News

Nasila się niepokój związany z zagrożeniem dla elektrowni jądrowych na Ukrainie

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk29.11.20237 min.
Nasila się niepokój związany z zagrożeniem dla elektrowni jądrowych na Ukrainie

Nasila się niepokój związany z coraz większym zagrożeniem dla elektrowni jądrowych na Ukrainie wynikającym z eskalacji działań wojennych w ich pobliżu oraz przerw w dostawach prądu. Według dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej sytuacja ta stwarza realne ryzyko awarii jądrowej z poważnymi konsekwencjami.

Kluczowe wnioski:
 • Walki zbliżają się do elektrowni atomowych, zwiększając zagrożenie bezpośrednimi atakami.
 • Rosyjskie ostrzały uszkadzają linie energetyczne, powodując przerwy w dostawach prądu niezbędnego do chłodzenia reaktorów.
 • Istnieje rosnące ryzyko awarii systemów chłodzenia i w konsekwencji stopienia rdzeni reaktorów.
 • MAEA apeluje o zaprzestanie działań wojennych w pobliżu elektrowni jądrowych.
 • Stałe misje eksperckie MAEA monitorują sytuację w ukraińskich elektrowniach atomowych.

Walki w pobliżu elektrowni atomowych

Nasilające się walki wokół ukraińskich elektrowni atomowych budzą rosnący niepokój. Jak donosi dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, stałe misje eksperckie w Zaporożu i innych lokalizacjach odnotowują wzmożone działania wojenne w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów jądrowych.

To niepokojąca sytuacja, gdyż ostrzały i wybuchy w pobliżu reaktorów mogą doprowadzić do uszkodzeń konstrukcji czy systemów bezpieczeństwa. Według MAEA mnożą się zagrożenia, które pozostaną aktualne aż do zakończenia trwającego konfliktu zbrojnego.

Wzrasta ryzyko bezpośredniego uderzenia

Im bliżej frontu znajdują się elektrownie atomowe, tym większe jest niebezpieczeństwo przypadkowego trafienia ich instalacji podczas ostrzału czy nalotu. Uszkodzenie reaktora lub ważnych elementów infrastruktury mogłoby mieć katastrofalne skutki.

Dotychczas ukraińskim służbom udało się zapobiec tego typu incydentom, jednak wraz z nasilaniem walk rośnie ryzyko błędów, które w przypadku technologii jądrowej nie pozostają bez konsekwencji.

Rosyjskie ataki na linie energetyczne

Kolejnym poważnym zagrożeniem są celowe rosyjskie ataki na linie energetyczne doprowadzające prąd do elektrowni atomowych. Ich efektem były już wielokrotne, w tym kilkudniowe, przerwy w dostawach energii elektrycznej.

Uniemożliwia to normalne funkcjonowanie systemów chłodzenia reaktorów – kluczowych dla utrzymania kontroli nad procesami rozszczepienia jądrowego. Bez niezbędnego chłodzenia woda chłodząca zaczyna wrzeć, a pręty paliwowe mogą się stopić, co grozi uwolnieniem substancji radioaktywnych.

Blackout zwiększa ryzyko topnienia rdzeni

Długotrwała utrata zasilania zwiększa prawdopodobieństwo przegrzania i stopienia rdzeni reaktorowych. W 1986 roku właśnie awaria systemu chłodzenia była bezpośrednią przyczyną katastrofy w Czarnobylu, najpoważniejszej w historii energetyki jądrowej.

Podobny scenariusz na Ukrainie oznaczałby ryzyko uwolnienia do atmtosfery dużych ilości substancji promieniotwórczych oraz skażenia środowiska na ogromną skalę.

Działania zbrojne w pobliżu elektrowni atomowych zwiększają prawdopodobieństwo ich uszkodzenia lub awarii. Taka sytuacja stanowiłaby bezpośrednie zagrożenie dla ludności Ukrainy i innych krajów europejskich.

Czytaj więcej: Podwyżki cen zagrożeniem dla rodzinnej piekarni z wieloletnią tradycją

Zagrożenie dla systemów chłodzenia reaktorów

Kluczowym elementem bezpieczeństwa elektrowni atomowych są systemy mające na celu odprowadzanie ciepła wydzielanego w procesach rozszczepienia paliwa jądrowego. Ich sprawne działanie jest absolutnie niezbędne dla kontroli reakcji łańcuchowej w reaktorach.

Systemy te wymagają stałego zasilania energią elektryczną – bez niej pompy obiegowe oraz wymienniki ciepła przestają funkcjonować. Prowadzi to do gwałtownego wzrostu temperatury wewnątrz rdzenia reaktora wraz z ryzykiem jego stopienia.

Topnienie rdzeni reaktorów grozi emisją radioaktywnych substancji

W przypadku przerwania procesu chłodzenia, temperatura w paliwie jądrowym rośnie w tempie kilkudziesięciu stopni Celsjusza na godzinę. Przy braku możliwości odbioru ciepła może dojść do stopienia elementów konstrukcyjnych rdzenia reaktora.

Towarzyszyć temu będzie uwolnienie do atmosfery dużych ilości substancji promieniotwórczych. Taki scenariusz miał miejsce podczas awarii elektrowni Fukushima Daiichi w 2011 roku.

Elektrownia atomowa Liczba reaktorów
Zaporoska 6
Rówieńska 4
Południowoukraińska 3
Chmielnicka 2

Wzrost ryzyka awarii jądrowej

Nasila się niepokój związany z zagrożeniem dla elektrowni jądrowych na Ukrainie

Wszystkie opisane powyżej zagrożenia przyczyniają się do znacznego wzrostu ryzyka awarii jądrowej na Ukrainie. Największy niepokój budzi sytuacja Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, największej tego typu jednostki w Europie.

Od początku inwazji rosyjskiej pozostaje ona pod okupacją wojsk agresora, przez co strona ukraińska nie ma pełnej kontroli nad jej bezpieczeństwem. Dodatkowo wielokrotnie była już celem ostrzału, co doprowadziło do uszkodzeń niektórych obiektów.

Potencjalna katastrofa w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Ewentualna awaria któregokolwiek z 6 reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej miałaby opłakane skutki dla zdrowia i życia milionów osób. Skażeniu promieniotwórczemu mogłyby ulec rozległe tereny Ukrainy, Rosji, Białorusi a nawet innych krajów Europy.

Dlatego kluczowe jest jak najszybsze zakończenie działań wojennych w okolicach wszystkich ukraińskich elektrowni atomowych i przywrócenie nad nimi pełnej kontroli władz w Kijowie.

Apel MAEA o zakończenie działań wojennych

W obliczu rosnących zagrożeń, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zaapelowała o jak najszybsze zakończenie trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Jest to niezbędny warunek dla zapewnienia bezpieczeństwa elektrowni atomowych działających w tym kraju.

W ocenie ekspertów MAEA na obszarach objętych działaniami wojennymi nie da się w pełni wyeliminować ryzyka awarii obiektów jądrowych. Tylko zaprzestanie walk i ostrzałów artyleryjskich pozwoli na przywrócenie najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa jądrowego.

 • Zakończenie działań wojennych jest kluczowe dla wyeliminowania zagrożeń związanych z możliwymi uszkodzeniami elektrowni atomowych na Ukrainie w wyniku ostrzału czy bombardowań.
 • Jedynie pokój umożliwi przywrócenie stabilnych dostaw energii elektrycznej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania systemów chłodzenia reaktorów.

Monitoring ekspertów w ukraińskich elektrowniach

W reakcji na rosnące zagrożenia, MAEA wysłała do ukraińskich elektrowni atomowych stałe misje obserwacyjne. Ich zadaniem jest monitorowanie sytuacji, raportowanie wszelkich nieprawidłowości oraz formułowanie zaleceń mających poprawić poziom bezpieczeństwa jądrowego.

Eksperci wchodzący w skład misji specjalizują się w różnych aspektach technologii jądrowej – od konstrukcji samych reaktorów, przez systemy bezpieczeństwa, po kwestie związane z odpadami radioaktywnymi.

Pomimo wysiłków ekspertów sytuacja pozostaje niezwykle niebezpieczna. Jedynie zakończenie działań zbrojnych i ustabilizowanie sytuacji energetycznej Ukrainy pozwoli na pełne zabezpieczenie funkcjonujących tam elektrowni atomowych.

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, w artykule poruszyliśmy kluczowy i niepokojący temat rosnących zagrożeń dla elektrowni atomowych na Ukrainie. Jak wynika z analiz Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, walki zbliżają się do tych obiektów, a ataki na linie energetyczne powodują przerwy w dostawach prądu.

To bardzo niebezpieczna sytuacja, gdyż może prowadzić do awarii systemów chłodzenia reaktorów i w konsekwencji do uwolnienia substancji radioaktywnych. Potencjalne skutki takiej katastrofy byłyby opłakane dla milionów ludzi w Ukrainie i innych krajach.

Dlatego kluczowe jest jak najszybsze zakończenie trwającego konfliktu zbrojnego i odsunięcie zagrożenia od elektrowni atomowych. Tylko w warunkach pokoju możliwe będzie przywrócenie pełni bezpieczeństwa tych niezwykle wrażliwych obiektów.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć skalę zagrożeń oraz konieczność działań mających na celu ich eliminację. W przypadku elektrowni atomowych stawką jest bezpieczeństwo milionów ludzi.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły