News

Niesamowity trik LOT na tanie loty. Linie się tłumaczą

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak22.04.20243 min.
Niesamowity trik LOT na tanie loty. Linie się tłumaczą

Zakup dwóch połączonych lotów może być czasem tańszy niż bilet na bezpośrednie połączenie. Nasz Czytelnik zwrócił uwagę na taką „żelazną logikę" w cenach biletów polskiego przewoźnika LOT. Przedstawiciele linii tłumaczą, że ceny wynikają z algorytmów analizujących popyt na poszczególne trasy, rodzaj rezerwacji oraz polityki przewoźnika sieciowego. Dowiedz się, co jeszcze wpływa na dysproporcje w cenach biletów lotniczych.

Różnica cen biletów bezpośrednich i tranzytowych

Czasami loty z przesiadką mogą być tańsze niż bezpośrednie połączenie lotnicze. Nasz Czytelnik zwrócił uwagę na taką "żelazną logikę" w cenach biletów polskich linii lotniczych LOT. Przykładowa sytuacja: lot z Gdańska do Rzeszowa z przesiadką w Warszawie był tańszy niż bezpośrednie połączenie z Warszawy do Rzeszowa.

Linie lotnicze wyjaśniają, że taka różnica wynika z dynamicznego systemu ustalania cen, który analizuje popyt na poszczególne trasy. Rejsy tranzytowe, choć obejmują dwa połączenia, mogą być mniej popularne, co przekłada się na niższe ceny tanich biletów lotniczych.

Z technicznego punktu widzenia podróż z Gdańska do Rzeszowa przez Warszawę to dwa rejsy. Jednak oba odcinki obsługiwane przez tę samą linię są traktowane jako jedno połączenie lotnicze na jednym bilecie. Dzięki temu pasażer może nadać bagaż rejestrowany w mieście wylotu i odebrać go dopiero na lotnisku docelowym.

Zmienne wpływające na cenę biletu u przewoźników sieciowych

Polskie Linie Lotnicze LOT są przewoźnikiem sieciowym, którego model biznesowy opiera się na lotach z przesiadką w hubie, obecnie jest to warszawskie Lotnisko Chopina. Z tego powodu polityka cenowa LOT-u może zachęcać pasażerów do wyboru rejsów tranzytowych przez Warszawę.

Na końcową cenę wpływa również stymulowanie popytu na loty tranzytowe oraz termin zakupu, czy rodzaj biletu (w jedną czy dwie strony). Algorytmy LOT-u analizują wiele zmiennych, aby ustalić cenę w oparciu o podaż i popyt na danej trasie.

LOT przyznaje, że ten sam lot może mieć różne ceny w zależności od rynku, na którym jest sprzedawany. Linia pracuje jednak nad ujednoliceniem cen tak, aby zależały od punktu startu podróży, a nie rynku zakupu.

 • Popyt na daną trasę
 • Termin zakupu biletu
 • Rodzaj biletu (w jedną lub dwie strony)
 • Stymulacja popytu na loty tranzytowe

Czytaj więcej: Tusk i Zełenski rozmawiali o wspólnych inwestycjach w produkcję broni

Dynamiczne ustalanie cen vs odległość. Znaczenie popytu

Zdjęcie Niesamowity trik LOT na tanie loty. Linie się tłumaczą

Podobnie jak w przypadku kolei, dynamiczne ustalanie cen biletów lotniczych sprawia, że ich koszt "oderwał się" od odległości, jaką pokona pasażer. Dłuższa podróż może być tańsza niż krótszy odcinek, wszystko zależy od popytu na danej trasie.

Linie lotnicze stosują dynamiczne ceny, które zmieniają się w czasie, premiując rezerwacje dokonywane z większym wyprzedzeniem. To jeden z czynników, który może powodować, że ta sama trasa będzie tańsza lub droższa w zależności od terminu zakupu biletu lotniczego.

Przewoźnicy przyznają, że polityka cenowa jest zdywersyfikowana i analizowana przez skomplikowane algorytmy uwzględniające wiele czynników. Ostateczna cena biletu wynika z wielu zmiennych, wśród których popyt i okienko rezerwacyjne mają kluczowe znaczenie.

 • Przewożone kilometry przestają mieć znaczenie dla końcowej ceny
 • Popyt na daną trasę decyduje o wysokości stawek
 • Wyższe ceny przy rezerwacjach na ostatnią chwilę

Najczęstsze pytania

Linie lotnicze ustalają ceny biletów w oparciu o popyt na poszczególne trasy. Rejsy tranzytowe mogą być mniej popularne, co przekłada się na niższe ceny. Przewoźnicy sieciowi, tacy jak LOT, mogą również stymulować sprzedaż lotów przez swoje huby, oferując atrakcyjne stawki na przesiadkowe połączenia.

Najważniejszymi czynnikami są: popyt na danej trasie, termin zakupu biletu (premiowane zakupy z większym wyprzedzeniem), rodzaj biletu (w jedną czy dwie strony) oraz stymulacja popytu na loty przesiadkowe przez przewoźników sieciowych. Algorytmy linii lotniczych analizują wiele zmiennych przy ustalaniu cen.

Nie zawsze. Dynamiczne ustalanie cen sprawia, że dłuższe loty mogą być tańsze niż krótkie trasy. Kluczową rolę odgrywa popyt na danym kierunku, a nie dystans do pokonania. Przewoźnicy są w stanie zaoferować niższe stawki na popularnych długich trasach niż na mniej obleganych krótkich rejsach.

Obecnie ceny biletów mogą się różnić w zależności od rynku, na którym dokonywany jest zakup. Linie lotnicze pracują jednak nad ujednoliceniem polityki cenowej, tak aby ceny zależały od punktu wylotu, a nie rynku sprzedaży. Dzięki temu pasażerowie będą widzieć takie same stawki niezależnie od lokalizacji.

Nie, jeśli oba odcinki obsługiwane są przez tę samą linię lub przewoźników partnerskich. Pasażer może nadać bagaż rejestrowany w porcie wylotu i odebrać go dopiero na lotnisku docelowym. Linia lotnicza pozostaje też odpowiedzialna za opiekę nad pasażerami w przypadku opóźnień przesiadkowych rejsów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły