News

Niezwykły pociąg-bufet Buffetta dociera w pobliże linii frontu na Ukrainie

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska25.11.20235 min.
Niezwykły pociąg-bufet Buffetta dociera w pobliże linii frontu na Ukrainie

Niezwykły pociąg-bufet Buffetta, sfinansowany przez amerykańską fundację, dociera z pomocą żywnościową dla mieszkańców Ukrainy w rejony objęte działaniami wojennymi. 150-metrowy skład z wagonami-kuchniami jest w stanie samodzielnie funkcjonować przez 5-7 dni, przygotowując około 10 tysięcy posiłków dziennie. Po dotarciu do Iziumu, 80 km od linii frontu, w pociągu serwowano świątecznego indyka.

Kluczowe wnioski:
  • Pociąg został sfinansowany przez Fundację Howarda Buffetta, syna słynnego inwestora Warrena Buffetta.
  • Składa się z 6 wagonów, m.in. lodówki, generatora i magazynu na 27 tys. litrów wody.
  • Posiłki z pociągu mają wesprzeć mieszkańców regionów przyfrontowych Ukrainy.
  • Trasa wiodła z Kijowa przez Charków do Iziumu oddalonego o 80 km od linii frontu.
  • Wartość funduszy przekazanych przez Fundację to aż 165 milionów dolarów.

Pociąg-kuchnia finansowany przez fundację Buffetta

Niezwykły pociąg-bufet, który przemierza Ukrainę, został sfinansowany przez amerykańską Fundację Howarda Buffetta. Jest to przedsięwzięcie charytatywne, które ma na celu dostarczanie posiłków potrzebującym w rejonach objętych wojną.

150-metrowy skład składa się z 6 wagonów, które pozwalają mu funkcjonować w sposób samowystarczalny przez 5-7 dni. Jeden wagon pełni funkcję lodówki, kolejny to generator prądu, a jeszcze inny to magazyn na 27 tys. litrów wody.

Dwa wagony kuchenne są wyposażone w sprzęt umożliwiający przygotowywanie około 10 tys. posiłków dziennie - zup, kasz, sałatek i innych potraw. Pociąg nazwano "Food Train" i ma za zadanie wesprzeć żywnościowo mieszkańców regionów przyfrontowych.

Posiłki dla potrzebujących

Z powodu regularnych przerw w dostawach prądu, dworce kolejowe stały się miejscami, gdzie Ukraińcy mogą się ogrzać i zjeść. Stąd pomysł na pociąg-kuchnię, który dla wielu może uratować życie.

23 listopada, z okazji amerykańskiego Dnia Dziękczynienia, w pociągu serwowano nawet świątecznego indyka. Koleje Ukrainy zapowiadają, że potrawy przygotowywane na pokładzie będą rozdawane w regionach przyfrontowych.

Trasa: z Kijowa przez Charków do Iziumu

Pociąg wyruszył z Kijowa i po drodze zatrzymywał się w Charkowie, by dotrzeć do Iziumu oddalonego o 80 km od linii frontu. To pokazuje determinację twórców tej inicjatywy, by dotrzeć z pomocą nawet do najbardziej potrzebujących.

Mimo zagrożenia atakami, skład pojawił się w miejscach regularnie bombardowanych przez wojska rosyjskie. Dostarczył ciepły posiłek i nadzieję ludziom żyjącym w nieustannym strachu przed agresorem.

Pociąg dla wielu Ukraińców może uratować życie.

Zatrzymywał się na małych stacjach, gdzie mieszkańcy mogli skorzystać z gorącego jedzenia i napojów. Było to dla nich źródłem siły i motywacji do dalszej walki o przetrwanie podczas tej strasznej wojny wywołanej przez Rosję.

Nadzieja dla zdesperowanych

Wizyta pociągu była wydarzeniem na skalę lokalną. Ludzie, opuszczeni przez świat, nagle otrzymali konkretną pomoc od obcokrajowców.

Taki gest solidarności pozwolił im choć na chwilę zapomnieć o koszmarze wojny. Mogli poczuć, że nie zostali całkiem sami ze swoim cierpieniem.

Czytaj więcej: Czy najgorsze koszmary Zachodu staja się rzeczywistością? Eksperci alarmują!

Amerykański biznesmen wsparł Ukrainę

Inicjatorem tego niezwykłego przedsięwzięcia był Howard G. Buffett - amerykański biznesmen i polityk z Partii Republikańskiej. Jest synem słynnego inwestora i filantropa Warrena Buffetta.

Fundator pociągu Howard G. Buffett
Zawód biznesmen, polityk
Partia polityczna Republikańska

Pomysł zrodził się z idei niesienia pomocy humanitarnej dotkniętej wojną Ukrainie. Dlatego Howard Buffett postanowił sfinansować specjalny pociąg dostarczający żywność.

Pieniądze pochodzą częściowo od jego ojca, słynnego inwestora i filantropa, który przekazał na ten cel 300 tys. akcji swojego funduszu Berkshire Hathaway warte obecnie 165 mln dolarów.

Hołd dla Ukrainy

Amerykanin zademonstrował w ten sposób solidarność ze walczącymi Ukraińcami i chęć złagodzenia ich cierpień. Poza wsparciem materialnym, taki gest ma też ogromne znaczenie symboliczne i podnosi morale.

Ukazuje determinację i wolę niesienia pomocy sąsiadom dotkniętym niewyobrażalną tragedią wojenną. To hołd dla tych, którzy każdego dnia narażają swoje życie, by obronić wolność i demokrację przed agresorem.

Wart 165 mln dolarów prezent od Warrena Buffetta

Niezwykły pociąg-bufet Buffetta dociera w pobliże linii frontu na Ukrainie

Choć bezpośrednim fundatorem pociągu jest Howard G. Buffett, część środków pochodzi od jego ojca - legendarnego inwestora Warrena Buffetta.

Przekazał on na działalność fundacji syna 300 tys. akcji Berkshire Hathaway. Jest to fundusz inwestycyjny założony przez Warren Buffetta, którego akcje należą do najdroższych na świecie. Ich obecna wartość to 165 milionów dolarów.

Taka pokaźna suma pokazuje skalę zaangażowania wybitnego amerykańskiego inwestora we wspieranie Ukrainy poprzez działania charytatywne. Z pewnością dla wielu Ukraińców był to nieoceniony dar, bez którego ich los byłby znacznie gorszy.

Podsumowanie

Przeczytaliśmy niezwykłą historię o pociągu nadziei, który przemierza Ukrainę, niosąc pomoc humanitarną potrzebującym. Ta opowieść pokazuje, jak w trudnych chwilach rodzą się piękne gesty solidarności.

Amerykańska fundacja udowodniła, że można dotrzeć z pomocą nawet do najbardziej niebezpiecznych rejonów objętych wojną. Pociąg był niczym światełko w tunelu dla ludzi żyjących w ciągłym strachu i głodzie.

Historia pokazuje też siłę ludzkiej determinacji i woli walki o przetrwanie. Mimo cierpienia, bombardowań i braku prądu, Ukraińcy nie poddają się, a taka pomoc dodaje im otuchy.

Miejmy nadzieję, że oprócz niezbędnego wsparcia materialnego, tego rodzaju gesty solidarności pomogą Ukraińcom przetrwać i zwyciężyć w tej nierównej walce z agresorem. Wierzę, że dzięki pomocy świata i swojej determinacji odniosą zwycięstwo.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.