kilkudziesięciu do nawet 150-200 tys. zł w przypadku domu o powierzchni 120 m2. Całkowity koszt dostosowania polskich budynków do norm unijnych może więc sięgnąć nawet 100 mld zł.

Liczba domów objętych zmianami 800 000
Koszt modernizacji 1 domu 50 000 - 200 000 zł
Łączny koszt dla Polski 40 - 160 mld zł

Dofinansowanie na remonty z programów UE

Miliony Polaków czekają na przymusowe remonty domów. Bruksela zmienia przepisy

Na szczęście na kosztowne remonty i modernizacje budynków będzie można uzyskać dofinansowanie ze środków europejskich. Remonty mają być wspierane finansowo przede wszystkim z Funduszu Odbudowy oraz Funduszu Spójności. Dodatkowe pieniądze popłyną także z programów krajowych i regionalnych.

Szacuje się, że w ramach Funduszu Odbudowy do Polski trafi ponad 23 mld euro w formie bezzwrotnych dotacji i ponad 34 mld euro w postaci niskooprocentowanych pożyczek. Pieniądze te mają m.in. wesprzeć transformację energetyczną i termomodernizację budynków.

Właściciele domów będą mogli starać się o dotacje na ocieplenie budynków, wymianę okien i źródeł ciepła. W zależności od województwa i rodzaju inwestycji będzie to 30-60 proc. kosztów kwalifikowanych.

Jak przygotować się do zmian?

Eksperci radzą, aby już teraz zacząć myśleć o poprawie charakterystyki energetycznej swojego domu. Nawet jeśli nie zamierzamy go gruntownie modernizować, warto wymienić przynajmniej część okien czy drzwi, przeprowadzić podstawowe ocieplenie lub zainstalować rekuperację. Pozwoli to ograniczyć koszty ogrzewania i lepiej przygotować dom na nadchodzące zmiany w przepisach.

Wycofanie kotłów węglowych do 2040 roku

Istotnym elementem przygotowywanych przepisów jest stopniowe wygaszanie użytkowania i dotowania kotłów węglowych. Piece i kotły opalane węglem są bodaj największym trucicielem powietrza, więc ich eliminacja przyniesie znaczące efekty dla środowiska.

Do 2040 roku kotły węglowe mają zostać całkowicie wycofane z użytku. Od 2050 roku kraje członkowskie nie będą mogły już dopłacać swoim obywatelom do takich systemów grzewczych. W zamian promowane będą ekologiczne alternatywy.

  • 2030 - zakaz instalowania kotłów węglowych w nowych budynkach
  • 2040 - zakaz użytkowania kotłów węglowych
  • 2050 - zakaz dotowania kotłów węglowych

Wiele polskich gospodarstw będzie zmuszonych wymienić przestarzałe piece kaflowe i kotły węglowe na bardziej ekologiczne rozwiązania: kotły gazowe, pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Koszt takiej inwestycji to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wszystkie nowe domy zeroemisyjne od 2030

Kluczowym elementem zmian, jakie czekają sektor budowlany jest wprowadzenie norm dla nowych budynków. Od 2030 roku wszystkie nowe domy będą musiały spełniać rygorystyczne normy i charakteryzować się niemal zerowym zapotrzebowaniem na energię.

Oznacza to konieczność stosowania doskonałej izolacji termicznej, energooszczędnych systemów grzewczych, a przede wszystkim panele fotowoltaiczne. Inwestorzy budujący domy będą zobligowani do montażu instalacji solarnych i stosowania OZE.

Te rewolucyjne zmiany na pewno wpłyną na wzrost kosztów budowy, jednak w dłuższej perspektywie zapewnią oszczędności w zużyciu i kosztach energii. Już teraz warto myśleć o domach pasywnych i energooszczędnych rozwiązaniach.

Podsumowanie

Przedstawiony w artykule pakiet legislacyjny Komisji Europejskiej Fit for 55 nakłada na Polskę i inne kraje członkowskie UE bardzo ambitne cele w zakresie dekarbonizacji sektora budowlanego. Będzie to wymagało ogromnego wysiłku finansowego i organizacyjnego, zarówno od władz państwowych, jak i milionów polskich obywateli.

Najważniejsze zmiany to stopniowe zaostrzanie norm emisji CO2 dla budynków i w końcu wymóg całkowitej neutralności klimatycznej od 2050 roku. Dotyczyć to będzie zarówno nowych inwestycji, jak i już istniejących domów i bloków, które trzeba będzie poddać kosztownej termomodernizacji.

Szacuje się, że zmiany obejmą około 800 tysięcy budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych w Polsce. Na szczęście przewidziane są europejskie fundusze, które mają znacząco dofinansować niezbędne inwestycje. Niemniej właścicieli czekają spore wydatki sięgające dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych.

Artykuł prezentuje harmonogram wprowadzanych zmian, a także kluczowe terminy, do których Polska będzie musiała zrealizować postawione przez KE cele. Przedstawia również planowane źródła dofinansowania oraz praktyczne porady, jak już dziś przygotować się do nadchodzącej regulacji rynku budowlanego.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły