News

Niedzielne handlowe 2024: Terminy handlu w styczniu ogłoszone

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk17.12.20234 min.
Niedzielne handlowe 2024: Terminy handlu w styczniu ogłoszone

Niedzielne handlowe 2024 to temat, który interesuje wielu Polaków. 28 stycznia czeka nas pierwsza niedziela handlowa w nowym roku, kiedy to będziemy mogli zrobić zakupy w marketach, galeriach i wielu sklepach. W artykule przedstawiamy kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2024 roku - kiedy wypadają i które sklepy będą otwarte. Omawiamy również planowane zmiany dotyczące handlu w niedziele i propozycje nowego rządu w tym temacie, między innymi przyznanie podwójnej płacy za pracę w niedzielę.

28 stycznia pierwsza niedziela handlowa w 2024 roku

Już 28 stycznia 2024 roku czeka nas pierwsza niedziela handlowa w nowym roku. Będzie to doskonała okazja, aby uzupełnić domowe zapasy lub kupić potrzebne artykuły. Tego dnia otwarte będą sklepy wielkopowierzchniowe, markety takie jak Lidl, Biedronka, Auchan czy Carrefour oraz większość sklepów w galeriach handlowych.

Niedziela handlowa to dobra wiadomość dla osób lubiących robić zakupy, ale też ulga dla pracujących, którzy w ciągu tygodnia nie mają czasu na dokładne zakupy. Warto to wykorzystać!

Godziny otwarcia sklepów 28 stycznia

Mimo, że 28 stycznia wypada niedziela handlowa, godziny otwarcia wielu sklepów mogą być nieco krótsze niż w dni powszednie. Dlatego przed wybraniem się na zakupy, warto sprawdzić godziny funkcjonowania danego punktu.

Większość dużych sieci handlowych będzie tego dnia otwarta od godziny 9 lub 10 rano. Zamykać będą się o godzinie 18 do 21 wieczorem. Dokładne informacje znajdziemy na stronach sklepów.

Które sklepy będą otwarte podczas niedzieli handlowej?

W niedzielę handlową 28 stycznia 2024 roku, otwarte będą z pewnością wszystkie popularne markety takie jak Biedronka, Lidl, Netto, Carrefour, Kaufland oraz Auchan. Zakupy zrobimy również w Castoramie, Leroy Merlin, Rossmannie, Hebe i w wielu innych sklepach stacjonarnych zlokalizowanych w galeriach handlowych.

Otwarte będą również sklepy meblowe (IKEA, Agata, Abra, Black Red White), a także sklepy odzieżowe, obuwnicze, jubilerskie, RTV i AGD czy z zabawkami - zarówno te zlokalizowane w galeriach handlowych, jak i mniejsze, osiedlowe. W niedzielę handlową zakupy zrobimy praktycznie wszędzie!

Stacje benzynowe, apteki i niektóre piekarnie zawsze otwarte

Należy ponadto pamiętać, że zakaz handlu w niedziele nie obejmuje m.in. stacji benzynowych, aptek, piekarni, kwiaciarni, sklepów na dworcach czy stacjach paliw. Te placówki są otwarte przez cały rok, niezależnie od tego czy niedziela jest handlowa, czy nie.

Dzięki temu, nawet gdy zabraknie nam najpotrzebniejszych artykułów, zawsze będziemy mogli je nabyć w wielu miejscach.

Czytaj więcej: Trudności z rozmontowaniem CPK: Horała zbudował wokół niego niepodważalne imperium

Ile niedziel handlowych przypada w 2024 roku?

W 2024 roku przypada łącznie 7 niedziel handlowych:

 • 28 stycznia
 • 24 marca
 • 28 kwietnia
 • 30 czerwca
 • 25 sierpnia
 • 15 grudnia
 • 22 grudnia

Pozostałe 45 niedziel w przyszłym roku będzie niehandlowych, co oznacza że większość sklepów i marketów będzie tego dnia zamknięta.

Czy nowy rząd złagodzi zakaz handlu w niedziele?

Niedzielne handlowe 2024: Terminy handlu w styczniu ogłoszone

Obecnie obowiązujący zakaz handlu w niedzielę ma wielu zwolenników, ale też przeciwników. Po niedawnych wyborach parlamentarnych pojawiły się głosy, że nowy rząd może poluzować obecne przepisy.

“Zniesiemy zakaz handlu w niedzielę, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne” - czytamy w programach wyborczych niektórych partii.

Gdyby podobna propozycja została wprowadzona, liczba niedziel handlowych mogłaby wzrosnąć nawet do 2 miesięcznie! Pracownicy otrzymaliby za to wyższe wynagrodzenie za pracę w weekendy.

Czy tak się stanie, przekonamy się w najbliższych miesiącach po zaprzysiężeniu nowego rządu. Na razie pozostaje nam cieszyć się z 7 niedziel handlowych w 2024 roku i dobrze zaplanować zakupy na te dni.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówione zostały najważniejsze informacje na temat niedziel handlowych, które czekają nas w 2024 roku. Dowiedzieliśmy się, że pierwsza niedziela handlowa wypada już 28 stycznia, kiedy to otwarte będą sklepy wielkopowierzchniowe i galerie handlowe.

Przedstawiono również listę pozostałych niedziel handlowych w całym 2024 roku - jest ich łącznie 7, co oznacza że większość niedziel w tym roku będzie niehandlowa. Podano godziny otwarcia marketów i galerii w niedzielę 28 stycznia oraz wskazano, które sklepy zawsze pozostają otwarte pomimo zakazu (stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie).

Omówiono także planowane zmiany dotyczące handlu w niedziele - nowy rząd rozważa poluzowanie obecnych przepisów i wprowadzenie niedziel handlowych co 2 tygodnie. W zamian pracownicy otrzymywaliby wyższe wynagrodzenie za pracę w weekendy.

Mam nadzieję, że informacje zawarte w artykule pozwolą Państwu lepiej zaplanować zakupy w niedziele handlowe. W razie pytań, jestem do dyspozycji w komentarzach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"