Nowa banna NBP na siedzibie po zniszczeniu poprzedniego informuje o zwiększaniu rezerw złota przez polski bank centralny. Poprzedni baner, który został uszkodzony, traktował o walce z inflacją. Prezes NBP Adam Glapiński zadeklarował, że zarząd chce, aby złoto stanowiło 20% rezerw. Tylko w 2023 roku NBP powiększył zasoby kruszcu o 130 ton. Złoto pozostaje jednym z najbezpieczniejszych aktywów rezerwowych i można je bez problemu zbyć praktycznie na całym świecie.
Zniszczony baner zastąpiony nowym
Na budynku Narodowego Banku Polskiego przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie zawisł nowy baner informujący, że "Złoto Polaków to już 360 ton". Jest to kontynuacja polityki zakupów złota prowadzonej przez NBP za kadencji obecnego prezesa Adama Glapińskiego. Glapiński wielokrotnie podkreślał, że złoto jest "pewnym aktywem w niepewnych czasach".
Nowy baner zastąpił poprzedni, który informował, że "NBP jako jeden z pierwszych banków centralnych na świecie rozpoczął walkę z inflacją". Ten baner został jednak poważnie uszkodzony.
Co z uszkodzonym banerem?
NBP do tej pory nie udzielił odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, jakie działania planuje podjąć w związku ze zniszczeniem poprzedniego baneru. Nie wiadomo, czy baner zostanie naprawiony, wymieniony czy może całkowicie usunięty.
Polski bank centralny zwiększa rezerwy w złocie
Adam Glapiński na styczniowej konferencji prasowej poinformował, że w 2023 roku NBP powiększył swoje zasoby złota o 130 ton. Tylko w zeszłym roku zakupiono o 30 ton złota więcej niż w momencie, gdy Glapiński obejmował urząd prezesa NBP siedem lat temu. Wtedy rezerwy złota wynosiły nieco ponad 100 ton.
Obecnie złoto stanowi ok. 13 proc. rezerw NBP. Glapiński wyznaczył jednak cel, by udział złota osiągnął 20 proc. To poziom, który jest stosowany przez najbardziej zamożne i bezpieczne kraje.
Złoto pozostaje jednym z najbezpieczniejszych i jednocześnie łatwo zbywalnych aktywów rezerwowych - można je bez problemu sprzedać praktycznie na całym świecie.
Dlaczego NBP kupuje złoto?
Rezerwy w złocie mają dla banku centralnego duże znaczenie. Złoto jest aktywem, które zazwyczaj zyskuje na wartości w czasach kryzysu. Jest też łatwo zbywalne, co pozwala wymienić je na gotówkę w każdym zakątku świata.
Dlatego posiadanie odpowiednich zasobów złota ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa rezerw każdego banku centralnego.
Czytaj więcej: Europejska gospodarka w górę - jakie korzyści czekają na Polskę?
Nowy baner informuje o zakupie 130 ton złota
Nowy baner, który pojawił się na siedzibie NBP, informuje, że "Złoto Polaków to już 360 ton". Oznacza to, że tylko w 2023 roku polski bank centralny zakupił aż 130 ton kruszcu.
Jest to znaczące zwiększenie rezerw złota w porównaniu do stanu sprzed siedmiu lat. W momencie objęcia urzędu przez Adama Glapińskiego NBP posiadał nieco ponad 100 ton złota.
Rok | Zasoby złota NBP |
2016 | 100 ton |
2023 | 360 ton |
Nowy baner potwierdza realizację ambitnych planów zakupów złota przez polski bank centralny.
Cel to 20 procent udziału złota w rezerwach
Obecnie złoto stanowi około 13 proc. rezerw NBP. Adam Glapiński zadeklarował jednak, że celem zarządu banku centralnego jest zwiększenie tego udziału do 20 proc.
20 proc. to poziom udziału złota w rezerwach stosowany przez najbogatsze i najbezpieczniejsze kraje na świecie. Osiągnięcie tego pułapu pozwolić ma zapewnić Polsce miejsce wśród najbardziej stabilnych gospodarek.
Dlaczego 20 proc.?
Udział złota na poziomie 20 proc. rezerw banku centralnego to sprawdzony na świecie standard bezpieczeństwa. Złoto zabezpiecza w czasach kryzysu i pozwala utrzymać stabilność finansową kraju.
USA posiada największe zasoby złota na świecie
Największymi rezerwami złota na świecie dysponują Stany Zjednoczone - ponad 8 tys. ton. W Europie liderem pod tym względem są Niemcy z zasobem przekraczającym 3,3 tys. ton.
Większość banków centralnych na świecie (około 70 proc.) posiada w swoich rezerwach złoto. Aktywo to ma kluczowe znaczenie dla stabilności finansowej krajów.
- USA - ponad 8 tys. ton złota
- Niemcy - 3,3 tys. ton złota
Polski bank centralny również systematycznie zwiększa swoje zasoby tego kruszcu. Obecnie wynoszą one 360 ton.
Glapiński o bezpieczeństwie rezerw NBP w złocie
Prezes NBP Adam Glapiński wielokrotnie podkreślał, że złoto jest jednym z najbezpieczniejszych aktywów na świecie. Jego zdaniem zakup złota jest konieczny, aby zapewnić bezpieczeństwo rezerw Polski.
- Złoto to pewne aktywo w niepewnych czasach. Dlatego zwiększamy i będziemy zwiększać jego udział w naszych rezerwach - stwierdził Glapiński.
Systematyczne zakupy złota przez NBP mają zagwarantować Polsce stabilność finansową nawet w obliczu globalnych kryzysów. To element budowania bezpieczeństwa ekonomicznego kraju.
Podsumowanie
Na budynku NBP w Warszawie pojawił się nowy baner informujący o zwiększeniu polskich rezerw złota do 360 ton. Zastąpił on poprzedni baner, który został uszkodzony. NBP nie udzielił informacji, co planuje zrobić z uszkodzonym banerem.
Prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że tylko w 2023 roku zakupiono 130 ton złota. Ogłosił też cel osiągnięcia 20% udziału kruszcu w rezerwach banku centralnego. Taki poziom mają najbogatsze kraje i zapewnia bezpieczeństwo finansowe.
Obecnie złoto stanowi 13% rezerw NBP. Największe zasoby złota na świecie mają USA - ponad 8 tys. ton. W Europie liderem są Niemcy z rezerwą przekraczającą 3,3 tys. ton. Złoto to aktywo chroniące w czasach kryzysu.
Prezes Glapiński podkreślał, że złoto to bezpieczna inwestycja i dlatego NBP zwiększa jego udział w swoich rezerwach. Ma to gwarantować Polsce stabilność finansową nawet w trudnych czasach. Systematyczne zakupy złota to element budowy bezpieczeństwa ekonomicznego kraju.