News

Najnowsze dane dotyczące inflacji w Niemczech

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska31.01.20245 min.
Najnowsze dane dotyczące inflacji w Niemczech

Najnowsze dane dotyczące inflacji w Niemczech pokazują pewne oznaki poprawy w postaci spadku wskaźnika inflacji. Niemniej jednak sytuacja gospodarcza naszych zachodnich sąsiadów wciąż pozostaje niepewna. Potwierdza to fakt, że w 2023 roku Niemcy weszły w recesję, a poziom aktywności gospodarczej jest ledwie wyższy niż przed pandemią. Pomimo lekkiego złagodzenia presji inflacyjnej, perspektywy na najbliższe miesiące pozostają więc raczej pesymistyczne.

Spadek inflacji w Niemczech w 2023 roku

Najnowsze dane dotyczące inflacji w Niemczech za styczeń 2023 roku wskazują na wyraźny spadek wskaźnika inflacji w porównaniu z grudniem ubiegłego roku. Inflacja HICP, czyli główny wskaźnik inflacji stosowany przez Europejski Bank Centralny, obniżyła się z 3,8% w grudniu do 3,1% w styczniu.

Jest to dobra wiadomość, ponieważ oznacza złagodzenie presji inflacyjnej u naszych zachodnich sąsiadów. Wielu analityków spodziewało się takiego obrotu spraw, prognozując spadek inflacji w okolice 3% po grudniowym wzroście związanym z efektem bazy na cenach energii.

Niemniej jednak, pomimo tej pozytywnej informacji, ogólny obraz gospodarki Niemiec w 2023 roku nadal pozostaje raczej pesymistyczny. Kraj ten wszedł bowiem w recesję, a poziom aktywności gospodarczej ledwie przekracza ten sprzed pandemii.

Czynniki wpływające na inflację

Na grudniowy wzrost inflacji w Niemczech znaczący wpływ miał efekt bazy związany ze wzrostem cen energii. Rząd Niemiec wprowadził bowiem szereg subsydiów dla gospodarstw domowych, co przejściowo obniżyło presję inflacyjną w tym obszarze.

Z kolei głównym czynnikiem odpowiedzialnym za styczniowy spadek inflacji było wygasanie tego efektu bazy i normalizacja dynamiki cen energii. Stąd mamy do czynienia z pewną ulgą, jeśli chodzi o presję inflacyjną u naszych zachodnich sąsiadów.

Recesja potwierdzona w niemieckiej gospodarce

Choć dane o inflacji za styczeń przynoszą pewien powiew optymizmu, to recesja w niemieckiej gospodarce wydaje się być faktem. Produkt Krajowy Brutto Niemiec spadł bowiem zarówno w IV kwartale 2022 roku, jak i całym 2023 roku odnotowano spadek na poziomie 0,3%.

„Ogólny rozwój gospodarczy w Niemczech w 2023 roku załamał się w środowisku, które w dalszym ciągu naznaczone jest licznymi kryzysami”

Jak stwierdziła prezes niemieckiego urzędu statystycznego, gospodarka Niemiec znalazła się w bardzo trudnym położeniu i perspektywy na najbliższe miesiące są mało optymistyczne. Kraj ten boryka się bowiem z szeregiem problemów, od pandemii przez wojnę w Ukrainie po kryzys energetyczny.

Czytaj więcej: Tusk może wywołać chaos? Poznaj rzekomy plan NBP

PKB Niemiec spadło w 2023 roku

Jak już wspomniano, Produkt Krajowy Brutto Niemiec odnotował spadek zarówno w IV kwartale 2022 roku, jak i całym 2023 roku. W ostatnim kwartale ubiegłego roku PKB naszych zachodnich sąsiadów zmniejszył się o 0,3% w ujęciu kwartalnym i aż o 0,4% w ujęciu rocznym.

Wskaźnik Zmiana w IV kw. 2022 Zmiana w całym 2023 r.
PKB Niemiec -0,3% (kw/kw) -0,3% (r/r)

Oznacza to wyraźne spowolnienie gospodarcze, a nawet lekką recesję. Co więcej, jak zauważają eksperci, obecny poziom PKB Niemiec jest zaledwie nieznacznie wyższy aniżeli przed pandemią COVID-19.

Aktywność gospodarcza Niemiec nieznacznie powyżej poziomu sprzed pandemii

Najnowsze dane dotyczące inflacji w Niemczech

Obecny poziom aktywności gospodarczej w Niemczech jest ledwie wyższy aniżeli przed wybuchem pandemii COVID-19 w 2020 roku. Oznacza to, że odbicie po kryzysie pandemicznym było wyjątkowo słabe i nie udało się w pełni odrobić spadków z tamtego okresu.

Winne są temu liczne czynniki destabilizujące niemiecką gospodarkę, takie jak wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny czy globalne zakłócenia łańcuchów dostaw. Te negatywne okoliczności powodują, że napływające dane makroekonomiczne z Niemiec nadal pozostają słabe.

Słabe perspektywy ożywienia gospodarczego

Ekonomiści nie spodziewają się szybkiego ożywienia gospodarczego w Niemczech w najbliższej perspektywie. Kraj ten nadal boryka się z wieloma problemami, więc trudno oczekiwać wyraźnej poprawy koniunktury w najbliższych kwartałach. Dane o inflacji dają co prawda pewien powiew optymizmu, ale nie zmienia to faktu, że całościowo sytuacja gospodarki Niemiec pozostaje niepewna.

Perspektywy gospodarcze Niemiec w 2023 roku negatywne

Biorąc pod uwagę wszystkie omówione wcześniej kwestie - od recesji i spadku PKB, przez słabą aktywność gospodarczą, po utrzymujące się zagrożenia dla koniunktury - trudno optymistycznie patrzeć w perspektywę 2023 roku jeśli chodzi o gospodarkę Niemiec.

  • Recesja się pogłębi
  • Inflacja ponownie wzrośnie
  • Odbicie gospodarcze może być odłożone w czasie

Niemcy muszą poradzić sobie z licznymi kryzysami, więc negatywne prognozy wydają się uzasadnione. Słabsza koniunktura u naszego zachodniego sąsiada to także zła wiadomość dla Polski, gdyż Niemcy są kluczowym partnerem handlowym naszego kraju.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się najnowszym danym na temat inflacji w Niemczech, które wskazują na spadek wskaźnika inflacji w styczniu do poziomu 3,1%. Jest to dobra wiadomość, choć ogólny obraz gospodarki naszych zachodnich sąsiadów wciąż pozostaje raczej ponury.

Niemcy bowiem weszły w recesję, czego potwierdzeniem jest spadek PKB zarówno w IV kwartale 2022, jak i całym ubiegłym roku. Co więcej, obecny poziom aktywności gospodarczej ledwo przekracza ten sprzed pandemii COVID-19, co pokazuje jak słabe było odbicie po kryzysie pandemicznym.

Wśród głównych czynników destabilizujących gospodarkę Niemiec wymienić można wojnę w Ukrainie, kryzys energetyczny oraz globalne zakłócenia łańcuchów dostaw. Wszystko to sprawia, że perspektywy koniunktury u naszych zachodnich sąsiadów na 2023 rok pozostają raczej negatywne.

Podsumowując, choć spadek inflacji to dobra wiadomość, to ogólna sytuacja gospodarcza Niemiec wciąż jest bardzo niepewna i trudna. Kraj ten zmaga się z licznymi problemami, więc trudno oczekiwać poprawy w najbliższej perspektywie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły