News

Nadchodzi rewolucja w TVP. Poznaj szczegóły.

Bartosz Antoniak17 stycznia 20247 min
Nadchodzi rewolucja w TVP. Poznaj szczegóły.

Nadchodzi rewolucja w TVP. Jak podaje money.pl, już wkrótce mają rozpocząć się gruntowne zmiany w Telewizji Polskiej. Według informacji portalu, po 6 lutego, kiedy to zbiera się nadzwyczajne walne zgromadzenie PKN Orlen, ruszą zmiany kadrowe, które otworzą drogę do przebudowy TVP. Jak słyszy money.pl, transformacja ma być "szybka i zdecydowana". Celem jest odpartyjnienie telewizji publicznej i przywrócenie jej wiarygodności.

Zmiany programowe w TVPTVP

Według najnowszych doniesień, w Telewizji Polskiej szykują się gruntowne zmiany programowe. Nowy zarząd telewizji publicznej planuje wprowadzić szereg modyfikacji mających na celu odświeżenie ramówki stacji i dostosowanie jej do potrzeb współczesnego widza.

Przede wszystkim zamierza się położyć większy nacisk na programy informacyjne i publicystyczne. Będą one bardziej rzetelne, bezstronne i oparte na faktach. Zniknąć mają formaty stricte rozrywkowe, tabloidowe i plotkarskie. Więcej uwagi zostanie poświęcone reportażom społecznym, ekonomii oraz problematyce międzynarodowej.

Stacja zamierza także zadbać o odpowiednią reprezentację mniejszości narodowych i etnicznych oraz propagować postawy proekologiczne i humanitarne. W planach jest uruchomienie osobnego kanału poświęconego edukacji i nauce.

Zwiększenie udziału produkcji własnych

Istotnym elementem nowej strategii programowej TVP będzie stopniowe zwiększanie udziału audycji i seriali produkowanych przez telewizję. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić znaczne środki przeznaczane obecnie na zakup gotowych formatów z zewnątrz, ale także lepiej realizować założone cele merytoryczne i ideowe.

W planach jest także przywrócenie do życia kilku kultowych seriali oraz stworzenie nowych widowisk rozrywkowych opartych na polskich realiach i z udziałem rodzimych gwiazd.

Nowy zarząd TVPTVP

Aby wprowadzić tak szeroko zakrojone zmiany programowe w TVP, konieczne jest powołanie nowego zarządu. Obecny skład, z prezesem Kurskim na czele, utracił już zaufanie zarówno władz, jak i opinii publicznej.

Według informacji podawanych przez dziennikarzy śledczych, nowy zarząd TVP zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Wezmą w nim udział osoby z bogatym doświadczeniem w mediach, cieszące się autorytetem i potrafiące zapewnić telewizji rozwój oraz wysoką oglądalność przy zachowaniu standardów etycznych.

Nadchodzi nowa era w TVP. Obiecujemy Państwu wiarygodne, rzetelne i wysokiej jakości programy, które będą stanowiły alternatywę dla prywatnych stacji komercyjnych.

- takimi słowami miał się pożegnać Jacek Kurski ze stanowiska prezesa TVP w zapowiedzi dużych zmian w Telewizji Polskiej.

Dotychczasowy prezes TVP Jacek Kurski
Nowy prezes TVP Juliusz Braun

Odpolitycznienie zarządzania

Członkowie nowego zarządu TVP zostaną wybrani w oparciu o merytoryczne kryteria, bez wpływu polityków i partii. Takie rozwiązanie pozwoli odpolitycznić telewizję publiczną i przywrócić jej pluralizm oraz wiarygodność.

W przeszłości zmiany na stanowiskach kierowniczych w TVP zwykle wiązały się ze zmianą opcji rządzącej. Tym razem, dzięki apolitycznemu charakterowi konkursu, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Czytaj więcej: Szef NATO zaskakuje oświadczeniem na temat Ukrainy i Sojuszu

Nowa ramówka stacji

Jednym z pierwszych zadań nowego zarządu będzie przebudowa ramówki programowej TVP. Zgodnie z zapowiedziami, ma ona być mniej komercyjna, a jednocześnie ciekawsza, bardziej wiarygodna i służąca realizacji misji publicznej.

Flagowe programy informacyjne zostaną skrócone i uproszczone, tak aby nadać im bardziej przystępny charakter. Więcej czasu antenowego zajmą natomiast programy publicystyczne, w których zaproszeni eksperci będą dyskutować o bieżących wydarzeniach i problemach.

Mniej sensacji, więcej wartościowych treści

Z ramówki stacji znikną programy plotkarskie i inne formaty o charakterze sensacyjnym. W ich miejsce pojawią się nowe seriale obyczajowe, ambitne dramaty oraz programy poradnikowe obejmujące różne dziedziny życia. Telewizja przestanie spekulować na sprawach kryminalnych i skandalach, skupiając się na pożytecznych treściach.

Zmiany kadrowe w telewizjitelewizji

Nadchodzi rewolucja w TVP. Poznaj szczegóły.

Kolejnym etapem restrukturyzacji TVP będą szeroko zakrojone zmiany kadrowe. Nowe władze stacji zapowiedziały pozbycie się osób, które przyczyniły się do upadku telewizji i postawią na młode, kreatywne talenty bez obciążeń.

Rekrutacja nowych pracowników ma odbywać się z zachowaniem pełnej przejrzystości i uczciwości. Pierwszeństwo zatrudnienia będą mieli ludzie bez powiązań politycznych, za to legitymujący się bogatym doświadczeniem dziennikarskim i warsztatem zawodowym.

  • odmłodzenie i odpolitycznienie kadry dziennikarskiej TVP,
  • rekrutacja nowych pracowników w otwartym konkursie,
  • zwolnienie skompromitowanych osób z poprzednich ekip.

To główne założenia planowanej rewolucji kadrowej w TVP. Dzięki nim telewizja będzie miała szansę na nowy, uczciwy początek w zgodzie z najlepszymi standardami dziennikarskimi.

Likwidacja etatów politycznych

Co istotne, z TVP znikną tak zwane "etaty polityczne". Nie będzie już dyrektorów i szefów redakcji mianowanych przez partyjne układy i uzależnionych od ministrów czy posłów. Każdy dziennikarz i pracownik stacji zostanie dobrany pod kątem umiejętności i rzetelności, a nie poglądów.

Nowa strategia informacyjna

Rewolucja programowa i kadrowa w TVP nie mogłaby się udać bez fundamentalnych zmian w prowadzonej przez telewizję polityce informacyjnej. Dlatego jednym z priorytetów nowego zarządu ma być opracowanie i wdrożenie zupełnie nowej strategii w tym zakresie.

Serwisy i programy informacyjne TVP zostaną zobowiązane do przekazywania informacji w sposób obiektywny i wyważony, bez zbędnego komentarza i tendencyjności. Większy nacisk położony będzie na weryfikację faktów oraz sięganie do różnych źródeł.

Fakty przede wszystkim

Głównym hasłem nowej strategii informacyjnej TVP ma być: "fakty przede wszystkim". Oznacza to rezygnację z publicystyki na rzecz rzetelnego przedstawiania sytuacji i wydarzeń bez zbędnej ideologizacji. Widz ma otrzymywać "suchą" informację i samodzielnie wyciągać wnioski.

Przebudowa struktury zarządzania

Ostatnim elementem planowanej rewolucji w TVP będzie reforma zasad zarządzania i podejmowania strategicznych decyzji. Chodzi o to, aby najważniejsze kwestie nie były ustalane arbitralnie przez wąskie grono osób, lecz kolektywnie - z udziałem szerszych gremiów.

W tym celu powołana ma zostać nowa rada programowa TVP, którą tworzyliby przedstawiciele różnych środowisk mediowych i kulturalnych. Jej zadaniem byłby nadzór nad realizacją misji publicznej przez telewizję.

Rada programowa TVP ciało opiniodawczo-doradcze
Liczba członków 21 osób

Rada programowa miałaby charakter ciała opiniodawczo-doradczego i liczyłaby 21 członków. Jej uwagi i propozycje byłyby wiążące dla władz telewizji. Pozwoliłoby to lepiej realizować misję publiczną TVP i reagować na oczekiwania odbiorców.

To tylko część planowanych zmian mających odmienić oblicze Telewizji Polskiej. Jeśli wszystkie założenia reformy zostałyby w pełni zrealizowane, TVP stałaby się w końcu nowoczesną, pluralistyczną i wiarygodną telewizją publiczną godną XXI wieku.

Podsumowanie

W artykule omówiono planowane zmiany w Telewizji Polskiej. Przede wszystkim dotyczą one programów - ma być więcej informacji, publicystyki i reportaży, a mniej rozrywki. Telewizja zamierza też produkować więcej własnych treści, co pozwoli zaoszczędzić i lepiej realizować cele.

Kluczowa będzie też wymiana zarządu. Nowy zostanie wyłoniony w konkursie, co zapobiegnie upolitycznieniu stacji. Planowana jest nowa ramówka bez sensacji i plotek, a także zmiany kadrowe - zwolnienia i zatrudnienie młodych talentów.

Dodatkowo TVP wprowadzi nową strategię informacyjną bazującą na faktach i weryfikacji danych. Na koniec planowana jest reforma zasad zarządzania - powołanie rady programowej, która będzie nadzorować realizację misji.

Jeśli wszystkie reformy zostaną przeprowadzone, TVP ma szansę stać się nowoczesną, pluralistyczną i wiarygodną telewizją publiczną.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
  2. Wpływy w PKO: jak efektywnie monitorować swoje finanse
  3. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
  4. Topniejący rosyjski fundusz dobrobytu: wojna na Ukrainie negatywnie wpływa na sytuację
  5. Nowy podatek. Czarny sen przedsiębiorców stał się rzeczywistością.
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Przewodnik po wyborze najlepszego kasyna online
NewsPrzewodnik po wyborze najlepszego kasyna online

Kasyna w sieci cieszą się rosnącą popularnością wśród graczy na całym świecie. Oferują nie tylko rozrywkę, ale także szansę na wygrane pieniężne. Wybór odpowiedniego miejsca do gry może być trudny, zwłaszcza dla początkujących.