News

Morawiecki ogłasza Polskę ziemią obiecaną

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska11.12.20236 min.
Morawiecki ogłasza Polskę ziemią obiecaną

Morawiecki ogłasza, że Polska stała się ziemią obiecaną dla inwestorów zagranicznych. W swoim podcaście premier podsumowuje osiągnięcia rządu i zapewnia, że mimo pandemii i wojny gospodarka szybko wróciła do zdrowia. Podkreśla, że wzrost PKB był wyższy niż w wiodących gospodarkach, a bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie.

Kluczowe wnioski:
  • Polska gospodarka rozwija się szybciej niż gospodarki Europy Zachodniej.
  • Zagraniczni inwestorzy coraz chętniej przenoszą produkcję do Polski.
  • Rząd skutecznie walczył z pandemią i pomógł firmom przetrwać kryzys.
  • Niskie bezrobocie świadczy o dobrej kondycji polskiego rynku pracy.
  • Zbrojenia wzmacniają militarną pozycję Polski w NATO i regionie.

Morawiecki chwali polską gospodarkę

W swoim najnowszym podcaście premier Mateusz Morawiecki pozytywnie ocenia stan polskiej gospodarki. Podkreśla, że pomimo trudności związanych z pandemią i wojną, polska gospodarka szybko powróciła do zdrowia.

Wzrost PKB w Polsce był wyższy niż w większości najsilniejszych gospodarek europejskich. Bezrobocie utrzymuje się na jednym z najniższych poziomów w UE. Polska stała się atrakcyjnym miejscem dla biznesu i inwestycji.

Sukcesy rządu

Morawiecki przypomina o sukcesach swojego rządu. W trudnych czasach pandemii uruchomiono tarcze antykryzysowe, które pomogły firmom przetrwać i utrzymać miejsca pracy. Dzięki wsparciu państwa gospodarka szybko się odbudowała.

Premier podkreśla też znaczenie transferów społecznych, które zmniejszyły negatywne skutki pandemii dla społeczeństwa. Programy takie jak 500+ czy 13. emerytura pomogły wielu rodzinom.

Zagraniczni inwestorzy wybierają Polskę

Morawiecki stwierdza, że Polska stała się "ziemią obiecaną" dla inwestorów zagranicznych. W ostatnich latach wiele międzynarodowych firm zdecydowało się ulokować swoje inwestycje w naszym kraju lub przenieść tu produkcję z Azji.

Jest to spowodowane przede wszystkim konkurencyjnymi warunkami prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Po pandemii coraz więcej firm dostrzega zalety produkcji bliżej rynków zbytu. Polska, ze względu na swoje położenie i dobrze wykwalifikowaną siłę roboczą, jest atrakcyjną lokalizacją dla zagranicznych podmiotów.

Napływ inwestycji

Według danych PAIH, w 2021 roku do Polski napłynęły zagraniczne inwestycje bezpośrednie o wartości prawie 20 mld USD. To drugi najlepszy wynik w historii.

Najwięcej projektów realizują firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu, elektromobilności, IT oraz R&D. Świadczy to o unowocześnianiu polskiej gospodarki i tworzeniu wysoko płatnych miejsc pracy.

Czytaj więcej: Inflacja w Listopadzie: Szokujące Przewidywania Ekonomistów

Rząd pomógł firmom przetrwać kryzys

Premier Morawiecki przypomina, że jego rząd skutecznie walczył z negatywnymi skutkami pandemii dla gospodarki. Szeroko zakrojone tarcze antykryzysowe pomogły chronić miejsca pracy i utrzymać płynność setek tysięcy firm.

Dzięki temu bezrobocie w Polsce utrzymuje się na jednym z najniższych poziomów w Unii Europejskiej. W październiku stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 5,1%. Dla porównania, średnia unijna to 6,0%.

Wraca optymizm przedsiębiorców

Według ostatniego badania koniunktury gospodarczej GUS, w IV kwartale 2022 roku poprawiły się nastroje wśród menedżerów firm przemysłowych. Rośnie odsetek przedsiębiorstw planujących zwiększać zatrudnienie.

Oznacza to stopniowy powrót optymizmu wśród pracodawców i lepsze perspektywy dla rynku pracy. Rządowe programy wsparcia, takie jak Tarcza Antyinflacyjna, również pomagają firmom radzić sobie z trudną sytuacją gospodarczą.

Bezrobocie w Polsce nadal niskie

Morawiecki ogłasza Polskę ziemią obiecaną

Premier Morawiecki chwali niskie bezrobocie w Polsce, które utrzymuje się mimo kryzysów ostatnich lat. W październiku 2022 roku stopa bezrobocia wyniosła 5,1% i była o 0,9 punktu procentowego niższa niż przed rokiem.

Wojna w Ukrainie i wysoka inflacja nie wpłynęły dotychczas negatywnie na polski rynek pracy. Firmom udało się uniknąć masowych zwolnień, a wiele z nich nadal zgłasza problemy ze znalezieniem pracowników.

Stabilna sytuacja

Ekonomiści spodziewają się, że w najbliższych miesiącach bezrobocie pozostanie na stabilnym poziomie. Choć możliwe jest lekkie zwiększenie stopy bezrobocia, to według prognoz na koniec 2023 roku ma ona wynieść ok. 5,5-6,0%.

Nadal zatem będzie to jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Polski rynek pracy okazał się odporny na negatywne skutki pandemii i wojny w Ukrainie.

Zbrojenia wzmacniają polskie wojsko

Morawiecki podkreśla, że jego rząd konsekwentnie wzmacnia polską armię. Tylko w 2022 roku na obronność przeznaczono ponad 3% PKB, czyli ok. 97 mld zł. Dzięki temu nasze siły zbrojne zakupią nowoczesny sprzęt, w tym czołgi Abrams i myśliwce F-35.

Premier zaznacza, że w ciągu kilku lat zwiększyliśmy dwukrotnie liczebność wojska. Do 2035 roku polska armia ma liczyć 300 tys. żołnierzy i być jedną z najsilniejszych w NATO.

Budujemy armię, która na lądzie będzie jedną z najsilniejszych w Europie – podkreśla Morawiecki.

Polska liderem NATO w regionie

Według premiera Morawieckiego, zbrojenia ostatnich lat sprawiły, że pozycja Polski w NATO znacząco się umocniła. Możemy stać się regionalnym liderem Sojuszu i gwarantem bezpieczeństwa dla innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

W 2022 roku zorganizowaliśmy ważne ćwiczenia NATO na terenie naszego kraju. Gościliśmy też prezydenta USA Joe Bidena, który zapowiedział dalsze zwiększanie amerykańskiej obecności militarnej w Polsce.

Siły NATO w Polsce 2022 r. 2025 r. (plan)
Liczba żołnierzy USA 5,5 tys. 10 tys.
Wartość inwestycji militarnych USA w mld USD 4 6

Wzmocnienie NATO w Polsce i naszego regionu to odpowiedź Sojuszu na rosyjską agresję na Ukrainę. Pokazuje też, że jesteśmy kluczowym partnerem USA w tej części Europy i nasze znaczenie strategiczne rośnie.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem expose premiera Morawieckiego, w którym pozytywnie ocenia on obecną sytuację gospodarczą Polski. Przyznaje, że pomimo trudności związanych z wojną i pandemią, nasz kraj radzi sobie całkiem nieźle na tle Europy.

Zwracam uwagę na kilka kluczowych aspektów. Po pierwsze, szybki powrót polskiej gospodarki do wzrostu po pandemii. Po drugie, atrakcyjność Polski dla zagranicznych inwestorów, którzy budują u nas nowe fabryki i centra usług. Po trzecie, niskie bezrobocie, które utrzymuje się mimo kryzysu. Wreszcie, umocnienie polskiej armii i pozycji naszego kraju w NATO.

Przypominam też o rządowych tarczach antykryzysowych, które uratowały wiele firm przed bankructwem. Dzięki szybkiej reakcji udało się zminimalizować negatywne skutki pandemii dla gospodarki. Teraz przedsiębiorcy powoli wracają do optymizmu i planują zwiększać zatrudnienie.

Podsumowując, Morawiecki przedstawia pozytywny obraz polskiej gospodarki. Mimo trudnych warunków zewnętrznych, radzimy sobie lepiej niż większość krajów UE. Według premiera, jesteśmy nawet "ziemią obiecaną" dla zagranicznych firm i inwestorów szukających atrakcyjnych lokalizacji dla swoich projektów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły