News

Mioteł Tuska: plan dla spółek ustalony przez rząd

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak29.01.20246 min.
Mioteł Tuska: plan dla spółek ustalony przez rząd

Zmiany w spółkach Skarbu Państwa to jeden z pierwszych kroków nowego rządu Donalda Tuska. Choć od wyborów minęły już trzy miesiące, dopiero teraz odbędą się kluczowe walne zgromadzenia akcjonariuszy, które dokonają roszad w radach nadzorczych. Te z kolei odwołają dotychczasowych prezesów i zarządy. W najbliższych tygodniach czeka nas fala dymisji w największych firmach kontrolowanych przez państwo. Nowy gabinet ma już gotowy plan zmian personalnych.

Zmiany w spółkach Skarbu Państwa

Nowy rząd Donalda Tuska rozpoczyna zmiany w spółkach Skarbu Państwa. Choć od wyborów parlamentarnych minęły już trzy miesiące, to dopiero teraz odbywają się kluczowe walne zgromadzenia akcjonariuszy, które dokonają roszad w radach nadzorczych. Te z kolei odwołają dotychczasowych prezesów i członków zarządów.

Przełom stycznia i lutego to czas zmian we władzach spółek z udziałem Skarbu Państwa, do których karuzela kadrowa jeszcze na dobre nie dotarła. Nowy rząd już w październiku przeprowadził zmiany w mediach publicznych i wymiarze sprawiedliwości, ale w państwowych spółkach wciąż zasiadają nominaci poprzedniej ekipy rządzącej.

Opóźnienie to efekt oczekiwania na zwołanie przez zarządy nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy. Ministerstwo Aktywów Państwowych wydało polecenia w tej sprawie już kilka tygodni temu, ale szefostwo spółek specjalnie się z tym nie spieszyło. Doskonale bowiem wiedzieli, że zmiany personalne oznaczać będą utratę intratnych posad.

Planowane zmiany w radach nadzorczych

Podczas nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy w pierwszej kolejności dojdzie do zmian w radach nadzorczych spółek. W większości przypadków to właśnie rada nadzorcza ma prawo do decydowania o składzie zarządu. Tylko w niektórych firmach Skarb Państwa może samodzielnie odwołać pojedynczych członków rady, bez konieczności zwoływania walnego.

Data walnego zgromadzenia nie zawsze oznacza automatycznie zmiany w zarządzie. Nowa rada nadzorcza musi najpierw zebrać się i ukonstytuować, co może potrwać kilka dni. Dopiero później może podjąć decyzje o wymianie prezesów i członków zarządów. Są jednak firmy, gdzie do zmian personalnych dojdzie natychmiast po wyborze nowej rady.

Czytaj więcej: Strefy czystego transportu w Polsce: jak wpłyną na rynek używanych aut?

Fala dymisji prezesów i zarządów

Skarb Państwa posiada udziały w ponad 400 spółkach. Ministerstwo Aktywów Państwowych sprawuje bezpośredni nadzór nad 135 podmiotami, w tym kilkunastoma największymi notowanymi na giełdzie. Już w najbliższych tygodniach czeka nas fala dymisji dotychczasowych prezesów i członków zarządów.

Pierwsze odwołania spodziewane są już we wtorek 30 stycznia podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Enei. W środę do zmian dojdzie w Polskiej Grupie Energetycznej, a w piątek w PKO BP, choć nowa rada nadzorcza banku będzie mogła odwołać obecny zarząd dopiero po kilku dniach od pierwszego posiedzenia.

Kolejna fala dymisji nastąpi w lutym. Szczególnie duże emocje budzi planowana na 6 lutego wymiana prezesa PKN Orlen. Obecny szef koncernu Daniel Obajtek już dawno zapowiedział, że sam zrezygnuje ze stanowiska, ale dotąd tego nie uczynił.

Luty czasem zmian we władzach spółek

Mioteł Tuska: plan dla spółek ustalony przez rząd

Luty upłynie pod znakiem nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy w największych spółkach Skarbu Państwa. 13 lutego nową radę nadzorczą wybierze KGHM. Dzień później podobne zmiany nastąpią w Grupie Azoty. 15 lutego walne zgromadzenie odbędzie się w PZU.

Zmiany w zarządzie ubezpieczyciela mogą pociągnąć za sobą roszady również w kontrolowanych przez PZU bankach – PKO BP i Aliorze. Pod koniec miesiąca zmiany nastąpią także w innych strategicznych spółkach, między innymi w energetyce i paliwach.

Kluczowe walne zgromadzenia akcjonariuszy

Oto najważniejsze terminy nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy, podczas których dojdzie do istotnych roszad personalnych:

 • 30 stycznia – Enea
 • 1 lutego – Polska Grupa Energetyczna
 • 2 lutego – PKO BP
 • 6 lutego – PKN Orlen
 • 13 lutego – KGHM
 • 14 lutego – Grupa Azoty
 • 15 lutego – PZU

W spółkach węglowych, takich jak Polska Grupa Górnicza czy Jastrzębska Spółka Węglowa, zmiany mogą nastąpić praktycznie z dnia na dzień, bez konieczności zwoływania walnego zgromadzenia.

Nazwiska nowych prezesów największych firm

W mediach pojawia się coraz więcej spekulacji na temat nazwisk nowych prezesów największych spółek Skarbu Państwa. W przypadku PKN Orlen wymieniani są między innymi były prezes PERN Robert Soszyński oraz była wicepremier UE Elżbieta Bieńkowska.

Stanowisko prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma objąć Łukasz Czopik, obecnie wicemarszałek województwa śląskiego. Z kolei nowym prezesem Polskiej Grupy Górniczej ma zostać Zygmunt Łukaszczyk, były wojewoda śląski i prezes KHW.

Ostateczne decyzje co do obsady kluczowych stanowisk w spółkach Skarbu Państwa podejmie jednak dopiero nowy rząd po konsultacjach z nowymi radami nadzorczymi. Lista nazwisk nowych prezesów będzie znana najprawdopodobniej w drugiej połowie lutego.

Podsumowanie

Nowy rząd Donalda Tuska rozpoczął proces zmian kadrowych w spółkach Skarbu Państwa. Po trzech miesiącach od wyborów parlamentarnych zaczęły się nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy, które dokonają roszad w radach nadzorczych. Te z kolei odwołają dotychczasowych prezesów i członków zarządów.

Przełom stycznia i lutego to czas zmian we władzach spółek z udziałem Skarbu Państwa. W październiku rząd przeprowadził już zmiany w mediach i sądownictwie, ale w spółkach wciąż siedzą ludzie poprzedniej ekipy. Opóźnienie wynikało z oczekiwania na nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy.

Najpierw podczas walnych wymienione zostaną rady nadzorcze, a dopiero później one zdecydują o zmianach w zarządach. Pierwsze odwołania prezesów i członków zarządów spodziewane są już pod koniec stycznia. Prawdziwa fala dymisji nastąpi jednak w lutym, kiedy odbędą się kolejne nadzwyczajne walne zgromadzenia.

W mediach trwają spekulacje na temat nazwisk nowych prezesów największych spółek, takich jak Orlen, KGHM czy spółki węglowe. Ostateczne decyzje w tej sprawie podejmie jednak dopiero nowy rząd po konsultacjach z nowymi radami nadzorczymi.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły