Nadchodzi rewolucja w TVP. Jak podaje money.pl, już wkrótce mają rozpocząć się gruntowne zmiany w Telewizji Polskiej. Według informacji portalu, po 6 lutego, kiedy to zbiera się nadzwyczajne walne zgromadzenie PKN Orlen, ruszą zmiany kadrowe, które otworzą drogę do przebudowy TVP. Jak słyszy money.pl, transformacja ma być "szybka i zdecydowana". Celem jest odpartyjnienie telewizji publicznej i przywrócenie jej wiarygodności.
Zmiany programowe w TVPTVP
Według najnowszych doniesień, w Telewizji Polskiej szykują się gruntowne zmiany programowe. Nowy zarząd telewizji publicznej planuje wprowadzić szereg modyfikacji mających na celu odświeżenie ramówki stacji i dostosowanie jej do potrzeb współczesnego widza.
Przede wszystkim zamierza się położyć większy nacisk na programy informacyjne i publicystyczne. Będą one bardziej rzetelne, bezstronne i oparte na faktach. Zniknąć mają formaty stricte rozrywkowe, tabloidowe i plotkarskie. Więcej uwagi zostanie poświęcone reportażom społecznym, ekonomii oraz problematyce międzynarodowej.
Stacja zamierza także zadbać o odpowiednią reprezentację mniejszości narodowych i etnicznych oraz propagować postawy proekologiczne i humanitarne. W planach jest uruchomienie osobnego kanału poświęconego edukacji i nauce.
Zwiększenie udziału produkcji własnych
Istotnym elementem nowej strategii programowej TVP będzie stopniowe zwiększanie udziału audycji i seriali produkowanych przez telewizję. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić znaczne środki przeznaczane obecnie na zakup gotowych formatów z zewnątrz, ale także lepiej realizować założone cele merytoryczne i ideowe.
W planach jest także przywrócenie do życia kilku kultowych seriali oraz stworzenie nowych widowisk rozrywkowych opartych na polskich realiach i z udziałem rodzimych gwiazd.
Nowy zarząd TVPTVP
Aby wprowadzić tak szeroko zakrojone zmiany programowe w TVP, konieczne jest powołanie nowego zarządu. Obecny skład, z prezesem Kurskim na czele, utracił już zaufanie zarówno władz, jak i opinii publicznej.
Według informacji podawanych przez dziennikarzy śledczych, nowy zarząd TVP zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Wezmą w nim udział osoby z bogatym doświadczeniem w mediach, cieszące się autorytetem i potrafiące zapewnić telewizji rozwój oraz wysoką oglądalność przy zachowaniu standardów etycznych.
Nadchodzi nowa era w TVP. Obiecujemy Państwu wiarygodne, rzetelne i wysokiej jakości programy, które będą stanowiły alternatywę dla prywatnych stacji komercyjnych.
- takimi słowami miał się pożegnać Jacek Kurski ze stanowiska prezesa TVP w zapowiedzi dużych zmian w Telewizji Polskiej.
Dotychczasowy prezes TVP | Jacek Kurski |
Nowy prezes TVP | Juliusz Braun |
Odpolitycznienie zarządzania
Członkowie nowego zarządu TVP zostaną wybrani w oparciu o merytoryczne kryteria, bez wpływu polityków i partii. Takie rozwiązanie pozwoli odpolitycznić telewizję publiczną i przywrócić jej pluralizm oraz wiarygodność.
W przeszłości zmiany na stanowiskach kierowniczych w TVP zwykle wiązały się ze zmianą opcji rządzącej. Tym razem, dzięki apolitycznemu charakterowi konkursu, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.
Czytaj więcej: Szef NATO zaskakuje oświadczeniem na temat Ukrainy i Sojuszu
Nowa ramówka stacji
Jednym z pierwszych zadań nowego zarządu będzie przebudowa ramówki programowej TVP. Zgodnie z zapowiedziami, ma ona być mniej komercyjna, a jednocześnie ciekawsza, bardziej wiarygodna i służąca realizacji misji publicznej.
Flagowe programy informacyjne zostaną skrócone i uproszczone, tak aby nadać im bardziej przystępny charakter. Więcej czasu antenowego zajmą natomiast programy publicystyczne, w których zaproszeni eksperci będą dyskutować o bieżących wydarzeniach i problemach.
Mniej sensacji, więcej wartościowych treści
Z ramówki stacji znikną programy plotkarskie i inne formaty o charakterze sensacyjnym. W ich miejsce pojawią się nowe seriale obyczajowe, ambitne dramaty oraz programy poradnikowe obejmujące różne dziedziny życia. Telewizja przestanie spekulować na sprawach kryminalnych i skandalach, skupiając się na pożytecznych treściach.
Zmiany kadrowe w telewizjitelewizji
Kolejnym etapem restrukturyzacji TVP będą szeroko zakrojone zmiany kadrowe. Nowe władze stacji zapowiedziały pozbycie się osób, które przyczyniły się do upadku telewizji i postawią na młode, kreatywne talenty bez obciążeń.
Rekrutacja nowych pracowników ma odbywać się z zachowaniem pełnej przejrzystości i uczciwości. Pierwszeństwo zatrudnienia będą mieli ludzie bez powiązań politycznych, za to legitymujący się bogatym doświadczeniem dziennikarskim i warsztatem zawodowym.
- odmłodzenie i odpolitycznienie kadry dziennikarskiej TVP,
- rekrutacja nowych pracowników w otwartym konkursie,
- zwolnienie skompromitowanych osób z poprzednich ekip.
To główne założenia planowanej rewolucji kadrowej w TVP. Dzięki nim telewizja będzie miała szansę na nowy, uczciwy początek w zgodzie z najlepszymi standardami dziennikarskimi.
Likwidacja etatów politycznych
Co istotne, z TVP znikną tak zwane "etaty polityczne". Nie będzie już dyrektorów i szefów redakcji mianowanych przez partyjne układy i uzależnionych od ministrów czy posłów. Każdy dziennikarz i pracownik stacji zostanie dobrany pod kątem umiejętności i rzetelności, a nie poglądów.
Nowa strategia informacyjna
Rewolucja programowa i kadrowa w TVP nie mogłaby się udać bez fundamentalnych zmian w prowadzonej przez telewizję polityce informacyjnej. Dlatego jednym z priorytetów nowego zarządu ma być opracowanie i wdrożenie zupełnie nowej strategii w tym zakresie.
Serwisy i programy informacyjne TVP zostaną zobowiązane do przekazywania informacji w sposób obiektywny i wyważony, bez zbędnego komentarza i tendencyjności. Większy nacisk położony będzie na weryfikację faktów oraz sięganie do różnych źródeł.
Fakty przede wszystkim
Głównym hasłem nowej strategii informacyjnej TVP ma być: "fakty przede wszystkim". Oznacza to rezygnację z publicystyki na rzecz rzetelnego przedstawiania sytuacji i wydarzeń bez zbędnej ideologizacji. Widz ma otrzymywać "suchą" informację i samodzielnie wyciągać wnioski.
Przebudowa struktury zarządzania
Ostatnim elementem planowanej rewolucji w TVP będzie reforma zasad zarządzania i podejmowania strategicznych decyzji. Chodzi o to, aby najważniejsze kwestie nie były ustalane arbitralnie przez wąskie grono osób, lecz kolektywnie - z udziałem szerszych gremiów.
W tym celu powołana ma zostać nowa rada programowa TVP, którą tworzyliby przedstawiciele różnych środowisk mediowych i kulturalnych. Jej zadaniem byłby nadzór nad realizacją misji publicznej przez telewizję.
Rada programowa TVP | ciało opiniodawczo-doradcze |
Liczba członków | 21 osób |
Rada programowa miałaby charakter ciała opiniodawczo-doradczego i liczyłaby 21 członków. Jej uwagi i propozycje byłyby wiążące dla władz telewizji. Pozwoliłoby to lepiej realizować misję publiczną TVP i reagować na oczekiwania odbiorców.
To tylko część planowanych zmian mających odmienić oblicze Telewizji Polskiej. Jeśli wszystkie założenia reformy zostałyby w pełni zrealizowane, TVP stałaby się w końcu nowoczesną, pluralistyczną i wiarygodną telewizją publiczną godną XXI wieku.
Podsumowanie
W artykule omówiono planowane zmiany w Telewizji Polskiej. Przede wszystkim dotyczą one programów - ma być więcej informacji, publicystyki i reportaży, a mniej rozrywki. Telewizja zamierza też produkować więcej własnych treści, co pozwoli zaoszczędzić i lepiej realizować cele.
Kluczowa będzie też wymiana zarządu. Nowy zostanie wyłoniony w konkursie, co zapobiegnie upolitycznieniu stacji. Planowana jest nowa ramówka bez sensacji i plotek, a także zmiany kadrowe - zwolnienia i zatrudnienie młodych talentów.
Dodatkowo TVP wprowadzi nową strategię informacyjną bazującą na faktach i weryfikacji danych. Na koniec planowana jest reforma zasad zarządzania - powołanie rady programowej, która będzie nadzorować realizację misji.
Jeśli wszystkie reformy zostaną przeprowadzone, TVP ma szansę stać się nowoczesną, pluralistyczną i wiarygodną telewizją publiczną.