News

Niemcy nie opłacają parkowania w Świnoujściu i Szczecinie. Straty w milionach złotych

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak23.01.20245 min.
Niemcy nie opłacają parkowania w Świnoujściu i Szczecinie. Straty w milionach złotych

Rosnące zadłużenie z tytułu nieopłaconych mandatów za parkowanie w polskich kurortach, szczególnie Świnoujściu i Szczecinie, niepokoi lokalne władze. Okazuje się, że głównymi dłużnikami są turyści z Niemiec, którzy notorycznie nie uiszczają należnych opłat za postój. Straty dla budżetów obu miast liczone są już w milionach złotych. Windykacja należności od obcokrajowców jest utrudniona z powodu barier prawnych. Samorządowcy apelują o pilne zmiany przepisów, które ułatwiłyby skuteczne odzyskiwanie pieniędzy.

Nieuregulowane opłaty za parkowanie w Świnoujściu niepokoją samorządowców

Od kilku lat Świnoujście boryka się z rosnącym problemem nieuiszczania opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Zadłużenie z tego tytułu systematycznie rośnie i na koniec 2022 roku osiągnęło już poziom około 4 milionów złotych. Jeszcze rok wcześniej była to kwota 2,4 miliona złotych, więc wzrost jest znaczący.

Strefa płatnego parkowania funkcjonuje w Świnoujściu od 6 lat. Pomimo tego nadal wielu kierowców nie wywiązuje się z obowiązku uiszczenia opłaty. Taka postawa budzi coraz większy niepokój władz miasta, które mają problem ze ściągnięciem należnych opłat.

Główni dłużnicy to Niemcy

Okazuje się, że głównymi dłużnikami, jeśli chodzi o nieopłacone parkowanie w Świnoujściu, są nasi zachodni sąsiedzi. Potwierdza to prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz, cytowany przez Radio Szczecin.

- Mamy ogromny problem z egzekwowaniem opłat od obcokrajowców. Staramy się ustalić właścicieli pojazdów poprzez korespondencję z urzędami w Niemczech, ale to żmudny proces - wyjaśnia Żmurkiewicz.

Podobne kłopoty ze ściągalnością mandatów ma Szczecin

Problem z parkującymi za darmo turystami zza zachodniej granicy nie dotyczy tylko Świnoujścia. Również Szczecin od dłuższego czasu zmaga się z windykacją opłat i mandatów od niemieckich kierowców.

Jak donosiła Gazeta.pl, już w sierpniu 2022 roku zaległości niemieckich turystów sięgały ponad 5 milionów złotych. Władze Szczecina przyznawały, że mają związane ręce, bo przepisy uniemożliwiają skuteczną windykację od obcokrajowców.

Apelowanie do uczciwości kierowców

Urzędnicy ze Szczecina informowali, że w przypadku zagranicznych dłużników mogą jedynie wysyłać upomnienia o nałożonych opłatach dodatkowych i liczyć na ich uczciwość.

- Nie mamy możliwości skutecznego egzekwowania należności od obcokrajowców. Możemy tylko apelować o uregulowanie opłat - mówił w rozmowie z RMF FM pracownik urzędu miasta.

Czytaj więcej: Błąd Google ujawnił szerszy problem Ministra - nowe zamiary rządu

Rozwiązanie problemu wymaga zmian legislacyjnych

Jak widać, zjawisko nieopłacania mandatów parkingowych przez turystów z zagranicy stanowi palący problem w wielu polskich miastach. W celu rozwiązania go, samorządowcy widzą konieczność nowelizacji obecnych przepisów.

Obecnie bowiem, jak podaje Radio Szczecin, polskie organy nie mają obowiązku udzielania pomocy przy windykacji, jeśli kwota należności nie przekracza 1500 euro, czyli około 6500 złotych. Taka sytuacja wynika z ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków.

Samorządowcy apelują o pilne zmiany legislacyjne, które umożliwią skuteczniejszą windykację opłat parkingowych od zagranicznych turystów.

Niektóre miasta próbowały szukać pomocy w kancelariach prawnych, jednak na razie bezskutecznie. Dopóki nie zostaną znowelizowane odpowiednie akty prawne, polskie samorządy pozostają bezradne w kwestii ściągania należności od niepłacących kierowców zza granicy.

Konieczność wzmocnienia uprawnień polskich organów

Aby zaradzić omijaniu opłat parkingowych przez turystów zagranicznych, należy nadać polskim urzędom i służbom silniejsze uprawnienia egzekucyjne w stosunku do obcokrajowców. Tylko w ten sposób będzie można skutecznie ściągać należne opłaty i kary.

Do czasu zmian prawnych, miasta takie jak Świnoujście czy Szczecin mogą jedynie bezradnie przyglądać się, jak ich budżety tracą miliony złotych z powodu nieuczciwych turystów zza zachodniej granicy.

Podsumowanie

Niemcy nie opłacają parkowania w Świnoujściu i Szczecinie. Straty w milionach złotych

W artykule poruszony został palący problem polskich samorządów związany z windykacją opłat i mandatów za parkowanie od turystów z Niemiec. Omówione zostały przykłady dwóch nadmorskich miast - Świnoujścia i Szczecina, w których zjawisko to przybrało szczególnie na sile. W obu przypadkach zaległości niemieckich kierowców sięgają już milionów złotych i cały czas rosną.

Jak wyjaśniono, główną przeszkodą w egzekwowaniu należności od obcokrajowców są obecne przepisy, które nie dają polskim organom dostatecznych uprawnień. Dlatego też samorządowcy apelują o pilne zmiany legislacyjne, które wzmocnią możliwości windykacyjne urzędów w stosunku do niepłacących kierowców zagranicznych.

Podsumowując, artykuł unaocznia skalę problemu, jakim jest omijanie opłat parkingowych przez turystów z Niemiec oraz bezradność polskich miast w kwestii ściągania od nich należności. Konieczne są zdecydowane kroki ustawodawcze, aby skutecznie chronić budżety samorządów.

Mamy nadzieję, że artykuł przyczyni się do szerszej debaty na temat tego palącego problemu, z jakim zmagają się polskie samorządy. Jednocześnie liczymy, że zaintrygował i przekazał najważniejsze informacje w przystępny sposób.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.