News

Najświeższe informacje o inflacji: Co się dzieje?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak05.01.20244 min.
Najświeższe informacje o inflacji: Co się dzieje?

Inflacja jest obecnie jednym z najważniejszych tematów ekonomicznych. W grudniu 2023 roku poznaliśmy najnowsze dane GUS na temat wzrostu cen w Polsce. Okazały się one zaskakująco niskie, a inflacja rok do roku spadła do najniższego poziomu od września 2021. W artykule przedstawiamy szczegóły dotyczące grudniowego odczytu oraz prognozy inflacji na 2024 rok. Analizujemy również wpływ spowolnienia wzrostu cen na decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych.

Inflacja w grudniu 2023 roku

Grudniowy odczyt inflacji przyniósł pozytywne zaskoczenie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w grudniu 2023 roku 6,1% w ujęciu rocznym. To najniższy poziom od września 2021 roku.

Inflacja rok do roku spadła więc o -0,4 punktu procentowego w porównaniu z listopadem 2023 roku, kiedy wynosiła 6,5%. Oznacza to wyhamowanie tempa wzrostu cen w gospodarce.

Z kolei inflacja miesięczna, porównująca poziom cen z poprzednim miesiącem, wyniosła 0,1%. Wskazuje to na niewielki wzrost cen w grudniu wobec listopada 2023 roku.

Komentarze analityków

Niski odczyt inflacyjny pozytywnie zaskoczył ekonomistów. Jak podkreślają, dynamika wzrostu cen wyraźnie wyhamowała pod koniec ubiegłego roku. Sprzyjały temu spadki cen paliw i nośników energii.

Prognozy inflacji na 2024 rok

Grudniowy spadek inflacji dobrze rokuje także na 2024 rok. Główni ekonomiści przewidują dalszy spadek wskaźnika cen towarów i usług w najbliższych miesiącach.

Bez powrotu wyższych stawek VAT na żywność oraz przy utrzymaniu zamrożenia taryf na gaz i energię elektryczną, inflacja w lutym może spaść poniżej 4% r/r, a w marcu zbliżyć się do górnej granicy celu inflacyjnego NBP wynoszącego 2,5% z możliwym odchyleniem o 1 pkt. proc. - prognozuje główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Niemniej jednak ekonomiści zastrzegają, że po marcu należy oczekiwać ponownego przyspieszenia inflacji. Będzie to związane z wyższymi stawkami VAT na żywność i stopniowym odmrażaniem cen nośników energii dla gospodarstw domowych.

Czytaj więcej: Jak obniżyć PIT do zapłaty? Sposoby i terminy do końca roku

Hamowanie wzrostu cen w grudniu

W grudniu najmocniej spadły ceny paliw, bo aż o 6% r/r i 1,8% m/m. To efekt obniżek podatków paliwowych i mocnego umocnienia złotego, które przełożyło się na ceny hurtowe paliw.

Ceny paliw -6,0% r/r -1,8% m/m
Ceny nośników energii +9,8% r/r -0,3% m/m

Widać więc, że paliwa znacząco potaniały, a wzrost cen nośników energii także wyhamował. To najmocniej wpłynęło na spadek inflacji ogółem.

Inflacja bazowa nadal hamuje

W grudniu kontynuowało się także hamowanie inflacji bazowej, nie obejmującej cen żywności i energii. Jej roczna dynamika mogła zejść poniżej 7%, po raz pierwszy od marca 2022 roku.

Wpływ inflacji na stopy procentowe

Niespodziewanie niski odczyt inflacyjny w grudniu postawił pod znakiem zapytania decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące stóp procentowych. Ekonomiści spodziewali się utrzymania ich na niezmienionym poziomie 5,75%

Jednak większość analityków uważa, że mimo pozytywnego zaskoczenia inflacyjnego, RPP raczej nie zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu. Jednak w marcu, przy utrzymaniu niskiej inflacji, jest to bardzo prawdopodobne.

 • spadek inflacji w grudniu 2023 roku
 • najniższy odczyt od września 2021
 • pozytywne zaskoczenie analityków
 • prognozy dalszych spadków inflacji
 • hamowanie wzrostu cen paliw i energii
 • wpływ na decyzje RPP o stopach procentowych

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat inflacji w grudniu 2023 roku. Okazała się ona zaskakująco niska i wyniosła 6,1% w ujęciu rocznym. To najniższy wynik od ponad 2 lat, a tym samym pozytywne zaskoczenie dla analityków rynkowych.

Przeanalizowałem również wpływ spadku cen paliw i nośników energii na ogólny wskaźnik inflacji. Wyraźnie widać, że właśnie te kategorie miały kluczowe znaczenie dla wyhamowania tempa wzrostu cen w całej gospodarce pod koniec 2023 roku.

Ponadto przytoczyłem opinie ekspertów, którzy spodziewają się dalszego spadku inflacji w pierwszej połowie 2024 roku. Jednak po marcu, wraz ze wzrostem VAT na żywność i odmrażaniem taryf na energię, inflacja najprawdopodobniej ponownie przyspieszy.

Na koniec omówiłem potencjalny wpływ niskiej inflacji w grudniu na decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżek stóp procentowych. Chociaż na razie cięć nie należy się spodziewać, to w przyszłości jest to bardzo realny scenariusz.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 2. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 3. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 4. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
 5. Przerwa od składek ZUS dla przedsiębiorców zapowiedziana przez ministra rozwoju
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły