News

Nadchodzą podwyżki czynszów. Unikaj kumulacji kosztów.

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska22.01.20246 min.
Nadchodzą podwyżki czynszów. Unikaj kumulacji kosztów.

Nadchodzą podwyżki czynszów. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe tłumaczą konieczność podwyżek rosnącymi kosztami utrzymania nieruchomości. Rząd ograniczył wprawdzie wzrost cen prądu, ale tylko do połowy 2024 roku. Tymczasem koszty rosły szybciej niż dochody lokatorów, którzy coraz częściej zaciągają kredyty, by opłacić rachunki. Spółdzielnie z kolei wykorzystują fundusz remontowy, co może oznaczać wstrzymanie wszystkich remontów.

Wspólnoty i spółdzielnie podnoszą opłaty

Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie informują lokatorów o planowanych podwyżkach opłat czynszowych. Tłumaczą to rosnącymi kosztami utrzymania nieruchomości, wynikającymi m.in. ze wzrostu płacy minimalnej oraz cen usług i materiałów budowlanych.

Podwyżki nie dotkną od razu wszystkich mieszkańców. W mniejszych wspólnotach można się ich spodziewać najwcześniej na wiosnę, po przegłosowaniu stosownych uchwał. Natomiast w przypadku dużych osiedli, kumulacja podwyżek nastąpi prawdopodobnie pod koniec roku.

Tempo wzrostu opłat wyprzedza dochody lokatorów

Rosnące czynsze stają się coraz większym obciążeniem domowych budżetów. Widać to po liczbie skarg lokatorów na forach internetowych. Szczególnie niepokoją się osoby mieszkające w lokalach o wysokich kosztach utrzymania, a także tam gdzie trwają lub planowane są remonty.

Jeden z czytelników portalu money.pl płaci obecnie za 47-metrowe mieszkanie na warszawskiej Ochocie 950 zł czynszu. Jeszcze kilka lat temu było to niecałe 400 zł. Jak twierdzi, tempo podwyżek zdecydowanie przewyższa wzrost jego dochodów.

Rząd ograniczył wzrost cen prądu

Aby złagodzić skutki rosnących opłat dla lokatorów, rząd przedłużył do połowy 2024 roku zamrożenie cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych.

Bez tego kroku, według ekspertów, rachunki za ogrzewanie i prąd mogłyby wzrosnąć od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

Po wygaśnięciu tarczy antyinflacyjnej w połowie roku, ceny mediów zapewne pójdą mocno w górę - mówi Jacek Janas, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości w Warszawie.

Jak dodaje, opłaty za media to tylko część kosztów ponoszonych przez lokatorów. Drugim ważnym składnikiem są opłaty za utrzymanie nieruchomości, które w tym roku mają rosnąć najszybciej.

Czytaj więcej: Skandal w sklepie: Kasjerka oszukiwała klientów, zobacz jak dużo ukradła!

Rosną koszty utrzymania nieruchomości

Na wzrost kosztów zarządzania nieruchomościami wpływa przede wszystkim rosnąca płaca minimalna. Przekłada się ona na wyższe stawki wielu usług, m.in. sprzątania, ochrony czy remontów.

Mieszkańcy małych wspólnot i spółdzielni odczują te podwyżki najszybciej, bo łatwiej jest tam przegłosować zmiany. W dużych osiedlach proces legislacyjny jest z reguły dłuższy i bardziej skomplikowany.

Dlatego zdaniem ekspertów, kumulacja podwyżek czynszów nastąpi raczej pod koniec 2023 roku, gdy wejdą w życie stosowne uchwały.

Mieszkańcy sięgają po kredyty by opłacić rachunki

  • Rosnące opłaty za mieszkania stają się tak dużym obciążeniem, że część osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu by opłacić bieżące rachunki.
  • Inni rezygnują z remontów lub ograniczają inne wydatki by zbilansować domowy budżet.

W obu przypadkach rosnące koszty utrzymania mieszkań generują dodatkowy stres i pogarszają standard życia lokatorów.

Spółdzielnie wykorzystują fundusz remontowy

Nadchodzą podwyżki czynszów. Unikaj kumulacji kosztów.

Aby sfinansować rosnące koszty bieżącej działalności, część spółdzielni i wspólnot sięga po środki z funduszu remontowego. Te pieniądze powinny być przeznaczone na remonty i modernizacje budynków.

Fundusz remontowy spółdzielni (mld zł) 10
Wzrost kosztów działalności 15%
Ubytek środków na remonty 1,5 mld zł

Jak wynika z naszych szacunków, przeznaczenie choćby 10% funduszu remontowego na bieżącą działalność może oznaczać ubytek ok. 1,5 mld zł w puli przeznaczonej na remonty. To z kolei przełoży się na gorszy stan techniczny budynków i jakość zamieszkania lokatorów.

Rośnie zadłużenie lokatorów

Rosnące opłaty za mieszkania powodują, że coraz więcej osób ma problem z na czas regulowaniem comiesięcznych rachunków. Według danych Krajowego Rejestru Długów, na koniec 2023 roku zadłużenie z tytułu czynszów i opłat mieszkaniowych sięgnie w Polsce ok. 290 mln zł.

Spółdzielnie rzadko skutecznie windykują te należności. Zamiast tego wolą podwyższać opłaty dla pozostałych lokatorów, co tylko pogłębia frustrację i konflikty na osiedlach.

Eksperci apelują do rządu i samorządów o systemowe rozwiązania, które ograniczą skalę tych podwyżek. Inaczej w najbliższych latach czekają nas masowe protesty najemców i właścicieli mieszkań.

Podsumowanie

W artykule omówiono kwestię rosnących opłat czynszowych, z jakimi mierzą się polskie gospodarstwa domowe. Wspólnoty i spółdzielnie tłumaczą konieczność podwyżek rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Tempo wzrostu opłat wyprzedza jednak dynamikę wzrostu płac. Dla wielu osób oznacza to pogorszenie jakości życia lub konieczność zaciągania dodatkowych zobowiązań finansowych.

Rząd stara się nieco złagodzić skutki podwyżek, m.in. poprzez czasowe zamrożenie cen energii elektrycznej i gazu. Nie rozwiązuje to jednak problemu rosnących kosztów utrzymania nieruchomości, na które największy wpływ ma wzrost płacy minimalnej i cen usług. Te podwyżki najszybciej odczują mieszkańcy małych spółdzielni i wspólnot.

Aby sfinansować wyższe koszty, część podmiotów zaczyna sięgać po środki z funduszu remontowego, co z kolei może oznaczać zaniechanie niezbędnych remontów. Narastają też zaległości lokatorów w opłatach. Rosnące koszty utrzymania mieszkań to problem, który wymaga pilnych działań ze strony władz.

Podsumowując, dynamika wzrostu opłat za mieszkania stanowi realne zagrożenie dla portfeli wielu polskich gospodarstw domowych. Jeśli nie zostaną podjęte systemowe działania w tym obszarze, w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się narastania konfliktów społecznych i pogłębiania nierówności materialnych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"