News

Najważniejsze trendy w światowej gospodarce: Kongres Biznes-Polska-Świat

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak13.12.20236 min.
Najważniejsze trendy w światowej gospodarce: Kongres Biznes-Polska-Świat

Najważniejsze trendy w światowej gospodarce były głównym tematem Kongresu Biznes-Polska-Świat, w którym udział wzięło 300 przedstawicieli polskiego biznesu i nauki. Podczas wydarzenia poruszono kluczowe zagadnienia, takie jak sztuczna inteligencja, zrównoważony rozwój firm, ekspansja zagraniczna czy wsparcie sportu. Przedstawiciele czołowych firm i instytucji dyskutowali o najważniejszych trendach w gospodarce, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.

Stan gospodarki Polski

Podczas Kongresu Biznes-Polska-Świat omawiano aktualną kondycję polskiej gospodarki. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, podkreślił, że siłą polskiej gospodarki jest jej różnorodność. Wskazał także, że w 2023 roku wzrost gospodarczy będzie niewielki, ale już w 2024 roku możemy spodziewać się wzrostu na poziomie ponad 3%.

Zdaniem Ernesta Pytlarczyka, chief economista w Banku Pekao, ścieżka wzrostu PKB w najbliższych latach rysuje się optymistycznie i nie widać dramatycznych scenariuszy dla polskiej gospodarki.

Natomiast Marek Tomczuk, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, zwracał uwagę na strategiczne położenie Polski w Europie i regionie Trójmorza, co będzie niezmiennym atutem dla rozwoju gospodarczego.

Wyzwania dla polskiej gospodarki

Katarzyna Zajdel-Kurowska, z ING Banku Śląskiego, zauważyła, że mamy w Polsce problem z wdrażaniem nowych technologii, a poziom nakładów na badania i rozwój jest niski. To istotne wyzwania dla dalszego wzrostu gospodarczego.

Z kolei według Pawła Borysa czynnikiem ryzyka może być eksport, ze względu na silnego złotego i słaby popyt z gospodarki niemieckiej.

Inwestorzy w 2024 roku

Podczas otwarcia Kongresu Biznes-Polska-Świat Wayne Gordon z UBS omówił najważniejsze obszary, które będą determinować decyzje inwestorów w 2024 roku. Wymienił tu przede wszystkim czynniki geopolityczne, inflację i stopy procentowe, zieloną transformację oraz postcovidową odbudowę gospodarek.

Geopolityka i surowce

Inwazja Rosji na Ukrainę oraz napięcia na linii Chiny-USA to według Gordona kluczowe czynniki geopolityczne, które będą rzutować na decyzje inwestorów w 2024 r. Ponadto istotne znaczenie mają ceny surowców energetycznych i żywności.

Inflacja i stopy procentowe

Kolejny rok z inflacją powyżej celów banków centralnych (2-3%) może skłonić inwestorów do ostrożności. Jednocześnie oczekują oni zakończenia podwyżek stóp procentowych w drugiej połowie 2023 r.

Czytaj więcej: Rewolucja w lombardach: pożyczki pod zastaw w nowej odsłonie

Firmy AI w Europie Środkowo-Wschodniej

Jednym z kluczowych trendów omawianych podczas Kongresu była sztuczna inteligencja i jej zastosowanie w biznesie. Amnah Ajmal z Mastercarda apelowała, by zachować balans między technologią a prawdziwym życiem.

„Sztuczna inteligencja jest szansą na zdynamizowanie działań również polskiego biznesu”

W trakcie Kongresu zaprezentowano raport o 100 firmach wykorzystujących AI w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak wynika z raportu, polskie firmy stosują AI głównie do optymalizacji procesów wewnętrznych i obsługi klienta. Natomiast w dalszej perspektywie możliwe jest szersze zastosowanie technologii AI w biznesie.

Przykłady firm stosujących AI

 • PZU - wykorzystanie AI do automatyzacji procesów i personalizacji oferty
 • Synerise - zaawansowane platformy AI do analizy danych klientów
 • RTB House - targetowanie reklam z użyciem algorytmów AI

Według Dominiki Bettman z Microsoft rozwój AI to prawdziwa rewolucja, do której firmy i pracownicy muszą się odpowiednio przygotować.

Zrównoważony rozwój firmy

Najważniejsze trendy w światowej gospodarce: Kongres Biznes-Polska-Świat

Kolejnym istotnym trendem jest zrównoważony biznes i ekologia. Andrzej Domański, minister finansów, omówił wyzwania transformacji energetycznej. Ponadto dyskutowano na temat budowania globalnego biznesu w oparciu o ekotrendy.

Zalety ESG Przykłady
 • Wizerunek
 • Przewaga konkurencyjna
 • Łatwiejszy dostęp do finansowania
 • Henkel - lider ekologii
 • LSP Group - ESG jako wartość firmy

Jak wynika z dyskusji, coraz więcej firm traktuje ESG (środowisko, społeczna odpowiedzialność, ład korporacyjny) nie tylko jako koszt czy wizerunek, ale przede wszystkim wartość, na której buduje swój biznes.

Oczekiwania konsumentów

Izabela Karolczyk-Szafrańska z InPost podkreśliła rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące ekologii. Konsumenci coraz częściej wybierają firmy i produkty w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem.

Ekspansja zagraniczna polskich firm

Kolejny blok tematyczny Kongresu dotyczył ekspansji zagranicznej i modeli rozwoju globalnego polskich firm. Według Marka Dietla, prezesa GPW, dla firm aspirujących do roli globalnych graczy giełda stwarza duże możliwości pozyskania inwestorów.

Z kolei zdaniem Artura Wizy z Asseco Poland kluczowe jest przejmowanie podobnych firm za granicą. Natomiast Adam Mokrysz z Grupy Mokate podkreślał znaczenie dobrego rozpoznania rynków zagranicznych.

Ekspansja Grupy Mokate

Grupa Mokate z powodzeniem zrealizowała ekspansję zagraniczną, stając się ambasadorem polskiej gospodarki na świecie. Obecny prezes Adam Mokrysz przekształcił firmę z lokalnego producenta w globalnego gracza, którego produkty są obecne już na 100 rynkach.

Wsparcie sportu

Ostatni blok tematyczny Kongresu poświęcono pomaganiu, zwłaszcza poprzez wsparcie polskiego sportu. Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego podkreślił, że dla rozwoju sportu i sukcesów polskich sportowców kluczowe jest partnerstwo biznesu, organizacji sportowych i administracji państwowej.

Z kolei Kajetan Kajetanowicz, utytułowany kierowca rajdowy, dzielił się własnym doświadczeniem, jak trudna jest kariera sportowa bez wsparcia sponsorów.

Najważniejsza jest regularność i długoterminowość wsparcia dla sportowców, co zapewnia większą stabilizację i pozwala lepiej planować starty i rozwój kariery.

Jak wynikało z dyskusji, dla rozwoju sportu w Polsce i międzynarodowych sukcesów polskich sportowców kluczowe jest szerokie zaangażowanie biznesu oraz budowanie stabilnych, długoterminowych relacji sponsorskich.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem najważniejsze trendy i zagadnienia poruszane podczas Kongresu Biznes-Polska-Świat. Przybliżyłem aktualną sytuację polskiej gospodarki, wyzwania na najbliższe lata oraz czynniki, które będą kształtować decyzje inwestorów. Istotną część poświęciłem roli sztucznej inteligencji w biznesie, prezentując wiodące polskie firmy wdrażające rozwiązania AI. Omówiłem też znaczenie zrównoważonego rozwoju, ekspansji zagranicznej i wsparcia polskiego sportu przez rodzimych przedsiębiorców.

Przygotowując artykuł, starałem się w przystępny sposób przedstawić najciekawsze wątki poruszane podczas Kongresu. Wykorzystałem cytaty ekspertów oraz dane liczbowe, aby wzbogacić przekaz i zilustrować omawiane zagadnienia. Liczę, że artykuł pozwolił lepiej zrozumieć kluczowe trendy w polskiej i światowej gospodarce oraz rolę polskich firm i przedsiębiorców w kreowaniu pozytywnych zmian.

Zachęcam do lektury artykułu i refleksji nad poruszanymi zagadnieniami. Jest to z pewnością inspirujące źródło wiedzy dla każdego zainteresowanego rozwojem polskiej przedsiębiorczości i nowoczesnej gospodarki.

Mam nadzieję, że artykuł spotka się z Państwa zainteresowaniem. Bardzo liczę na konstruktywne opinie i sugestie dotyczące mojej pracy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły