News

Niech śnieg nie zwiedzie! Aktualna zima jest najcieplejszą w historii

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk07.12.20237 min.
Niech śnieg nie zwiedzie! Aktualna zima jest najcieplejszą w historii

Aktualna zima bije rekordy ciepła i zaskakuje brakiem śniegu. Według najnowszych danych naukowców, listopad 2022 był najcieplejszy w historii pomiarów. Widać wyraźnie, że zmiany klimatu postępują w zawrotnym tempie. Fale upałów i susze stają się coraz bardziej dotkliwe, a zima coraz bardziej "zielona". Czeka nas walka o przyszłość planety i ludzkości poprzez natychmiastowe działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Kluczowe wnioski:
 • Listopad 2022 był rekordowo ciepły z dwoma dniami o 2 stopnie Celsjusza powyżej normy.
 • Rok 2022 pobił dotychczasowe rekordy temperatur na całym świecie.
 • Fale upałów, susze i huragany będą coraz częstsze i dotkliwsze.
 • Konieczne są natychmiastowe działania na rzecz ochrony klimatu.
 • Musimy jak najszybciej osiągnąć zeroemisyjność gazów cieplarnianych.

Zmiany klimatu przyspieszają

Według najnowszych danych unijnego programu monitoringu klimatu Copernicus, rok 2022 był wyjątkowo ciepły. Już w listopadzie odnotowano dwa dni z temperaturą o 2 stopnie Celsjusza wyższą od średniej z okresu przedprzemysłowego. To alarmujący sygnał, że zmiany klimatu postępują w zawrotnym tempie.

Zastępca dyrektora programu Copernicus Samantha Burgess ostrzega, że jeśli nie zahamujemy globalnego ocieplenia, czekają nas coraz dotkliwsze fale upałów, susze i huragany. A to z kolei przełoży się na klęski nieurodzaju, migracje ludności i konflikty o dostęp do wody i żywności.

temperatury biją rekordy

Rok 2022 miał już 6 rekordowych miesięcy pod względem globalnych temperatur. Termometry wskazywały w tym czasie nawet 2 stopnie Celsjusza powyżej średniej z lat 1850-1900. Te niepokojące dane napływają z całego świata - z Europy, Azji, obu Ameryk. Widać wyraźnie, że ziemia się ociepla w zastraszającym tempie.

Naukowcy biją na alarm - jeśli nie powstrzymamy emisji gazów cieplarnianych, wkrótce przekroczymy tzw. punkt bez powrotu. Oznacza to, że proces globalnego ocieplenia stanie się nieodwracalny. Dlatego walka ze zmianami klimatu powinna być teraz najważniejszym celem ludzkości.

Rekordowa temperatura listopada

Listopad 2022 przejdzie do historii jako najcieplejszy listopad w dziejach pomiarów temperatury na Ziemi. Tylko w Europie odnotowano aż o 4 stopnie Celsjusza więcej niż zwykle o tej porze roku. W niektórych regionach Hiszpanii czy Francji temperatura przekraczała 25 stopni Celsjusza.

Wprawdzie w Polsce listopad nie wydawał się aż tak ciepły, jednak także u nas termometry pokazywały wartości zdecydowanie wyższe od norm klimatycznych sprzed epoki przemysłowej. Może w grudniu doczekamy się pierwszego śniegu? Niestety wszystko wskazuje na to, że w tym roku zima będzie bardzo łagodna.

Dopóki stężenie gazów cieplarnianych będzie rosło, nie możemy spodziewać się innych wyników. Temperatura będzie stale rosła, podobnie jak skutki fal upałów i susz - ostrzega dyrektor programu Copernicus Carlo Buontempo.

Czytaj więcej: Czy szef może ci zabronić pracować po godzinach? Poznaj zaskakujące fakty!

Co przyniesie przyszła zima?

Prognozy na nadchodzącą zimę nie napawają optymizmem. Według naukowców z programu Copernicus, grudzień 2022 i styczeń 2023 mogą przynieść rekordowo wysokie temperatury w Europie. Oznacza to brak opadów śniegu, niewystarczające zasoby wody i zagrożenie suszą.

Już teraz w Hiszpanii i we Włoszech notuje się katastrofalnie niski poziom wody w rzekach. Jeśli zima nie przyniesie deszczu i śniegu, wiosną i latem może dojść do klęski suszy i pożarów lasów na niespotykaną dotąd skalę.

Miesiąc Temperatura Norma 1850-1900
Listopad 2022 +2 st. C
Grudzień 2022 ?

Ponadto ciepła zima to raj dla szkodników i chorób roślin. Już teraz w lasach Europyszaleją choroby drzew wywołane przez grzyby i owady. Drzewa są osłabione, więc łatwiej się zarażają. To z kolei zwiększa zagrożenie pożarowe w lasach.

Walka o przyszłość planety

Zmiany klimatu postępują w zatrważającym tempie. Jeśli teraz nie podejmiemy zdecydowanych działań, za kilkadziesiąt lat nasza planeta może stać się nie do zamieszkania. Dlatego redukcja emisji CO2 powinna być absolutnym priorytetem rządów i społeczeństw.

Niestety aktualne działania są niewystarczające. Potrzebna jest kompleksowa transformacja całych gałęzi przemysłu, odejście od węgla i ropy naftowej na rzecz OZE. Inaczej nasze dzieci i wnuki zmierzą się z katastrofą klimatyczną na niespotykaną dotąd skalę.

Susze i fale upałów coraz dotkliwsze

Niech śnieg nie zwiedzie! Aktualna zima jest najcieplejszą w historii

Fale upałów, huragany i powodzie stają się coraz częstsze i bardziej niszczycielskie. Widać to szczególnie dobrze w południowej Europie, gdzie latem notuje się już regularnie temperatury przekraczające 40-45 stopni Celsjusza.

Towarzyszą im długotrwałe okresy suszy, które powodują nieurodzaje i niedobory wody pitnej. Hiszpania, Włochy czy Grecja zmagają się z fatalnymi skutkami zmian klimatycznych już teraz. Pytanie czy my w Polsce jesteśmy na to gotowi?

 • Fale upałów i susze coraz bardziej dotkliwe w Europie
 • Rekordowe temperatury sięgające 40-45 stopni Celsjusza
 • Nieurodzaje, niedobory wody pitnej
 • Konieczne natychmiastowe odejście od paliw kopalnych
 • Redukcja emisji CO2 musi być priorytetem

Jest jeszcze czas, żeby zapobiec katastrofie klimatycznej, ale musimy działać już teraz! Każdy rok opóźnienia znacząco pogarsza sytuację i zwiększa ryzyko sięgnięcia punktu klimatycznego bez powrotu. Dlatego transformacja w kierunku gospodarki zeroemisyjnej i obiegów zamkniętych jest koniecznością. Inaczej czeka nas prawdziwa katastrofa...

Zerowa emisja CO2 konieczna

Naukowcy i ekolodzy biją na alarm - osiągnięcie zerowej emisji CO2 do 2050 roku to absolutny imperatyw, jeśli chcemy uniknąć katastrofalnych skutków zmian klimatycznych.

Oznacza to radykalne odejście od węgla, ropy i gazu na rzecz odnawialnych źródeł energii. Konieczna jest też głęboka modernizacja przemysłu, transportu i rolnictwa tak, aby maksymalnie ograniczyć ślad węglowy.

Niestety aktualne działania są niewystarczające. Potrzebne są zdecydowane regulacje i inwestycje ze strony rządów oraz zmiana postaw konsumenckich obywateli. Inaczej podążamy w kierunku globalnej katastrofy klimatycznej.

Rok Emisja CO2 Temperatura
2030 -55% +1,5 st. C
2050 0 +1,5 st. C*

*maksymalny "bezpieczny" poziom ocieplenia

Dlatego każdy z nas powinien przyłączyć się do walki o klimat. Wystarczy zacząć od małych kroków - segregowania śmieci, oszczędzania energii i wody lub rezygnacji z mięsa. Tylko wspólny wysiłek i solidarność ponad podziałami mogą uratować naszą planetę!

Podsumowanie

Przeczytałem właśnie bardzo niepokojący artykuł na temat postępujących zmian klimatycznych. Z zebranych danych jasno wynika, że zbliżamy się właśnie do punktu krytycznego, po przekroczeniu którego globalne ocieplenie stanie się nieodwracalne. Już teraz notujemy rekordowe temperatury - listopad 2022 był najcieplejszy w historii pomiarów.

Przerażają mnie prognozy naukowców. Susze, huragany, fale upałów - to może być nasza rzeczywistość za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Dlatego uważam, że musimy natychmiast przestawić gospodarkę na zeroemisyjną. Każdy rok zwłoki znacząco pogarsza sytuację. Powinniśmy też zmienić swoje przyzwyczajenia - oszczędzać energię, wodę i rezygnować z mięsa.

Niestety rządy państw i globalne korporacje ciągle zbyt mało robią, żeby powstrzymać zmiany klimatu. Dlatego musimy działać oddolnie - protestować, edukować, zmieniać przyzwyczajenia. Tylko wspólnym wysiłkiem możemy jeszcze uratować naszą planetę. Każdy z nas może wnieść mały, ale niezwykle cenny wkład w tę walkę o przyszłość ludzkości.

Apeluję więc do wszystkich, którzy to czytają - weźmy sprawy w swoje ręce! Nie możemy czekać, aż ktoś rozwiąże za nas ten problem. Od naszych codziennych wyborów zależy, czy Ziemia nadal będzie zdatna do życia dla przyszłych pokoleń. Dlatego proszę - przyłączcie się do mnie! Walczmy razem o każdy stopień mniej!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły