News

Miotła w Enei: Borys Budka odwołuje członka rady nadzorczej

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk29.01.20246 min.
Miotła w Enei: Borys Budka odwołuje członka rady nadzorczej

Borys Budka, minister aktywów państwowych, postanowił wprowadzić zmiany w państwowym koncernie energetycznym Enea. W ramach tych zmian zdecydował się odwołać ze stanowiska Łukasza Ciołkę, dotychczasowego przewodniczącego rady nadzorczej spółki. To dopiero początek roszad personalnych, które nastąpią w Enei po przejęciu władzy przez nowy rząd. Już we wtorek odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym zostanie wyłoniony nowy skład rady nadzorczej, a w konsekwencji także nowy zarząd spółki.

Odwołanie członka rady nadzorczej Enei

Minister aktywów państwowych Borys Budka postanowił wprowadzić zmiany personalne w państwowym koncernie energetycznym Enea. W ramach tych zmian odwołał ze stanowiska dotychczasowego przewodniczącego rady nadzorczej Łukasza Ciołkę. Jest to pierwszy krok do gruntownej reorganizacji władz spółki po objęciu rządów przez nową ekipę polityczną.

Informacja o odwołaniu Ciołki została podana w oficjalnym komunikacie giełdowym Enei. Wynika z niego, że Budka skorzystał ze swoich uprawnień jako ministra aktywów państwowych i zdecydował się na tę zmianę personalną.

Kilka godzin później Enea poinformowała także, że na miejsce odwołanego Ciołki powołana została Agata Ewa Michalska-Olek. Objęcie przez nią stanowiska nastąpi 30 stycznia.

Polityczne podłoże zmiany

Należy podkreślić, że odwołanie Ciołki ma wyraźnie polityczne podłoże i wiąże się ze zmianą ekipy rządzącej w Polsce. Jest ono zapowiedzią szerszej reorganizacji kadr w państwowych spółkach, która nastąpi po przejęciu władzy przez nowy obóz polityczny.

Ciołko był nominatem poprzedniego układu politycznego, więc obecne władze dążą do usunięcia ludzi powiązanych z poprzednikami ze stanowisk w spółkach Skarbu Państwa i zastąpienia ich swoimi nominatami.

Zmiany personalne w Enei

Zmiany personalne zapoczątkowane odwołaniem Ciołki z rady nadzorczej Enei to dopiero początek szerszej reorganizacji kadr w tym koncernie energetycznym. Już we wtorek 30 stycznia ma się odbyć nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki.

To na nim zostanie wyłoniony nowy skład rady nadzorczej Enei, co będzie kolejnym krokiem do objęcia kontroli nad spółką przez polityków nowego układu rządzącego. Rada nadzorcza decyduje bowiem o składzie zarządu firmy.

Można się więc spodziewać, że po wtorkowym NWZA zmieni się skład osobowy obu kluczowych organów spółki. Nastąpi wymiana kadrowa i wprowadzenie ludzi powiązanych z nową ekipą rządzącą.

Czytaj więcej: Nowy prezes w Pałacu Saskim - Miotła nieoficjalnie zastąpiona

Budka wymienia ludzi w radzie nadzorczej

Odwołanie Łukasza Ciołki to dopiero początek zmian personalnych w radzie nadzorczej Enei, jakie przeprowadzi nowy minister aktywów państwowych Borys Budka. Jego celem jest obsadzenie tego organu swoimi ludźmi.

Kluczowe będzie nadzwyczajne walne zgromadzenie zaplanowane na 30 stycznia. To na nim zostanie wybrany nowy skład rady nadzorczej, co pozwoli Budce na pełną jej kontrolę.

Do tej pory oprócz odwołanego Ciołki w radzie Enei zasiadali także: Roman Stryjski, Mariusz Pliszka, Mariusz Damasiewicz, Aneta Kordowska, Tomasz Lis, Paweł Łącki i Mariusz Romańczuk. Można się spodziewać roszad również na ich stanowiskach.

Nowa rada nadzorcza z nadania Budki

Miotła w Enei: Borys Budka odwołuje członka rady nadzorczej

Odwołanie dotychczasowego przewodniczącego rady nadzorczej Łukasza Ciołki to element przygotowań do powołania przez ministra Budkę całkowicie nowego składu tego organu w Enei.

Stało się jasne, że Ciołko nie pasuje do wizji nowych władz. Na jego miejsce już teraz powołana została Agata Ewa Michalska-Olek. To zapowiedź dalszych roszad personalnych.

Kluczowe będzie nadzwyczajne walne zgromadzenie 30 stycznia. To na nim zostanie formalnie wybrany nowy skład rady nadzorczej Enei, który w całości będzie z nadania Budki i reprezentował interesy nowego układu politycznego.

Kto zastąpił odwołanego członka?

Po ogłoszeniu przez Eneę informacji o odwołaniu dotychczasowego przewodniczącego rady nadzorczej Łukasza Ciołki, kilka godzin później spółka podała, kto go zastąpi na tym stanowisku.

Jest nią Agata Ewa Michalska-Olek, która formalnie obejmie funkcję w radzie nadzorczej od 30 stycznia br. Jest to zatem nominatka nowego ministra aktywów państwowych Borysa Budki.

Można oczekiwać, że na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy 30 stycznia cały skład rady nadzorczej Enei, w tym funkcję jej przewodniczącego, obejmą osoby wskazane przez Budkę i nowy obóz polityczny.

Przyszłość zarządu Enei w rękach nowej rady

Objęcie kontroli nad radą nadzorczą Enei przez nowy układ polityczny będzie miało kluczowe znaczenie dla przyszłego kształtu zarządu tej spółki.

To właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu. Można się zatem spodziewać, że po zmianach w radzie nadzorczej podobne zmiany nastąpią także na stanowiskach zarządczych w Enei.

Obecnie w zarządzie zasiadają: Paweł Majewski, Dariusz Szymczak, Marcin Pawlicki, Lech Żak i Jakub Kowaleczko. Ich przyszłość zależy od decyzji nowych władz spółki.

Podsumowanie

W artykule omówiono zmiany personalne, jakie zachodzą w zarządzie i radzie nadzorczej państwowej spółki energetycznej Enea po objęciu rządów przez nowy obóz polityczny. Przedstawiono odwołanie dotychczasowego przewodniczącego RN Łukasza Ciołki i powołanie w jego miejsce Agaty Ewy Michalskiej-Olek.

Podkreślono, że są to elementy szerszych roszad kadrowych mających na celu obsadzenie stanowisk w Enei ludźmi z nadania nowego ministra aktywów państwowych Borysa Budki. Wyjaśniono, że kluczowe będzie nadzwyczajne walne zgromadzenie, na którym wybrano będzie nowy skład rady nadzorczej.

Wskazano, że to właśnie rada nadzorcza decyduje o obsadzie personalnej zarządu, więc po jej wymianie podobne zmiany nastąpią także na stanowiskach zarządczych w spółce. Przedstawiono obecny skład zarządu Enei, którego przyszłość zależy od nowych nominatów politycznych w radzie nadzorczej.

Podsumowując, omówiono proces wymiany kadr w Enei będący następstwem objęcia władzy przez nowy obóz polityczny i mający na celu obsadzenie stanowisk przez ludzi powiązanych z nowym ministrem aktywów państwowych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły