News

Minister potwierdza termin bonu dla seniorów

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak19.01.20247 min.
Minister potwierdza termin bonu dla seniorów

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz potwierdziła w rozmowie radiowej, że rząd pracuje nad bonem senioralnym, który ma wesprzeć opiekunów osób starszych. Bon będzie służył sfinansowaniu usług opiekuńczych i ma być gotowy w ciągu 100 dni. Nie będzie wypłacany w gotówce, a jego organizacją zajmą się samorządy. Rząd powołał też Radę ds. Polityki Senioralnej, która ma doradzać w kwestiach dotyczących seniorów.

Bon senioralny dla opiekunów

Bon senioralny to nowe rozwiązanie przygotowywane przez rząd, które ma wesprzeć opiekunów osób starszych. Jak zapowiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, bon będzie skierowany do osób w wieku 40-50 lat, których rodzice mają 70-80 lat i wymagają opieki.

Często takie osoby ze względu na swoje obowiązki zawodowe, kredyty czy po prostu brak czasu nie są w stanie samodzielnie zająć się swoimi bliskimi seniorami. Bon senioralny ma im pomóc poprzez sfinansowanie zewnętrznej opieki nad seniorem, na przykład w postaci usług opiekuńczych.

Na czym będzie polegał bon?

Bon nie będzie wypłacany opiekunom w gotówce. Jak zapowiedziała minister, jego organizacją zajmą się samorządy. Będzie on przeznaczony konkretnie na opłacenie usług opiekuńczych dla seniorów.

Rząd szacuje, że projekt ustawy o bonie senioralnym zostanie przygotowany w ciągu pierwszych 100 dni nowego roku. Pracuje nad nim zespół ekspertów oraz odbywają się konsultacje ze stroną samorządową i społeczną.

Wsparcie dla pracujących opiekunów

Jak wskazuje minister Okła-Drewnowicz, bon senioralny jest skierowany przede wszystkim do pracujących Polaków w średnim wieku, którzy ze względu na swoje obowiązki zawodowe nie są w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu na opiekę nad swoimi rodzicami czy dziadkami.

Często zmagają się oni z poczuciem winy, że nie mogą w pełni zająć się bliską osobą. Tymczasem na ich barkach spoczywa utrzymanie domu i rodziny. W tej sytuacji bon senioralny ma odciążyć pracujących Polaków i umożliwić im sfinansowanie profesjonalnej opieki.

Kto dostanie bon senioralny?

Aby otrzymać bon senioralny, trzeba spełnić dwa warunki:

  • mieć od 40 do 50 lat
  • mieć rodzica lub dziadka w wieku od 70 do 80 lat, który wymaga opieki

Szacuje się, że z nowego świadczenia będzie mogło skorzystać nawet kilkaset tysięcy Polaków.

Czytaj więcej: Idealny biznes dla introwertyków: odkryj sposoby zarabiania bez kontaktu z ludźmi

Rząd sfinansuje opiekę nad seniorem

Zapowiadany przez rząd bon senioralny to forma wsparcia, która pomoże wielu pracującym Polakom w opiece nad bliską osobą starszą. Dzięki niemu państwo sfinansuje potrzebne usługi opiekuńcze i odciąży tym samym osoby, które same nie są w stanie pogodzić pracy zawodowej z opieką nad bliskim.

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz podkreśla, że w starzejącym się polskim społeczeństwie coraz więcej osób będzie potrzebowało wsparcia w opiece nad seniorem. Bon senioralny to forma takiego wsparcia ze strony państwa.

Bon senioralny pozwoli wielu osobom pogodzić pracę zawodową z opieką nad bliską osobą starszą, która tej opieki potrzebuje - mówi minister Okła-Drewnowicz.

Eksperci podkreślają, że w starzejących się społeczeństwach potrzebne są rozwiązania wspierające opiekunów. Bon senioralny wpisuje się w tę potrzebę i może realnie odciążyć wielu pracujących Polaków.

Samorządy zorganizują bon senioralny

Minister potwierdza termin bonu dla seniorów

Zgodnie z zapowiedziami rządu, organizacją bonu senioralnego zajmą się samorządy. Mają one bogate doświadczenie w realizacji różnych form pomocy społecznej i wsparcia dla obywateli. Dlatego właśnie na barki samorządów spadnie zadanie wdrożenia bonu i przyznania go potrzebującym.

Forma bonu senioralnego bon nie będzie wypłacany w gotówce, tylko w formie sfinansowania konkretnych usług opiekuńczych
Organizator bon będą organizować samorządy
Kto może dostać osoby w wieku 40-50 lat, których rodzice/dziadkowie mają 70-80 i wymagają opieki

Eksperci oceniają, że samorządy poradzą sobie z nowym wyzwaniem. Jednocześnie takie rozwiązanie odciąży administrację centralną i pozwoli sprawnie wdrożyć bon senioralny w całym kraju.

Bon nie będzie wypłacany gotówką

Bon senioralny nie będzie miał formy gotówkowej. Jak zapowiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, bon ma służyć konkretnemu celowi - opłaceniu usług opiekuńczych dla osób starszych.

Dlatego też świadczenie to zostanie zorganizowane w taki sposób, by pieniądze trafiły bezpośrednio do podmiotów i osób zajmujących się opieką. Tym samym bon nie będzie wypłacany opiekunom w gotówce, a jedynie umożliwi im sfinansowanie potrzebnej pomocy.

Eksperci oceniają, że takie rozwiązanie uchroni bon przed niewłaściwym wykorzystaniem środków. Jednocześnie wymusi jego przeznaczenie na konkretny, zamierzony cel, czyli opiekę nad seniorem.

Rada ds. polityki senioralnej powołana

Jesienią 2022 roku minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz podpisała zarządzenie powołujące Radę ds. Polityki Senioralnej. W jej skład mają wejść eksperci i specjaliści z różnych dziedzin związanych ze wsparciem osób starszych.

Zadaniem Rady będzie opiniowanie i doradzanie rządowi w kwestiach dotyczących osób starszych. Będzie ona ciałem inicjującym i wspierającym rozwiązania na rzecz seniorów, w tym na przykład bon senioralny.

Jak zapowiedziała minister, Rada rozpocznie działalność już w lutym 2023 roku. Eksperci z pewnością wesprą rząd cennymi uwagami przy projektowaniu kolejnych form wsparcia dla opiekunów osób starszych w Polsce.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono koncepcję bonu senioralnego - nowej formy wsparcia dla pracujących opiekunów osób starszych. Jak zapowiada rząd, bon ma pomóc osobom około 40-50 lat, których rodzice lub dziadkowie mają 70-80 lat i wymagają opieki. Będzie on przeznaczony na sfinansowanie konkretnych usług opiekuńczych dla seniorów.

Bon senioralny to odpowiedź na potrzeby wielu pracujących Polaków, którzy mają problemy z pogodzeniem obowiązków zawodowych z opieką nad bliską osobą starszą. Dzięki niemu państwo sfinansuje niezbędne usługi i odciąży tym samym osoby łączące pracę z opieką nad seniorem. Bon organizować mają samorządy, a nie będzie on wypłacany opiekunom w gotówce.

Jak wynika z artykułu, bon senioralny ma zostać wprowadzony w życie w ciągu pierwszych 100 dni nowego roku. Nad jego wdrożeniem pracuje już zespół ekspertów oraz Rada ds. Polityki Senioralnej. Może on realnie pomóc setkom tysięcy pracujących Polaków w opiece nad osobą starszą.

Podsumowując, bon senioralny to ciekawe rozwiązanie odpowiadające na wyzwanie starzejącego się społeczeństwa. Warto śledzić dalsze losy tego pomysłu i obserwować, jak będzie on realizowany w praktyce przez samorządy.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły