News

Minister złożył kontrowersyjną deklarację. Co to oznacza dla Polaków?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska15.12.20236 min.
Minister złożył kontrowersyjną deklarację. Co to oznacza dla Polaków?

Bezpieczny kredyt 2 proc. przyznany przez ministra rozwoju Krzysztofa Hetmana wzbudził wiele kontrowersji. Program z jednej strony ułatwił dostęp do kredytów, ale z drugiej spowodował gwałtowny wzrost cen mieszkań. Deklaracja o kontynuacji Bezpiecznego Kredytu oznacza, że ta sytuacja się utrzyma. Eksperci ostrzegają, że bez zmian w mechanizmie programu, jego przedłużenie jeszcze bardziej podbije ceny nieruchomości. To może sprawić, że zakup własnego "M" będzie poza zasięgiem wielu Polaków.

Bezpieczny kredyt będzie kontynuowany

Minister rozwoju Krzysztof Hetman ogłosił, że pomimo wyczerpania środków, program Bezpieczny Kredyt 2% będzie kontynuowany. Deklaracja ta wywołała wiele kontrowersji, ponieważ dopłaty do kredytów mieszkaniowych przyczyniły się do gwałtownego wzrostu cen nieruchomości. Eksperci ostrzegają, że bez wprowadzenia zmian mechanizmu działania, przedłużenie programu jeszcze bardziej podbije i tak już wysokie ceny mieszkań.

Wzrosty cen ostudziły rynek kredytów

Wprowadzenie Bezpiecznego Kredytu 2% na początku 2022 roku miało ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych z dopłatami BGK faktycznie zwiększyło zainteresowanie zakupem nieruchomości. Jednak gwałtowny wzrost popytu nie spotkał się z wystarczającą podażą mieszkań, co skutkowało skokowym wzrostem cen. Na rynku zaczęły pojawiać się problemy z dostępnością ofert w najbardziej poszukiwanych segmentach cenowych.

W efekcie zakup własnego „M” stał się trudniejszy niż przed wprowadzeniem programu. Co więcej, idące w górę stopy procentowe i zaostrzone kryteria przyznawania kredytów hipotecznych sprawiły, że wiele osób straciło zdolność kredytową. Rynek gwałtownie wyhamował, a liczba udzielanych kredytów spadła o blisko 70% w porównaniu z rekordowym 2021 rokiem.

Liczba udzielonych kredytów 2020 2021 2022
kredyty mieszkaniowe 235 tys. 338 tys. 107 tys.

Tymczasem środki na dopłaty w programie Bezpieczny Kredyt 2% już się skończyły. Minister Hetman nie chce jednak wycofywać się z obietnic i deklaruje kontynuację mechanizmu.

Deweloperzy i banki najwięksi beneficjenci programu

Eksperci wskazują, że na programie Bezpieczny Kredyt 2% najwięcej skorzystali deweloperzy i banki. Deweloperzy, dzięki zwiększonemu popytowi i rosnącym cenom, odnotowali rekordowe zyski. Z kolei dystrybucją dopłat z BGK zdominowały PKO BP i Pekao. W efekcie to te instytucje przyciągały najwięcej klientów zainteresowanych zakupem mieszkania z wykorzystaniem programu.

Teraz banki liczą, że nowy rząd przekona pozostałych graczy do ponownego zaangażowania się w udzielanie Bezpiecznych Kredytów 2%. Może to zwiększyć konkurencję pomiędzy bankami a tym samym poprawić warunki finansowania dla klientów. Należy jednak pamiętać, że wciąż wysokie stopy procentowe będą miały kluczowe znaczenie dla oprocentowania kredytów.

Plany modyfikacji programu

Minister Hetman zapowiada, że program ma zostać zmodyfikowany tak, by był dostępny dla szerszego grona Polaków. Rozważane jest obniżenie kosztów kredytów, przy jednoczesnym zachowaniu neutralności budżetowej mechanizmu. Szczegóły planowanych zmian nie są na razie znane.

Czytaj więcej: Koszty Rosji za wojnę w Ukrainie szacowane przez USA. Wpływ na gospodarkę.

Eksperci ostrzegają przed dalszym wzrostem cen mieszkań

Ekonomiści przestrzegają, że proste przedłużenie funkcjonowania Bezpiecznego Kredytu 2% bez wprowadzenia poprawek może jeszcze bardziej windować ceny nieruchomości. Wskazują przy tym, że już teraz mieszkania drożeją w zawrotnym tempie i osiągnęły historyczne maksima.

Wartość mieszkań osiągnęła obecnie irracjonalnie wysokie poziomy. Dalsze wspieranie sektora w tej formie może paradoksalnie pogorszyć sytuację kupujących, którzy będą musieli mierzyć się z rosnącymi cenami i wysokimi marżami nakładanymi przez banki – wskazuje Robert Chojnacki z firmy RedNet Property Group.

Z drugiej strony, eksperci przyznają, że program ułatwił wielu rodakom sfinansowanie pierwszego mieszkania. Dlatego całkowite wycofanie dopłat oznaczałoby pogłębienie i tak trudnej sytuacji na rynku nieruchomości.

  • Bezpieczny Kredyt przyczynił się do rekordowych wzrostów cen mieszkań sięgających nawet 20% rok do roku
  • Mimo trudności, program pozwolił wielu Polakom kupić własne mieszkanie
  • Eksperci przestrzegają przed pochopnym przedłużeniem Bezpiecznego Kredytu bez wprowadzenia modyfikacji

Dlatego kluczowe jest wypracowanie optymalnego modelu funkcjonowania programu, który z jednej strony będzie dostępny dla szerokiego grona rodaków, a z drugiej nie spowoduje dalszego windowania i tak wysokich cen nieruchomości.

Rząd musi zadbać również o stronę podażową rynku

Minister złożył kontrowersyjną deklarację. Co to oznacza dla Polaków?

Eksperci podkreślają, że Bezpieczny Kredyt 2% oddziaływał głównie na popyt na rynku mieszkaniowym. Tymczasem równie istotne są działania wspierające podaż mieszkań, czyli zachęty dla deweloperów do zwiększania budowy nowych osiedli.

Rząd powinien przeanalizować cały rynek nieruchomości i stworzyć kompleksowy, wieloletni program naprawy sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Kluczowe obszary do poprawy to czasochłonne procedury administracyjne, niedobór gruntów pod zabudowę czy wciąż niewystarczająca liczba nowych inwestycji.

Liczba mieszkań oddanych do użytku których budowę rozpoczęto
2021 234 tys. 248 tys.
2022 (szacunki) ok. 180 tys. ok. 195 tys.

Podaż nowych mieszkań wciąż nie nadąża za rosnącymi potrzebami mieszkaniowymi Polaków. Stąd zapewnienie zrównoważonego rozwoju rynku wymaga interwencji i koordynacji ze strony państwa.

Deweloperzy deklarują współpracę z rządem

Przedstawiciele sektora deweloperskiego deklarują gotowość do merytorycznej współpracy z rządem nad poprawą sytuacji na rynku mieszkaniowym. Polski Związek Firm Deweloperskich chce przekazać resortowi rozwoju raporty z diagnozami problemów oraz propozycjami rozwiązań.

Deweloperzy oczekują dialogu na temat usprawnienia przepisów budowlanych, skrócenia procesu inwestycyjnego czy zwiększenia dostępności gruntów. Wprowadzenie zmian w tych obszarach mogłoby znacząco przyspieszyć realizację nowych inwestycji mieszkaniowych i stopniowo zasypywać lukę mieszkaniową.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kontrowersyjną deklarację ministra rozwoju o kontynuacji programu Bezpieczny Kredyt 2%. Przedstawiłem argumenty zwolenników i przeciwników tej decyzji. Z jednej strony program faktycznie pomógł wielu Polakom w zakupie pierwszego mieszkania. Z drugiej strony doprowadził do gwałtownych wzrostów cen nieruchomości i licznych patologii na rynku.

Szczegółowo opisałem, w jaki sposób Bezpieczny Kredyt zaburzył równowagę popytowo-podażową i windował ceny mieszkań do historycznych rekordów. Dużą część artykułu poświęciłem analizie skutków funkcjonowania programu, które okazały się zgoła odmienne od zamierzonych.

Przytoczyłem również głosy ekspertów, którzy przestrzegają przed pochopnym przedłużeniem Bezpiecznego Kredytu i apelują o głębszą analizę całego rynku mieszkaniowego. Zwróciłem uwagę na konieczność zrównoważenia działań popytowych i podażowych, tak aby wspierać zdolność kredytową obywateli bez windowania cen mieszkań.

Na koniec wspomniałem o deklaracji współpracy środowiska deweloperskiego z rządem nad poprawą sytuacji mieszkaniowej. Mam nadzieję, że mój artykuł pozwolił lepiej zrozumieć skomplikowaną sytuację na rynku nieruchomości i dylematy związane z funkcjonowaniem programu Bezpieczny Kredyt.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.