News

Ministerstwo ujawnia Nowa opłata w sklepach od stycznia.ClearColorPochłonie to Twoj budżet.

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk25.12.20238 min.
Ministerstwo ujawnia Nowa opłata w sklepach od stycznia.ClearColorPochłonie to Twoj budżet.

Nowa opłata w sklepach od stycznia z pewnością wpłynie na portfele Polaków. Wraz z nowym rokiem wejdą w życie przepisy nakładające dodatkowe koszty na jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych. To efekt dostosowywania polskiego prawa do regulacji unijnych. W praktyce oznacza to, że od 1 stycznia zapłacimy więcej za wiele produktów w sklepach. Dotknie to zarówno klientów, jak i przedsiębiorców – ci drudzy będą zobowiązani do wypełniania surowszych norm związanych z recyklingiem.

Nowa opłata obciąży portfele Polaków

Od 1 stycznia 2024 roku wejdzie w życie nowa opłata za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych. Jest to efekt dostosowywania polskiego prawa do regulacji unijnych dotyczących ochrony środowiska. Niestety oznacza to realne obciążenie dla budżetów gospodarstw domowych w Polsce.

W praktyce będziemy musieli płacić więcej za wiele produktów kupowanych w sklepach. Dotyczyć to będzie przede wszystkim artykułów pakowanych w jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, takich jak plastikowe torby, kubki, talerzyki, sztućce itp. Ale nie tylko. Podwyżki cen obejmą także towary zapakowane w opakowania wielomateriałowe, zawierające tworzywa sztuczne.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że statystyczny Polak wydaje około 1000 zł miesięcznie na artykuły konsumpcyjne. Nawet przy założeniu, że nowa opłata podniesie koszty tych zakupów jedynie o 2%, daje to realny wzrost wydatków rzędu 20 zł miesięcznie, czyli 240 zł rocznie. To spore obciążenie, zwłaszcza dla osób o niskich dochodach.

Kto najbardziej odczuje podwyżki?

Z pewnością najmocniej odczują je gospodarstwa domowe z dziećmi. Koszty artykułów jednorazowego użytku, jak pieluchy, kubeczki, talerzyki, sztućce, torby foliowe itd. znacząco w ich przypadku wzrosną.

Również osoby młode, studenci i single prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe, które często korzystają z produktów "na wynos" z restauracji i barów szybkiej obsługi odczują skutki podwyżek cen artykułów jednorazowych.

Wpływ na ceny artykułów w sklepach

Zmiany w przepisach nie dotyczą jedynie dodatkowych opłat nakładanych bezpośrednio na konsumenta. Nowe regulacje wymuszą na przedsiębiorcach prowadzących działalność handlową szereg działań, które finalnie wpłyną na wzrost cen w sklepach. Dotyczy to całego systemu gospodarowania odpadami opakowaniowymi z tworzyw sztucznych.

Przedsiębiorcy będą zobligowani do osiągania określonych poziomów recyklingu opakowań rocznie. Niespełnienie tych norm wiązać się będzie z koniecznością uiszczenia opłaty produktowej, której stawki są bardzo wysokie.

Oznacza to, że koszt opakowań i przetwarzania odpadów po nich, znacząco wzrośnie dla sklepów. A w konsekwencji, wzrost ten zostanie przeniesiony na ceny towarów dla klientów.

Handel będzie również zobowiązany do spełnienia surowszych wymogów związanych z informowaniem konsumentów o szkodliwości tworzyw sztucznych i właściwym postępowaniu z odpadami opakowaniowymi. Te działania również generują koszty, które znajdą odzwierciedlenie w cennikach.

Opakowania z tworzyw sztucznych 2,70 zł
Opakowania z aluminium 1,40 zł
Opakowania z papieru i tektury 0,70 zł

W rozporządzeniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska opublikowano również stawki tzw. opłaty produktowej, nakładanej na przedsiębiorców w zależności od rodzaju opakowań wprowadzanych przez nich do obrotu. Jak widać w tabeli, są one bardzo wysokie, zwłaszcza w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych.

Czytaj więcej: Szokujące doniesienia o skandalu na kolei - giełda reaguje gwałtownym spadkiem

Klienci zapłacą więcej za zakupy

Podsumowując, od 1 stycznia 2024 roku musimy liczyć się ze wzrostem cen wielu artykułów kupowanych w sklepach. W szczególności będzie to dotyczyć produktów pakowanych w opakowania jednorazowe z tworzyw sztucznych oraz zawierających takie tworzywa. Niestety, ze względu na mechanizmy rynkowe oraz konieczność przenoszenia rosnących kosztów na odbiorcę końcowego, wpływ na ceny odczujemy również kupując inne towary.

Dodatkowa opłata doliczana będzie bezpośrednio do zakupów obejmujących produkty w opakowaniach jednorazowych. Ponadto, na skutek wzrostu kosztów działalności dla handlu oraz nowych obciążeń związanych z gospodarką odpadami, ceny wielu towarów w sklepach wzrosną.

Przedsiębiorcy zobowiązani do recyklingu

Ministerstwo ujawnia Nowa opłata w sklepach od stycznia.ClearColorPochłonie to Twoj budżet.

Nowe przepisy nie dotyczą jedynie dodatkowych opłat. Nakładają one na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych z gospodarką odpadami, w tym konieczność osiągania określonych poziomów recyklingu.

Firmy wprowadzające do obrotu produkty w opakowaniach będą musiały corocznie wykazywać się określonym stopniem odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Tylko w ten sposób unikną konieczności uiszczenia wysokich opłat produktowych, naliczanych w przypadku nieosiągnięcia narzuconych poziomów.

Ponadto, na mocy ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku, od 1 stycznia 2023 roku w Polsce zostanie wprowadzony zakaz wprowadzania do obrotu wybranych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. W szczególności dotyczy to plastikowych talerzy i sztućców, kubków i mieszadełek do napojów, słomek, patyczków higienicznych, balonów, a także pojemników na żywność wykonanych z polistyrenu ekspandowanego.

  • Plastikowe słomki
  • Widelczyki i noże
  • Kubki i talerzyki

Handel będzie więc zobowiązany do wycofania z oferty i sprzedaży powyższych artykułów. To kolejny element nowych regulacji generujący dodatkowe koszty po stronie przedsiębiorców.

Stawki opłat za opakowania ujawnione

Kluczowym elementem nowych przepisów są oczywiście dodatkowe opłaty nakładane na opakowania z tworzyw sztucznych. W ostatnich dniach Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało rozporządzenie, w którym dokładnie określono ich wysokość.

I tak, za popularne plastikowe kubki jednorazowe będziemy płacić 20 groszy dodatkowej opłaty. Natomiast opakowania na żywność, jak pojemniki czy tacki będą obciążone opłatą w wysokości 25 groszy.

Ponadto, na przedsiębiorców nałożony został obowiązek uiszczania opłaty produktowej liczonej od ilości opakowań z tworzyw sztucznych wprowadzanych przez nich do obrotu. Jej stawki są bardzo wysokie i wynoszą 2,70 zł za każdy kilogram takich opakowań.

Podane kwoty dają wyobrażenie, o jakich kwotach mówimy. To z pewnością wpłynie na ofertę i ceny wielu produktów w sklepach już od stycznia 2024 roku.

Konsekwencje dla branży handlowej

Nie ulega wątpliwości, że dla handlu nowe regulacje będą miały daleko idące konsekwencje. Poza koniecznością podniesienia cen wielu artykułów, branża stanie przed zupełnie nowymi wyzwaniami.

Przede wszystkim, konieczne będzie wdrożenie systemu oznakowania towarów i informowania klientów zgodnie z nowymi przepisami. To wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążą budżety przedsiębiorców.

Ponadto, handel będzie musiał wypełnić szereg wymogów związanych z odzyskiem i recyklingiem odpadów opakowaniowych. Jeśli nie uda mu się osiągnąć narzuconych poziomów, będzie zmuszony uiścić bardzo wysokie kary finansowe.

W końcu, konieczne będzie dostosowanie asortymentu do zakazów dotyczących wprowadzania do sprzedaży niektórych produktów jednorazowych z tworzyw sztucznych. A więc kolejne potencjalne źródło dodatkowych kosztów dla handlu.

Podsumowując, nowe przepisy wprowadzają bardzo duże zmiany dla branży handlowej. Wyzwaniem będzie nie tylko podniesienie cen i marż, ale przede wszystkim dostosowanie modelu działalności do znacznie bardziej rygorystycznych wymogów dotyczących gospodarki odpadami opakowaniowymi.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówione zostały konsekwencje wprowadzenia od 1 stycznia 2024 roku nowej opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych. Przeanalizowałem wpływ tych zmian na portfele polskich konsumentów, ceny w sklepach oraz sytuację przedsiębiorców prowadzących działalność handlową.

Przedstawiłem szacunki dotyczące potencjalnego wzrostu wydatków gospodarstw domowych na skutek podwyżek cen wywołanych dodatkowymi kosztami związanymi z opakowaniami. Wskazałem, które grupy klientów najbardziej odczują te podwyżki.

Szczegółowo wyjaśniłem również, w jaki sposób nowe przepisy wpłyną na funkcjonowanie sklepów. Omówiłem dodatkowe obciążenia nakładane na handel, związane chociażby z koniecznością spełnienia wyższych wymogów dotyczących recyklingu odpadów.

Na koniec przeanalizowałem skutki regulacji dla branży handlowej jako całości. Zwróciłem uwagę, że dostosowanie się do nich będzie dużym wyzwaniem, zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły