News

Najważniejsze zmiany w opłatach, podatkach i wynagrodzeniach

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska01.01.20247 min.
Najważniejsze zmiany w opłatach, podatkach i wynagrodzeniach

Podatki, opłaty i wynagrodzenia to kwestie, które bezpośrednio wpływają na portfele Polaków. Dlatego na początku każdego roku sprawdzamy, jakie zmiany w tym obszarze nas czekają. 2024 rok przyniesie istotne modyfikacje przede wszystkim w płacy minimalnej, podatkach od nieruchomości, emeryturach i składkach ZUS. Wzrosną również niektóre opłaty – za plastikowe opakowania czy za papierosy i alkohol. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych zmian, dzięki któremu dowiesz się, jak w 2024 roku zmieni się wysokość Twojej pensji, emerytury czy obciążeń podatkowych.

Zmiany w PIT i kwocie wolnej od podatku na 2024 rok

W 2024 roku nie zostanie zmieniona kwota wolna od podatku. Pozostanie ona na dotychczasowym poziomie 30 tys. zł rocznie. Również progi podatkowe oraz stawki PIT nie ulegną modyfikacji. Przed wyborami obecny rząd zapowiadał podniesienie kwoty wolnej od podatku, jednak ostatecznie do tego nie dojdzie.

Zmianą w zakresie podatków będzie natomiast wprowadzenie nowego podatku od nieruchomości. Mowa o podatku PCC nakładanym na zakup szóstego i każdego kolejnego mieszkania. Stawka tego podatku wyniesie 6%.

Skutki utrzymania kwoty wolnej od podatku na niezmienionym poziomie

Pozostawienie kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tys. zł oznacza, że najmniej zarabiający Polacy nie odczują w tym obszarze żadnych zmian. Z drugiej strony, brak podniesienia progu zwolnienia z podatku nie wpłynie pozytywnie na dochody netto tych podatników.

Utrzymanie obecnych progów i stawek podatkowych sprawia, że sytuacja pracowników etatowych również się nie zmieni. Poziom PIT pobierany z ich wynagrodzeń pozostanie bez zmian.

Nowy podatek od zakupu szóstego i kolejnych mieszkań

Istotną modyfikacją w obszarze podatków jest wprowadzenie dodatkowego podatku PCC przy zakupie szóstego i każdego następnego mieszkania. Podatek ten wyniesie 6% i dotknie osób posiadających już co najmniej 5 mieszkań.

Nowy podatek ma na celu ograniczenie procederu masowego wykupywania mieszkań przez firmy i osoby prywatne. Zjawisko to prowadzi bowiem do windowania cen nieruchomości, co utrudnia zakup pierwszego mieszkania osobom młodym i mniej zamożnym.

Kto zapłaci nowy podatek?

Podatek PCC od szóstego i kolejnych mieszkań będzie dotyczył:

 • firm inwestujących w nieruchomości,
 • osób fizycznych posiadających już co najmniej 5 lokali mieszkalnych.

Nie będą go płacić natomiast osoby kupujące mieszkania na własne potrzeby mieszkaniowe.

Czytaj więcej: Cena złota szybko rośnie - czy pobije rekord wszech czasów?

Podwyżka płacy minimalnej i stawki godzinowej od stycznia 2024

Od 1 stycznia 2024 roku zostanie podniesiona płaca minimalna do poziomu 4242 zł brutto, a więc o 642 zł w porównaniu ze stawką obowiązującą wcześniej. Kolejna podwyżka czeka nas 1 lipca 2024 r. i wyniesie ona 58 zł. Oznacza to, że od lipca 2024 r. najniższe gwarantowane wynagrodzenie będzie wynosić 4300 zł brutto.

Okres obowiązywania Wysokość płacy minimalnej
Od 1 stycznia 2024 4242 zł brutto
Od 1 lipca 2024 4300 zł brutto

W górę pójdzie również minimalna stawka godzinowa, która ukształtuje się następująco:

 • 27,70 zł brutto od 1 stycznia 2024 r.,
 • 28,10 zł brutto od 1 lipca 2024 r.

Wpływ podwyżek płacy minimalnej na gospodarkę

Podniesienie płacy minimalnej wpłynie pozytywnie na budżety domowe najmniej zarabiających Polaków. Z drugiej strony może przełożyć się na wzrost cen niektórych produktów i usług. Pracodawcy, chcąc zrekompensować wyższe koszty pracy, mogą bowiem podnieść ceny oferowanych przez siebie dóbr.

Waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku. Kto zyska najwięcej?

Najważniejsze zmiany w opłatach, podatkach i wynagrodzeniach

Rząd nie ogłosił jeszcze dokładnej wysokości wskaźnika waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych na 2024 r. Jednak prognozy wskazują, że może on wynieść ponad 10%. Ponadto nie wyklucza się zastosowania podwójnej waloryzacji rent i emerytur, jeśli inflacja nadal będzie utrzymywać się na wysokim poziomie powyżej 5%.

Oprócz waloryzacji, emeryci i renciści mogą liczyć na wypłatę 13. i 14. emerytury. Również te świadczenia zostaną zwaloryzowane, dzięki czemu łączna kwota “trzynastek” i “czternastek” będzie wyższa niż obecnie.

Podwójna waloryzacja emerytur przy 10-procentowym wskaźniku podwyżki oznaczałaby łączny wzrost świadczeń nawet o 20% rdr.

Najwięcej na zmianach zyskają osoby otrzymujące najniższe świadczenia emerytalno-rentowe. Ze względu na wysoki procentowy wskaźnik waloryzacji, podwyżka ich emerytury lub renty będzie najbardziej odczuwalna.

Wzrost składek ZUS i zdrowotnej dla przedsiębiorców

W 2024 r. wzrosną składki na ubezpieczenia społeczne i składka zdrowotna płacone przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jest to związane ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia, od którego zależy wysokość tych składek. Przeciętne wynagrodzenie ma wzrosnąć w przyszłym roku do 7824 zł brutto, czyli o 889 zł (12,8%) w stosunku do 2023 r.

Wpływy do ZUS wzrosną zatem proporcjonalnie do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Podobnie będzie w przypadku składki zdrowotnej, która dla większości przedsiębiorców rozliczanych podatkowo jest procentem od dochodu firmy.

Wysokość podwyższonych składek na ZUS

Według szacunków, comiesięczne składki na ZUS wyniosą w 2024 r.:

 • emerytalna: 916 zł
 • rentowa: 376 zł
 • chorobowa: 115 zł
 • wypadkowa: 78 zł
 • na FP i FS: 115 zł

Łączny wzrost obciążeń z tytułu składek ZUS i zdrowotnej spowoduje zmniejszenie dochodu netto prowadzących działalność gospodarczą. Jednocześnie wyższe składki wpłyną pozytywnie na finanse publiczne.

Nowa opłata za plastik i wyższe akcyzy na alkohol i papierosy

Od 1 stycznia 2024 r. zacznie obowiązywać nowa opłata od plastiku, nakładana na jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych. Będą ją pobierać przedsiębiorcy wprowadzający takie opakowania do obrotu. Stawki opłaty wyniosą od 20 gr do 2,70 zł w zależności od rodzaju plastikowego opakowania.

Celem opłaty jest ograniczenie ilości plastikowych odpadów, które bardzo wolno ulegają biodegradacji. Konsumenci odczują podwyżkę przede wszystkim robiąc zakupy spożywcze oraz zamawiając jedzenie na wynos z restauracji.

W górę pójdą również ceny wyrobów akcyzowych. Akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe wzrośnie odpowiednio o 5 i 10%. Oznacza to podwyżki cen piwa, wina, wódki, whisky oraz papierosów od stycznia 2024 r.

Nowa opłata recyklingowa oraz wyższe akcyzy na używki spowodują wzrost obciążeń dla konsumentów. Z drugiej strony wpływy z tych tytułów poprawią stan finansów publicznych.

Podsumowanie

W artykule omówione zostały najważniejsze zmiany dotyczące podatków, opłat i wynagrodzeń, które wejdą w życie od 1 stycznia 2024 roku. Dowiedziałem się, że kwota wolna od podatku nie zostanie podniesiona, choć wcześniej zapowiadał to rząd. Zostanie za to wprowadzony nowy podatek PCC od zakupu szóstego i kolejnych mieszkań. To rozwiązanie ma ograniczyć spekulacje na rynku nieruchomości.

Istotną zmianą będzie również podniesienie płacy minimalnej – najpierw do 4242 zł brutto od stycznia, a następnie do 4300 zł brutto od 1 lipca 2024 r. Wyższa płaca minimalna przełoży się na wzrost dochodów najmniej zarabiających, ale może też wpłynąć na ceny niektórych towarów i usług.

Spore podwyżki czekają emerytów i rencistów – szacuje się, że wskaźnik waloryzacji ich świadczeń wyniesie ponad 10%, a być może nawet 20% w przypadku podwójnej waloryzacji. Na zmianach najwięcej skorzystają osoby z najniższymi emeryturami.

Dla przedsiębiorców istotna będzie informacja o wzroście obciążeń z tytułu składek ZUS i zdrowotnej. Spowodowane jest to podniesieniem przeciętnego wynagrodzenia, od którego zależy wysokość składek. Poza tym od stycznia zacznie obowiązywać nowa opłata za plastik, a akcyza na alkohol i papierosy wzrośnie o odpowiednio 5 i 10%.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły