News

Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk07.12.20237 min.
Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie

Niespodziewany obrót na ostatniej konferencji prasowej Adama Glapińskiego wskazuje na możliwe ogromne zmiany w polityce monetarnej NBP. Prezes banku centralnego przedstawił aktualną sytuację gospodarczą, odnosząc się do kluczowych wskaźników makroekonomicznych.

Kluczowe wnioski:
 • Inflacja w Polsce, podobnie jak na świecie, wykazuje tendencję spadkową, jednak nadal pozostaje podwyższona.
 • RPP zdecydowała się wstrzymać ze zmianami poziomu stóp procentowych, co może sygnalizować przyszłe, ogromne zmiany w tym zakresie.
 • Prezes NBP zapewnił o pełnej niezależności banku centralnego oraz gotowości do współpracy z każdym rządem.
 • NBP skutecznie odpiera stawiane mu zarzuty dotyczące odpowiedzialności za wysoką inflację.
 • Według najnowszych prognoz, cel inflacyjny NBP ma zostać osiągnięty w perspektywie 2-letniej.

Inflacja na świecie maleje, w Polsce też

Z najnowszych danych przedstawionych przez prezesa NBP Adama Glapińskiego wynika, że inflacja nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie wykazuje tendencję spadkową. Co prawda nadal pozostaje ona podwyższona, jednak fakt stopniowego obniżania się wskaźników cenowych napawa optymizmem.

Glapiński zwrócił uwagę, że banki centralne głównych gospodarek, w tym USA i strefy euro, zdecydowały się na utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Tymczasem w Polsce, po spadku aktywności gospodarczej w pierwszej połowie 2022 r., pojawia się coraz więcej oznak poprawy koniunktury.

Potwierdzają to m.in. dane o PKB za III kwartał, który urósł o 0,5 proc. w ujęciu rocznym. Co istotne, spadek inflacji nie jest jedynie chwilową zmianą, a trwałym trendem. Inflacja znajduje się obecnie na ścieżce prowadzącej do realizacji celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5 proc. (+/- 1 pkt proc.).

Inflacja bazowa również hamuje

Oprócz inflacji konsumenckiej, spada także tzw. inflacja bazowa, która nie obejmuje cen surowców, paliw czy energii. Wskazuje to, że spadek dynamiki wzrostu cen wynika przede wszystkim z fundamentalnych procesów gospodarczych, a nie jedynie zmian na rynkach światowych.

Prognozy NBP przewidują spadek inflacji w Polsce w perspektywie kolejnych miesięcy. Jak zadeklarował Glapiński, w ciągu dwóch lat inflacja powinna zejść do celu, co oznacza jej powrót do normalnych poziomów.

RPP wstrzymuje się ze zmianą stóp procentowych

Drugą ważną informacją z konferencji prezesa Glapińskiego jest brak decyzji Rady Polityki Pieniężnej o zmianie poziomu stóp procentowych. RPP zdecydowała się na utrzymanie głównej stopy referencyjnej na poziomie 5,75 proc.

Pauza w działaniach RPP sygnalizuje, że po dwóch obniżkach stóp we wrześniu i październiku, na tym etapie nie będzie kolejnego poluzowania polityki pieniężnej. Zdaniem ekonomistów, przyczyną takiej decyzji jest duża niepewność co do przyszłej polityki fiskalnej po objęciu władzy przez nowy rząd.

Rada Polityki Pieniężnej musi się powstrzymać od jakichkolwiek zmian parametrów polityki pieniężnej

Jeżeli nowy rząd zdecyduje się poluzować dyscyplinę finansów publicznych, np. zwiększając deficyt budżetowy ponad planowany poziom 4,5 proc. PKB, mogłoby to mieć wpływ proinflacyjny. Dlatego przed ewentualną kolejną zmianą poziomu stóp procentowych RPP chce dokładnie ocenić sytuację makroekonomiczną i fiskalną Polski.

Aktualna stopa referencyjna w Polsce 5,75%
Inflacja w listopadzie 2022 r. 17,5%

Czytaj więcej: Skandaliczna sytuacja z mikrolokali pod Warszawą - Czy to kolejna patologia?

Glapiński broni niezależności NBP

Kolejny istotny wątek poruszony przez prezesa NBP dotyczył niezależności banku centralnego. Glapiński podkreślił wagę zachowania niezależności NBP od polityki i bieżącej sytuacji rządowej, co jest warunkiem skuteczności działania.

Zadeklarował gotowość do równie dobrej współpracy z każdym rządem, podając przykładowo gabinety Zjednoczonej Prawicy, Konfederacji czy Lewicy. NBP jest i pozostanie apolityczną instytucją, co gwarantuje mu szacunek zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Kluczowe kompetencje prezesa NBP

Aby utrzymać wysoką reputację NBP i zaufanie do decyzji banku centralnego, niezbędne jest zapewnienie stabilności stanowiska prezesa. Częste zmiany prezesa mogłyby negatywnie wpłynąć na zaufanie do projekcji NBP oraz prowadzonej polityki pieniężnej.

Dlatego Glapiński sprzeciwił się pomysłom niektórych polityków, aby "pod byle pretekstem" odwoływać urzędującego szefa NBP. Stanowiłoby przejaw odejścia od standardów państwa prawa.

NBP odpiera zarzuty ws. inflacji

Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie

Kolejną ważną kwestią poruszoną przez Glapińskiego są zarzuty formułowane pod adresem NBP o rzekomą odpowiedzialność za wysoką inflację w Polsce.

Prezes NBP oraz zarząd instytucji konsekwentnie odpierają te oskarżenia, argumentując, że prowadzona polityka pieniężna była zdeterminowana i odpowiednio restrykcyjna.

W okresie od października 2021 do września 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe łącznie o 6,65 pkt. proc., co oznacza rekordowe zacieśnienie polityki monetarnej w historii.

 • Wzrost stopy referencyjnej z 0,1% do 6,75% w ciągu roku
 • Najwyższe stopy procentowe od 2002 r.

Trudno zatem oskarżać NBP o zbyt łagodne podejście do inflacji i brak zdecydowanych działań antyinflacyjnych. Ogromny wzrost stóp procentowych dokonany przez RPP świadczy o prowadzeniu restrykcyjnej polityki pieniężnej, mającej na celu obniżenie inflacji.

NBP prognozuje powrót do celu inflacyjnego

Kolejnym istotnym punktem konferencji prasowej była deklaracja prezesa Glapińskiego co do perspektywy powrotu inflacji w Polsce do celu inflacyjnego NBP. Zgodnie z ostatnimi prognozami banku centralnego, nastąpić to ma w końcówce 2025 r. lub na początku 2026 r.

Oznacza to utrzymywanie się podwyższonej inflacji jeszcze przez okres około 2-3 lat. Jest to związane m.in. z globalnymi czynnikami inflacyjnymi oraz trwającą wojną w Ukrainie, które oddziałują na gospodarkę polską.

Niemniej wszystkie prognozy NBP wskazują, że w średnim terminie nastąpi stopniowe obniżanie inflacji w kierunku celu inflacyjnego. Jest to perspektywa, o której należy pamiętać, oceniając bieżące decyzje RPP.

Prognozy NBP a rzeczywistość

Prezes Glapiński podkreślił również dużą wiarygodność i trafność projekcji inflacyjnych formułowanych przez NBP. Pomimo zawirowań gospodarczych związanych m.in. z pandemią i wojną, faktyczny poziom inflacji okazywał się zbliżony do prognoz banku centralnego.

Świadczy to o wysokich kompetencjach analitycznych NBP i zdolności do precyzyjnego przewidywania kształtowania się podstawowych wskaźników makroekonomicznych w przyszłości.

Próba postawienia Glapińskiego przed Trybunałem Stanu

Ostatnim wątkiem poruszonym przez Adama Glapińskiego na konferencji prasowej była sprawa próby postawienia go przed Trybunałem Stanu. Z taką inicjatywą wystąpili politycy ugrupowań tworzących nową większość parlamentarną.

Zdaniem prezesa NBP działania te są pozbawione merytorycznych podstaw i stanowią formę ataku politycznego. Glapiński odniósł się m.in. do zarzutu niewystarczającego przeciwdziałania inflacji przez NBP.

Jak argumentował, znaczące podwyżki stóp procentowych przeprowadzone w 2022 r. świadczą o zdecydowanych działaniach banku centralnego, mających na celu ograniczenie inflacji. Tym samym postawienie prezesa NBP przed Trybunał Stanu byłoby zupełnie nieuzasadnione.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem najważniejsze informacje przedstawione podczas grudniowej konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego. Przeanalizowałem bieżącą sytuację gospodarczą w Polsce, decyzje RPP w sprawie stóp procentowych oraz kontrowersje związane z osobą szefa NBP.

Przede wszystkim zwróciłem uwagę na systematyczny spadek inflacji zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jest to optymistyczny sygnał, choć inflacja nadal pozostaje podwyższona. Omówiłem również decyzję RPP o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian, co ma związek z niepewnością co do przyszłej polityki fiskalnej.

Następnie poruszyłem kwestię bronienia przez prezesa NBP niezależności banku centralnego oraz odpierania zarzutów dotyczących odpowiedzialności instytucji za inflację. Przytoczyłem również najnowsze prognozy, zgodnie z którymi cel inflacyjny powinien zostać osiągnięty około 2025-2026 r.

Na koniec omówiłem zapowiedzi postawienia Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Prezes NBP uznał je za nieuzasadnione, argumentując zdecydowaną podwyżką stóp procentowych mającą na celu walkę z inflacją.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły