News

Nagłe posiedzenie Rady Mediów Narodowych w reakcji na wydarzenia wokół TVP

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak26.12.20235 min.
Nagłe posiedzenie Rady Mediów Narodowych w reakcji na wydarzenia wokół TVP

Nagłe posiedzenie Rady Mediów Narodowych zostało zwołane w reakcji na burzliwe wydarzenia wokół Telewizji Polskiej. Nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowy zarząd i radę nadzorczą TVP, powołując w ich miejsce nowe osoby. Jednak były członek RMN Maciej Łopiński ogłosił się nowym prezesem stacji, co spotkało się ze zdecydowaną reakcją ministra. W tej sytuacji przyszłość władz telewizji publicznej jest niepewna, a posiedzenie Rady Mediów Narodowych ma na celu omówienie zaistniałego kryzysu.

Uchwała RMN bezskuteczna wobec decyzji ministra kultury

Nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podjął zdecydowane kroki mające na celu zmianę władz Telewizji Polskiej. Odwołał on dotychczasowy zarząd i radę nadzorczą stacji, powołując w ich miejsce nowe osoby. Jednak tuż przed tymi decyzjami rada nadzorcza TVP podjęła uchwałę o powołaniu Macieja Łopińskiego na stanowisko prezesa telewizji.

Minister Sienkiewicz stanowczo stwierdził, że uchwała odwołanej już rady nadzorczej jest prawnie bezskuteczna. Organ, który ją podjął, w momencie wydania decyzji o obsadzeniu stanowiska prezesa TVP nie istniał już bowiem formalnie. Działania ministra doprowadziły więc do poważnych wątpliwości co do legalności objęcia funkcji prezesa TVP przez Łopińskiego.

Niepewna przyszłość władz Telewizji Polskiej

Sytuacja prawna zarządu Telewizji Polskiej stała się bardzo niejasna. Z jednej strony mamy decyzję odwołanej już rady nadzorczej o obsadzeniu stanowiska prezesa, z drugiej strony nowe władze stacji powołane przez ministra kultury. Ta niepewność musi zostać jak najszybciej rozwiązana poprzez jednoznaczne rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między resortem kultury a Radą Mediów Narodowych.

Możliwe są różne scenariusze dalszego rozwoju wypadków. Być może Rada Mediów Narodowych zdecyduje się pozostawić swoją decyzję o powołaniu Macieja Łopińskiego, wówczas spór trafi do sądu. Być może obie strony znajdą jakiś kompromis, na przykład w postaci nowego zarządu TVP zaakceptowanego zarówno przez RMN jak i Ministerstwo Kultury. Jednak na razie sytuacja jest naprawdę niepewna.

Nagłe posiedzenie RMN w związku z sytuacją w TVP

Kryzys wokół władz Telewizji Polskiej spowodował zwołanie nagłego posiedzenia Rady Mediów Narodowych. Spotkanie zostało zwołane przez przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego na okres od 26 do 31 grudnia. Tematem obrad mają być wydarzenia związane z telewizją publiczną oraz działania resortu kultury.

W pierwszy dzień świąt otrzymałem informacje o posiedzeniu Rady Mediów Narodowych, które odbędzie się w drugi dzień świąt, i tak już codziennie do Sylwestra - napisał członek RMN Marek Rutka.

RMN będzie musiała ustosunkować się do burzliwych wydarzeń ostatnich dni i odpowiedzieć na działania ministra kultury. Być może Rada zdecyduje się bronić swojej decyzji o powołaniu Łopińskiego i wejdzie w otwarty konflikt z rządem. To może mieć daleko idące konsekwencje dla funkcjonowania mediów publicznych w najbliższej przyszłości.

Przyszłość TVP zależna od rozstrzygnięcia sporu

Kluczowe w całej sprawie będzie ostateczne rozstrzygnięcie sporu dotyczącego obsady funkcji prezesa TVP. Dopóki ta kwestia nie zostanie jednoznacznie wyjaśniona, dopóty trudno mówić o stabilnej przyszłości telewizji publicznej w Polsce.

Być może uda się znaleźć jakiś kompromis akceptowalny dla Rady Mediów Narodowych i dla resortu kultury. Optymistyczny scenariusz zakładałby powołanie nowego, bezstronnego prezesa TVP, który cieszyłby się zaufaniem obu stron sporu. Jednak możliwe też są warianty dużo gorsze, na przykład przedłużająca się walka przed sądami, czy paraliż władz telewizji publicznej.

Sytuacja jest zatem niezwykle dynamiczna i niestabilna. W najbliższych dniach muszą zapaść kluczowe decyzje dotyczące przyszłości TVP. Będzie to miało ogromne znaczenie dla pluralizmu i niezależności mediów publicznych w Polsce na najbliższe miesiące oraz lata.

Czytaj więcej: Beata Szydło konfrontuje autorów ustawy o wiatrakach: Co zrobił jej rząd?

Podsumowanie

Nagłe posiedzenie Rady Mediów Narodowych w reakcji na wydarzenia wokół TVP

W moim artykule omówiłem burzliwe wydarzenia związane z odwołaniem dotychczasowych władz Telewizji Polskiej przez nowego ministra kultury. Przedstawiłem kroki podjęte przez Bartłomieja Sienkiewicza mające na celu rozwiązanie zarządu i rady nadzorczej TVP. Jednak tuż przed tym rada nadzorcza powołała Macieja Łopińskiego na stanowisko prezesa stacji.

Przeanalizowałem także stanowisko ministra Sienkiewicza, który stwierdził bezskuteczność prawną decyzji odwołanej już rady nadzorczej TVP. To doprowadziło do powstania niepewnej sytuacji odnośnie obsady stanowiska prezesa telewizji publicznej. Omówiłem możliwe scenariusze dalszego rozwoju tego sporu kompetencyjnego.

Wspomniałem również o zwołaniu nagłego posiedzenia Rady Mediów Narodowych w reakcji na działania ministra kultury. RMN będzie musiała zająć stanowisko wobec zaistniałego kryzysu wokół władz TVP. To może mieć kluczowe znaczenie dla ostatecznego rozstrzygnięcia całej sprawy w najbliższej przyszłości.

Podsumowując, przedstawiłem dynamicznie zmieniającą się sytuację wokół obsady fotela prezesa Telewizji Polskiej. Dopóki ten spór nie zostanie rozstrzygnięty, dopóty trudno mówić o stabilnej przyszłości TVP. Możliwe są różne scenariusze, jednak kluczowe decyzje muszą zapaść szybko.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.