News

Najświeższe informacje o inflacji: Co się dzieje?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak05.01.20244 min.
Najświeższe informacje o inflacji: Co się dzieje?

Inflacja jest obecnie jednym z najważniejszych tematów ekonomicznych. W grudniu 2023 roku poznaliśmy najnowsze dane GUS na temat wzrostu cen w Polsce. Okazały się one zaskakująco niskie, a inflacja rok do roku spadła do najniższego poziomu od września 2021. W artykule przedstawiamy szczegóły dotyczące grudniowego odczytu oraz prognozy inflacji na 2024 rok. Analizujemy również wpływ spowolnienia wzrostu cen na decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych.

Inflacja w grudniu 2023 roku

Grudniowy odczyt inflacji przyniósł pozytywne zaskoczenie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w grudniu 2023 roku 6,1% w ujęciu rocznym. To najniższy poziom od września 2021 roku.

Inflacja rok do roku spadła więc o -0,4 punktu procentowego w porównaniu z listopadem 2023 roku, kiedy wynosiła 6,5%. Oznacza to wyhamowanie tempa wzrostu cen w gospodarce.

Z kolei inflacja miesięczna, porównująca poziom cen z poprzednim miesiącem, wyniosła 0,1%. Wskazuje to na niewielki wzrost cen w grudniu wobec listopada 2023 roku.

Komentarze analityków

Niski odczyt inflacyjny pozytywnie zaskoczył ekonomistów. Jak podkreślają, dynamika wzrostu cen wyraźnie wyhamowała pod koniec ubiegłego roku. Sprzyjały temu spadki cen paliw i nośników energii.

Prognozy inflacji na 2024 rok

Grudniowy spadek inflacji dobrze rokuje także na 2024 rok. Główni ekonomiści przewidują dalszy spadek wskaźnika cen towarów i usług w najbliższych miesiącach.

Bez powrotu wyższych stawek VAT na żywność oraz przy utrzymaniu zamrożenia taryf na gaz i energię elektryczną, inflacja w lutym może spaść poniżej 4% r/r, a w marcu zbliżyć się do górnej granicy celu inflacyjnego NBP wynoszącego 2,5% z możliwym odchyleniem o 1 pkt. proc. - prognozuje główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Niemniej jednak ekonomiści zastrzegają, że po marcu należy oczekiwać ponownego przyspieszenia inflacji. Będzie to związane z wyższymi stawkami VAT na żywność i stopniowym odmrażaniem cen nośników energii dla gospodarstw domowych.

Czytaj więcej: Jak obniżyć PIT do zapłaty? Sposoby i terminy do końca roku

Hamowanie wzrostu cen w grudniu

W grudniu najmocniej spadły ceny paliw, bo aż o 6% r/r i 1,8% m/m. To efekt obniżek podatków paliwowych i mocnego umocnienia złotego, które przełożyło się na ceny hurtowe paliw.

Ceny paliw -6,0% r/r -1,8% m/m
Ceny nośników energii +9,8% r/r -0,3% m/m

Widać więc, że paliwa znacząco potaniały, a wzrost cen nośników energii także wyhamował. To najmocniej wpłynęło na spadek inflacji ogółem.

Inflacja bazowa nadal hamuje

W grudniu kontynuowało się także hamowanie inflacji bazowej, nie obejmującej cen żywności i energii. Jej roczna dynamika mogła zejść poniżej 7%, po raz pierwszy od marca 2022 roku.

Wpływ inflacji na stopy procentowe

Najświeższe informacje o inflacji: Co się dzieje?

Niespodziewanie niski odczyt inflacyjny w grudniu postawił pod znakiem zapytania decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące stóp procentowych. Ekonomiści spodziewali się utrzymania ich na niezmienionym poziomie 5,75%

Jednak większość analityków uważa, że mimo pozytywnego zaskoczenia inflacyjnego, RPP raczej nie zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu. Jednak w marcu, przy utrzymaniu niskiej inflacji, jest to bardzo prawdopodobne.

 • spadek inflacji w grudniu 2023 roku
 • najniższy odczyt od września 2021
 • pozytywne zaskoczenie analityków
 • prognozy dalszych spadków inflacji
 • hamowanie wzrostu cen paliw i energii
 • wpływ na decyzje RPP o stopach procentowych

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat inflacji w grudniu 2023 roku. Okazała się ona zaskakująco niska i wyniosła 6,1% w ujęciu rocznym. To najniższy wynik od ponad 2 lat, a tym samym pozytywne zaskoczenie dla analityków rynkowych.

Przeanalizowałem również wpływ spadku cen paliw i nośników energii na ogólny wskaźnik inflacji. Wyraźnie widać, że właśnie te kategorie miały kluczowe znaczenie dla wyhamowania tempa wzrostu cen w całej gospodarce pod koniec 2023 roku.

Ponadto przytoczyłem opinie ekspertów, którzy spodziewają się dalszego spadku inflacji w pierwszej połowie 2024 roku. Jednak po marcu, wraz ze wzrostem VAT na żywność i odmrażaniem taryf na energię, inflacja najprawdopodobniej ponownie przyspieszy.

Na koniec omówiłem potencjalny wpływ niskiej inflacji w grudniu na decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżek stóp procentowych. Chociaż na razie cięć nie należy się spodziewać, to w przyszłości jest to bardzo realny scenariusz.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły