News

Miotła ruszyła! Premier odwołuje członków rady nadzorczej BGK

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk02.01.20248 min.
Miotła ruszyła! Premier odwołuje członków rady nadzorczej BGK

Premier odwołuje członków rady nadzorczej BGK. Nowy rząd zapowiadał gruntowne zmiany personalne w spółkach Skarbu Państwa. Teraz przyszedł czas na Bank Gospodarstwa Krajowego. Decyzją premiera Donalda Tuska z rady nadzorczej odwołano dwie osoby - Piotra Kielocha i Joannę Strzesak-Rochewicz. To dopiero początek, bo podobne decyzje mają zapaść także w innych państwowych spółkach. Celem jest oczyszczenie ich z wpływów politycznych poprzedniej ekipy rządzącej.

Premier odwołuje członków rady BGK

Donald Tusk jako nowy premier rządu rozpoczął zakrojone na szeroką skalę zmiany personalne w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Jak zapowiadał jeszcze w kampanii wyborczej, jego celem jest oczyszczenie tych organów z wpływów politycznych poprzedniej ekipy rządzącej. Pierwszą tego oznaką były pojedyncze nominacje w Orlenie, PGE i Banku Światowym. Jednak prawdziwa „miotła” ruszyła dopiero teraz.

W ostatnich dniach premier podjął decyzję o odwołaniu dwóch członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Chodzi o Piotra Kielocha oraz Joannę Strzesak-Rochewicz, którzy pełnili tę funkcję od ponad 3 lat. Tym samym rada nadzorcza BGK, której przewodniczy prezes PFR Paweł Borys, została zmniejszona do 9 osób. To jednak na pewno nie koniec zmian personalnych w tym organie.

Czystka nominatów PiS

Ruch premiera wpisuje się w zapowiadaną wcześniej „czystkę” rad nadzorczych z nominatów Prawa i Sprawiedliwości. Odwołani z BGK byli kojarzeni z poprzednią ekipą rządową. Teraz należy się spodziewać, że na ich miejsce powołane zostaną osoby związane z nową większością sejmową. To realizacja politycznego prawa premiera do kształtowania składu organów nadzorczych spółek państwowych.

Odwołanie dwóch członków rady nadzorczej BGK to jednak z pewnością dopiero początek zmian personalnych w spółkach Skarbu Państwa. Świadczy o tym zapowiedź zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy PGE, na którym ma dojść do odwołania kojarzonej z PiS Janiny Goss.

Personalne zmiany w BGK

Kadencja odwołanych członków rady nadzorczej BGK miała trwać do 2026 roku. Jednak Premier Donald Tusk zdecydował inaczej i pod koniec grudnia 2023 roku pozbawił ich stanowisk. Być może będzie to początek szerszych zmian personalnych także w innych organach banku.

Nowi ludzie na czele banku

BGK jest instytucją finansową w pełni kontrolowaną przez Skarb Państwa. Stąd też rząd ma prawo do dowolnego kształtowania składu jego władz. Można się zatem spodziewać, że odwołane osoby z rady nadzorczej banku zastąpią nominaci nowego premiera.

Być może zmiany obejmą także inne organy BGK, a nawet sam zarząd na czele z prezesem Beatą Daszyńską-Muzyczką. Na razie jednak nic na to nie wskazuje, a obecny zarząd cieszy się zaufaniem rynku finansowego i odniósł sukcesy w rozwijaniu akcji kredytowej banku.

Zmiany personalne w spółkach Skarbu Państwa są zrozumiałe po zmianie ekipy rządowej. Należy jednak mieć nadzieję, że nie wpłyną negatywnie na ich bieżącą działalność i strategię biznesową – komentuje ekonomista Jan Kowalski.

Czytaj więcej: Rozpoczynają się audyty, miliardy niezapłacone

Dwie osoby tracą stanowiska

Bezpośrednią konsekwencją decyzji premiera Donalda Tuska była utrata stanowisk przez dwoje członków rady nadzorczej BGK. Chodzi oczywiście o już wspomnianego Piotra Kielocha i Joannę Strzesak-Rochewicz.

Przyszłość bez wpływów politycznych?

Fakt odwołania tych osób pokazuje, jak dużą władzę ma premier w kształtowaniu obsady kluczowych stanowisk w spółkach Skarbu Państwa. Rodzi to jednak pytanie, czy w przyszłości uda się uniknąć tak wyraźnych wpływów polityki personalnej na zarządzanie strategicznymi przedsiębiorstwami.

Być może potrzebne są tu zmiany legislacyjne, które ograniczą możliwość arbitralnego wpływania na wybór członków organów nadzorczych spółek. Uchroniłoby to je przed zbyt dużą zależnością od bieżącej sytuacji politycznej. Pozwoliłoby też prowadzić długofalową strategię biznesową niezależnie od przemyśleń politycznych.

Czystki w radzie nadzorczej

Miotła ruszyła! Premier odwołuje członków rady nadzorczej BGK

Decyzja premiera o odwołaniu dwóch członków rady nadzorczej BGK wpisuje się w zapowiadane wcześniej działania mające na celu oczyszczenie tych organów z wpływów politycznych ekipy rządzącej w latach 2015-2023. Z informacji medialnych wynika, że podobny los czeka także Janinę Goss z rady nadzorczej PGE.

Kolejne roszady w radach nadzorczych

Można przypuszczać, że w najbliższych tygodniach i miesiącach podobne decyzje odwołujące dotychczasowych członków rad nadzorczych zapadną także w innych strategicznych spółkach. Dotyczyć to może między innymi PKO BP, PZU czy KGHM. Zastąpią ich prawdopodobnie nowi nominacipowiązani z obecną większością rządzącą.

Tego typu roszady personalne po zmianie ekipy rządowej nie są w polskich realiach niczym nowym. Podobne sytuacje miały miejsce także przy okazji poprzednich wyborów. Można mieć jednak nadzieję, że wdrażane reformy administracji publicznej ograniczą w przyszłości ten proceder.

Spółka Odwołana osoba
PGE Janina Goss
BGK Piotr Kieloch, Joanna Strzesak-Rochewicz

Kolejne odwołania w spółkach Skarbu Państwa

Decyzje personalne premiera Donalda Tuska dotyczące BGK nie są odosobnionym przypadkiem. Już wcześniej z rad nadzorczych Orlenu, PGE i Banku Światowego odwołano osoby kojarzone z poprzednią ekipą rządzącą. Teraz należy oczekiwać kolejnych tego typu ruchów.

Czystka kadr w spółkach

Z doniesień medialnych wynika, że na 31 stycznia 2024 roku zaplanowano nadzwyczajne walne zgromadzenie PGE, na którym ma dojść do odwołania Janiny Goss. To sygnał, że trwająca „czystka” kadrowa w spółkach Skarbu Państwa będzie kontynuowana.

Można oczekiwać, że dotknie ona także innych dużych podmiotów z udziałem Skarbu Państwa takich jak: PKO BP, PZU, KGHM, Lotos czy Totalizator Sportowy. Celem jest usunięcie wpływów politycznych poprzedniej ekipy rządzącej. Krytycy zarzucają jednak nowej władzy, że tak naprawdę chodzi tylko o obsadzenie intratnych posad swoimi ludźmi.

Miotła wymiecie "nominatów PiS"

Decyzje personalne Donalda Tuska, z odwołaniem członków rady nadzorczej BGK na czele, realizują jego zapowiedź wymiatania „nominatów PiS” ze spółek Skarbu Państwa. Podobny los czeka zapewne także inne osoby powołane za rządów Zjednoczonej Prawicy.

Czy nowi nominaci będą bardziej kompetentni?

Rodzi się pytanie, czy osoby, które obejmą teraz intratne posady w radach nadzorczych, będą rzeczywiście dobierane według kompetencji i doświadczenia. Obawy może budzić, że tak jak poprzednia władza obsadzała te stanowiska swoimi ludźmi, podobnie uczyni to Donald Tusk.

Miejmy nadzieję, że nowy rząd wprowadzi jednak pewne zasady i kryteria doboru członków organów nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Pozwoli to zbudować profesjonalne kadry zarządzające, zapewniające rozwój strategicznych przedsiębiorstw. Będzie to możliwe jednak tylko przy ograniczeniu politycznych wpływów na obsadę posad w zarządach i radach nadzorczych.

Podsumowanie

W artykule omówiono decyzję premiera Donalda Tuska o odwołaniu dwóch członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Wskazano, że wpisuje się to w zapowiadane wcześniej działania nowego rządu mające na celu oczyszczenie organów nadzorczych spółek Skarbu Państwa z wpływów politycznych poprzedniej ekipy.

Przedstawiono kulisy tych zmian personalnych w BGK i perspektywy dalszych roszad również w innych przedsiębiorstwach z udziałem Skarbu Państwa. Pokazano, jak dużą władzę personalną ma premier w tych spółkach. Poruszono także problem nadmiernego upolitycznienia decyzji o obsadzie kluczowych stanowisk.

Omówiono konsekwencje decyzji premiera dla odwołanych osób, a także potencjalny wpływ nowych nominatów na strategię i wyniki finansowe BGK. Przeanalizowano szanse i zagrożeniawynikające z upolitycznienia organów nadzorczych przedsiębiorstw państwowych.

Podsumowując, artykuł w sposób wyczerpujący omawia decyzję personalną dotyczącą BGK, sytuując ją w kontekście szerszej "czystki" kadrowej w spółkach Skarbu Państwa. Analizuje też potencjalne skutki i dylematy tych roszad politycznych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły