News

Minister finansów likwiduje istotne stanowisko

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak23.01.20246 min.
Minister finansów likwiduje istotne stanowisko

Minister finansów Andrzej Domański podjął decyzję o likwidacji stanowiska pełnomocnika do spraw strategii rozwoju rynku kapitałowego. Od marca 2021 roku tę funkcję sprawowała Katarzyna Szwarc, której zadaniem było wdrożenie przyjętej w 2019 roku strategii mającej na celu rozwój polskiego rynku kapitałowego. Uchylenie zarządzenia w tej sprawie oznacza, że ministerstwo rezygnuje z realizacji przyjętych założeń i osłabia instytucjonalne wsparcie dla tego sektora gospodarki.

Zlikwidowano stanowisko pełnomocnika

Minister finansów Andrzej Domański podjął decyzję o zlikwidowaniu stanowiska pełnomocnika do spraw strategii rozwoju rynku kapitałowego. Oznacza to rezygnację z instytucjonalnego wsparcia dla tego ważnego sektora polskiej gospodarki.

Pełnomocnik do spraw strategii rozwoju rynku kapitałowego odpowiadał za koordynację działań zmierzających do realizacji przyjętej w 2019 roku rządowej strategii w tym obszarze. Likwidacja tego stanowiska może utrudnić skuteczne wdrożenie zaplanowanych reform.

Decyzja ministra finansów oznacza także koniec misji pełnionej od marca 2021 roku przez Katarzynę Szwarc, która jako pełnomocnik aktywnie angażowała się we wspieranie rozwoju polskiego rynku kapitałowego.

Wpływ na realizację strategicznych celów

Uchylenie zarządzenia w sprawie pełnomocnika ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego może negatywnie wpłynąć na możliwość realizacji przyjętych w tym obszarze celów strategicznych.

Tymczasem rozwój rodzimego rynku kapitałowego jest kluczowy z punktu widzenia zapewnienia finansowania dla polskich przedsiębiorstw i całej gospodarki. Osłabienie instytucjonalnych podstaw do wdrażania zaplanowanych działań może ten rozwój spowolnić.

Uchylono zarządzenie dotyczące pełnomocnika

Formalną podstawą zlikwidowania stanowiska pełnomocnika ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego było uchylenie zarządzenia w tej sprawie przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

Z informacji opublikowanych w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów wynika, że minister swoim zarządzeniem uchylił wcześniejsze zarządzenie, powołujące pełnomocnika do spraw strategii rozwoju rynku kapitałowego.

Skutki instytucjonalne decyzji

Decyzja o uchyleniu zarządzenia powołującego pełnomocnika nie została publicznie uzasadniona przez Ministerstwo Finansów. Nie wiadomo zatem, jakie są tego przyczyny i jakie skutki instytucjonalne może za sobą pociągnąć w dłuższej perspektywie.

Być może likwidacja tego stanowiska to element szerszych planów reorganizacji resortu finansów lub zmiany podejścia do rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Na razie brak jednak oficjalnych informacji, które rzuciłyby więcej światła na motywy tej decyzji.

Czytaj więcej: Czy długotrwały zastój czeka Polskę? Ekonomiści mówią o poważnych problemach.

Katarzyna Szwarc pełniła funkcję od marca

Stanowisko pełnomocnika ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego od marca 2021 roku sprawowała Katarzyna Szwarc. To właśnie za jej kadencji zdecydowano się zlikwidować to stanowisko.

Nie wiadomo dokładnie, jaka była rola odejścia Katarzyny Szwarc z funkcji pełnomocnika w decyzji o likwidacji całego stanowiska. Być może jej kadencja nie spełniła oczekiwań przełożonych, przyczyniając się do rezygnacji z dalszego utrzymywania tej roli.

Decyzja ministra o likwidacji stanowiska pełnomocnika stawia pod znakiem zapytania przyszłość reform na rynku kapitałowym i realizację przyjętej wcześniej strategii jego rozwoju.

Z drugiej strony, być może likwidacja stanowiska była z góry zaplanowana na koniec misji Katarzyny Szwarc i ma charakter czysto techniczny lub kadrowy. W każdym razie trudno doszukiwać się w tym ruchu jasno komunikowanej wizji wsparcia dla polskiego rynku kapitałowego.

Zadania pełnomocnika ds. strategii rynku

Minister finansów likwiduje istotne stanowisko

Głównym zadaniem pełnomocnika ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego, zgodnie z zarządzeniem powołującym to stanowisko, było wdrażanie przyjętej w 2019 roku rządowej strategii rozwoju tego rynku w Polsce.

  • opracowywanie programów wdrożeniowych strategii
  • monitorowanie postępów we wdrażaniu jej założeń

Likwidacja stanowiska pełnomocnika pozostawia więc wyraźną lukę pod względem instytucjonalnej odpowiedzialności za koordynację tych działań i rozwój polskiego rynku kapitałowego. Resort finansów nie zapowiedział na razie, w jaki sposób zamierza tę lukę wypełnić po zlikwidowaniu pełnomocnika.

Ministerstwo rezygnuje ze stanowiska

Decyzja o likwidacji stanowiska pełnomocnika ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego oznacza, że Ministerstwo Finansów rezygnuje z powołanej wcześniej dedicated role odpowiedzialnej za reformy na tym rynku.

Stanowisko Pełnomocnik ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego
Data likwidacji Styczeń 2023
Powołanie Marzec 2021
Kadencja: marzec 2021 - styczeń 2023

Takie rozwiązanie może świadczyć o niższym priorytecie, jaki resort finansów obecnie nadaje strategicznemu rozwojowi rodzimego rynku kapitałowego. Z drugiej strony może być elementem szerszych zmian organizacyjnych w ministerstwie.

W każdym razie trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to krok wstecz jeśli chodzi o ambicje zmian instytucjonalnych w tym sektorze polskiej gospodarki. Dalszy rozwój tego rynku pozostaje tymczasem kluczowy dla zapewnienia finansowania firm i wspierania innowacji.

Podsumowanie

W artykule omówiono decyzję ministra finansów o zlikwidowaniu stanowiska pełnomocnika ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego. Analizujemy w nim negatywne konsekwencje tego posunięcia dla realizacji przyjętych wcześniej planów strategicznych dotyczących wsparcia rodzimego rynku kapitałowego.

Przypominamy, że od marca 2021 roku obowiązki pełnomocnika pełniła Katarzyna Szwarc. Jej głównym zadaniem było wdrażanie rządowej strategii rozwoju rynku kapitałowego z 2019 roku. Likwidacja stanowiska oznacza zatem poważne osłabienie instytucjonalnych podstaw do realizacji tych planów.

Zastanawiamy się również nad możliwymi przyczynami i skutkami decyzji Ministerstwa Finansów. Podkreślamy, że nie została ona jak dotąd publicznie wyjaśniona, co rodzi dodatkowe wątpliwości co do intencji i konsekwencji tego kroku dla przyszłości polskiego rynku kapitałowego.

Podsumowując, trudno uznać analizowaną decyzję za pozytywny sygnał świadczący o wysokim priorytecie, jaki rząd nadaje strategicznemu wspieraniu rodzimego rynku kapitałowego i finansowaniu polskiej gospodarki. Niepokoi też brak oficjalnych wyjaśnień towarzyszących temu ruchowi.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Nowe taryfy zatwierdzone. Bez decyzji premiera inflacja i rachunki wystrzelą
  3. Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły