News

Najnowszy indeks Big Maca. Złoty przewartościowany.

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska27.01.20246 min.
Najnowszy indeks Big Maca. Złoty przewartościowany.

Najnowszy indeks Big Maca pokazuje, że polski złoty jest przewartościowany względem dolara amerykańskiego. Indeks Big Maca to porównanie cen popularnej kanapki w sieci restauracji McDonald's w różnych krajach świata. Ma on pokazywać różnice w wycenie poszczególnych walut. Według ostatnich wyliczeń brytyjskiego tygodnika "The Economist", uwzględniających nie tylko cenę kanapki, ale i siłę nabywczą mieszkańców danego kraju, polska waluta jest przewartościowana o 3,9 proc. Oznacza to, że wartość złotego jest zawyżona w stosunku do amerykańskiej waluty.

Czym jest indeks Big Maca?

Indeks Big Maca to porównanie cen popularnej kanapki w sieci restauracji McDonald's w różnych krajach na świecie. Ma on pokazywać różnice w wycenie poszczególnych walut.

Kanapka Big Mac składa się z tych samych składników we wszystkich krajach - dwóch kotletów wołowych, bułki sezamowej, sałaty, ogórka kiszonego i sosu. Teoretycznie zatem cena tego prostego produktu powinna być podobna na całym świecie.

Okazuje się jednak, że w różnych krajach cena Big Maca istotnie się różni. Za jedną z głównych przyczyn tych różnic uważa się odmienną wycenę lokalnych walut. Stąd pomysł, by na tej podstawie porównywać wartość pieniądza w poszczególnych państwach.

Indeks Big Maca publikowany jest dwa razy w roku - w styczniu i lipcu - przez brytyjski tygodnik "The Economist". Po raz pierwszy pojawił się w 1986 roku i od tego czasu stał się jednym z najpopularniejszych i najprostszych sposobów oceny siły walut na świecie.

Jak obliczany jest indeks Big Maca?

Aby obliczyć indeks Big Maca, porównuje się cenę tej kanapki wyrażoną w lokalnej walucie do jej ceny w dolarach amerykańskich w USA.

Jeśli na przykład Big Mac kosztuje w Polsce 20 zł, a w Stanach Zjednoczonych 5 dolarów, przy kursie dolara 4 zł oznacza to, że w naszym kraju jest on o 20% tańszy niż w USA.

To z kolei według założeń indeksu sugeruje, że polski złoty może być niedowartościowany wobec dolara o mniej więcej 20%. Gdyby bowiem siła nabywcza obu walut była taka sama, cena powinna być zbliżona.

Korekta o PKB per capita

W indeksie Big Maca uwzględnia się także siłę nabywczą konsumentów w danym kraju. Dlatego obliczając go, koryguje się surowe porównanie cen o PKB per capita.

Jeśli na przykład PKB per capita w Polsce jest o 30% niższe niż w USA, to teoretycznie Big Mac powinien u nas kosztować o 30% mniej. Jeśli kosztuje tylko o 20% mniej, to według indeksu oznacza niedowartościowanie złotego.

Czytaj więcej: Czy Wenezuela zdobędzie bogate w ropę tereny Gujany? Co na to obywatele?

Jak w Polsce wypada indeks Big Maca?

Według najnowszego indeksu Big Maca za styczeń 2024 roku, opublikowanego przez "The Economist", polski złoty okazał się przewartościowany względem dolara amerykańskiego.

Big Mac kosztuje w Polsce o 12,7% taniej niż w USA. Jednak biorąc pod uwagę różnice w PKB per capita, powinien być tańszy aż o 16%. To oznacza, że faktycznie jest droższy niż powinien, a złoty mocniejszy od dolara o 3,9%.

Kraj Cena Big Maca Różnica cen
Polska 19,90 zł -12,7%
USA 5,69 $ -

Jeszcze w styczniu 2023 roku polski złoty był niedowartościowany o 9,6%, za to w lipcu tego samego roku - już przewartościowany o 5,5%. Widać więc, że jego wartość względem dolara zmienia się dynamicznie.

Dlaczego złoty jest przewartościowany?

Najnowszy indeks Big Maca. Złoty przewartościowany.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na przewartościowanie złotego w ostatnim czasie są decyzje Rady Polityki Pieniężnej o podwyższaniu stóp procentowych.

Wyższe stopy procentowe przyciągają kapitał zagraniczny, co powoduje wzrost popytu na polską walutę i umocnienie jej kursu. Inwestorzy lokujący nadwyżki finansowe w Polsce, muszą najpierw wymienić swoją walutę na złote, co windowało jego wartość.

Inne czynniki

Poza decyzjami RPP, do umocnienia złotego przyczyniła się także poprawa koniunktury gospodarczej i wzrost PKB w Polsce. Złoty umacnia się zwykle, gdy rośnie optymizm co do krajowej gospodarki.

Ponadto na rynkach finansowych poprawiły się nastroje inwestorów, którzy zaczęli poszukiwać bardziej ryzykownych inwestycji. To także wpłynęło na wzrost zainteresowania polskimi aktywami.

Które waluty są najbardziej przewartościowane?

Według najnowszego indeksu Big Maca, oprócz polskiego złotego do najmocniej przewartościowanych walut na świecie należą:

 • urugwajskie peso - przewartościowane o 50,8%
 • szwajcarski frank - przewartościowany o 45,6%
 • euro - przewartościowane o 15,3%

Z kolei najbardziej niedowartościowane waluty to:

 • malezyjski ringgit - niedowartościowany o 41,8%
 • rand południowoafrykański - niedowartościowany o 41%
 • forint węgierski - niedowartościowany o 18,1%

Polska waluta na tle innych w regionie

Porównując polski złoty z walutami innych państw regionu, wypada on podobnie jak kanadyjski dolar, który jest minimalnie niedowartościowany.

Złoty jest natomiast zdecydowanie mocniejszy niż czeska korona, niedowartościowana o 7%, oraz węgierski forint - o 18,1%.

Indeks Big Maca, mimo swej prostoty, od wielu lat dostarcza cennych informacji na temat rzeczywistej siły poszczególnych walut. Warto obserwować jego kolejne odsłony, aby lepiej zrozumieć globalne trendy na rynkach finansowych.

Podsumowanie

W artykule przybliżyłem czytelnikom tematykę indeksu Big Maca - popularnego narzędzia do porównywania siły walut na świecie. Wyjaśniłem, czym jest ten indeks, w jaki sposób jest obliczany i do czego może posłużyć. Przedstawiłem najnowsze dane dotyczące Polski, zgodnie z którymi nasz złoty okazał się przewartościowany względem dolara amerykańskiego. Wymieniłem też czynniki, które wpływają na umocnienie polskiej waluty. Na koniec pokazałem, jak wypada złoty na tle innych walut regionu.

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci lepiej zrozumieć, w jaki sposób porównuje się wartość pieniądza w różnych krajach. Indeks Big Maca to proste, ale pouczające narzędzie analityczne. Obserwowanie jego wskaźników może dać ciekawe wnioski na temat tego, które waluty są mocne, a które słabe.

W tekście starałem się w przystępny sposób wyjaśnić, skąd w ogóle wziął się pomysł na indeks Big Maca i jak jest on konstruowany. Przybliżyłem mechanizmy, które decydują o tym, że dany kraj znajdzie się w czołówce państw z najmocniejszą lub najsłabszą walutą. Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej zrozumieć, co kryje się za wahaniami kursów walutowych.

Jeśli chcesz być na bieżąco ze zmianami wartości polskiego złotego i innych walut, polecam śledzić kolejne wydania indeksu Big Maca. To ciekawe zestawienie, rzucające nowe światło na globalne trendy gospodarcze. Zachęcam do lektury!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły