News

Minister cyfryzacji o przyszłości laptopów dla uczniów - najnowsze wieści

Cecylia Rutkowska8 stycznia 20244 min
Minister cyfryzacji o przyszłości laptopów dla uczniów - najnowsze wieści

Program przekazywania laptopów uczniom wzbudza wiele emocji. Ministerstwo Cyfryzacji nie zamierza jednak rezygnować z jego realizacji. Wiceszef resortu Krzysztof Gawkowski zapowiedział wprowadzenie zmian w przyjętej wcześniej ustawie. Nowelizacja ma uczynić system dystrybucji sprzętu bardziej efektywnym i przejrzystym. Warto 1,2 mld złotych zainwestowanych w program pokazuje, jak duże znaczenie rząd przywiązuje do wsparcia cyfryzacji edukacji i rozwoju kompetencji uczniów.

Rząd nie zrezygnuje z programu laptopów dla uczniów

Program dystrybucji laptopów wśród uczniów czwartych klas szkół podstawowych był jedną z flagowych obietnic wyborczych poprzedniego rządu. Przyjęta w tym celu ustawa o wspieraniu cyfryzacji edukacji przewidywała przekazanie ponad miliona laptopów uczniom rozpoczynającym naukę w czwartych klasach od roku szkolnego 2023/2024.

Mimo zmiany władzy, nowy rząd nie zamierza rezygnować z realizacji programu. Potwierdził to obecny wicepremier oraz minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jednocześnie zapowiedział on prace nad nowelizacją ustawy, aby w większym stopniu rozwiązać problem systemowo, a nie tylko w ramach jednorazowej akcji.

Nowelizacja ustawy o wsparciu cyfryzacji edukacji

Zgodnie z deklaracją wicepremiera, trwają już prace nad projektem nowelizacji ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Nowe przepisy mają usprawnić system dystrybucji laptopów tak, aby działał on sprawniej i przejrzyściej. Nie podano jeszcze dokładnego terminu przedstawienia gotowego projektu.

Celem zmian jest przede wszystkim uniknięcie problemów logistycznych, z jakimi mogłaby się wiązać jednorazowa masowa dostawa sprzętu. Chodzi o to, aby proces przekazywania laptopów odbywał się stopniowo i był rozłożony w czasie.

Zmiany w systemie przekazywania sprzętu uczniom

Aktualna ustawa przewiduje, że od roku szkolnego 2023/2024 laptopy otrzymają uczniowie wszystkich czwartych klas szkół podstawowych w Polsce. Będzie to ponad milion uczniów w około 7 tysiącach szkół. Przekazanie tak dużej liczby laptopów na raz może okazać się logistycznym wyzwaniem.

Nowelizacja ustawy ma wprowadzić system, w którym laptop lub inny sprzęt komputerowy będzie sukcesywnie przekazywany kolejnym rocznikom uczniów począwszy od klas czwartych. Pozwoli to rozłożyć proces w czasie i stopniowo doposażać kolejne szkoły.

Korzyści dla uczniów i nauczycieli

Dostęp do nowoczesnego sprzętu komputerowego z pewnością przyniesie wymierne korzyści zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Pomoże rozwijać kompetencje cyfrowe wśród młodych Polaków i przygotować ich do funkcjonowania w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie.

Nauczyciele również zyskają nowe możliwości uatrakcyjnienia procesu nauczania i włączenia narzędzi cyfrowych na większą skalę. To ważny krok w kierunku modernizacji polskiej szkoły.

Czytaj więcej: Sekrety białej listy podatników VAT - Poradnik, jak się na niej znaleźć

Wartość programu - 1 mld zł

Program dystrybucji laptopów dla uczniów ma ogromną wartość sięgającą 1 mld 182 mln zł. Pokazuje to, jak duże znaczenie przykłada do niego rząd. To inwestycja, która przyniesie wymierne rezultaty w postaci lepszego przygotowania młodych pokoleń do funkcjonowania w cyfrowym świecie.

Nawet jeśli realizacja programu napotka trudności organizacyjne, wydaje się, że intencje są słuszne. Dlatego mimo zmiany władzy, nowy rząd deklaruje chęć kontynuacji dystrybucji laptopów dla uczniów. Wprowadzenie modyfikacji w systemie realizacji programu pomoże go usprawnić i zmaksymalizować pozytywne efekty dla polskiej edukacji.

Podsumowanie

Minister cyfryzacji o przyszłości laptopów dla uczniów - najnowsze wieści

Program dystrybucji laptopów dla uczniów czwartych klas szkół podstawowych to jedna z najgłośniejszych obietnic poprzedniego rządu. Przyjęta wówczas ustawa o wsparciu cyfryzacji edukacji przewidywała przekazanie ponad miliona laptopów począwszy od roku szkolnego 2023/2024.

Nowy rząd zapowiada, że nie zrezygnuje z realizacji programu, choć planuje nowelizację ustawy. Celem zmian jest usprawnienie systemu dystrybucji sprzętu, aby proces przebiegał stopniowo, a nie jednorazowo. Ma to pomóc uniknąć problemów logistycznych.

Wartość programu sięga 1 mld zł, co pokazuje, jak duże znaczenie przykłada do niego rząd. Dostęp do nowoczesnego sprzętu z pewnością pomoże w rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. To ważny krok w kierunku modernizacji polskiej szkoły.

Modyfikacje w systemie realizacji mają pomóc usprawnić program i zmaksymalizować jego pozytywne efekty dla edukacji. Nawet mimo trudności, intencje wydają się słuszne i zasługują na kontynuację przez nowy rząd.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kontrole w domach: Kto zapłacił 800 zł?
  2. Protest na granicy z Ukrainą: Sąd uchylił decyzję wójta w sprawie blokady
  3. Korzystny wyrok TSUE dla frankowiczów: co to oznacza dla ciebie?
  4. Polacy określają, jak finansować kościół
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Co dają studia MBA? Poznaj zalety prestiżowych kierunków
NewsCo dają studia MBA? Poznaj zalety prestiżowych kierunków

Ukończenie studiów podyplomowych MBA to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim gwarancja zdobycia kluczowych umiejętności menedżerskich i wiedzy, które pozwolą na objęcie wysokich stanowisk w świecie biznesu. Jakie konkretne korzyści niesie ze sobą dyplom MBA? Wyjaśniamy, dlaczego warto zapisać się na te studia.

Paszport- kiedy jest konieczny i jak wnioskować o jego wydanie?
NewsPaszport- kiedy jest konieczny i jak wnioskować o jego wydanie?

Paszport jest nie tylko dokumentem tożsamości, ale także kluczem do swobodnego podróżowania po świecie. Niezależnie od tego, czy planujesz wakacje za granicą, wyjazd służbowy, czy odwiedziny u rodziny w innym kraju, posiadanie ważnego paszportu jest niezbędne. Jak przebiega wydanie dokumentu paszportowego, gdzie należy złożyć wniosek paszportowy i ile kosztuje dokument paszportowy?

Jak dobrze się bawić przy ograniczonym budżecie
NewsJak dobrze się bawić przy ograniczonym budżecie

Planując zabawę na podstawie budżetu, wiele osób zastanawia się, jak spędzić czas w sposób kreatywny i satysfakcjonujący, nie wydając przy tym zbyt wielu pieniędzy. Istnieje wiele sposobów, aby cieszyć się wolnym czasem bez konieczności nadszarpywania posiadanego portfela.

Czy kryptowaluta jest dobrą inwestycją emerytalną?
NewsCzy kryptowaluta jest dobrą inwestycją emerytalną?

Kryptowaluty stały się nie tylko nowym aktywem inwestycyjnym, ale także szybko rozwijającym się środkiem wymiany w różnych sektorach. Od mało znanej koncepcji cyfrowej po zdobycie uznania głównego nurtu, kryptowaluty takie jak Bitcoin i Ethereum są coraz częściej stosowane jako metody płatności za samochody, ubrania, gry online, wakacje, a nawet hazard online.