News

Nowa szefowa PARP w rządzie Tuska: kolejny ruch kadrowy

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak22.01.20245 min.
Nowa szefowa PARP w rządzie Tuska: kolejny ruch kadrowy

Joanna Zębaczyńska-Światek została nową szefową Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach zmian kadrowych przeprowadzanych przez rząd Tuska.

Joanna Zębaczyńska-Światek nową szefową PARP

Joanna Zębaczyńska-Światek została mianowana pełniącą obowiązki prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). To kolejna zmiana personalna przeprowadzona przez rząd Donalda Tuska.

Decyzję o odwołaniu poprzedniego zarządu PARP i mianowaniu Zębaczyńskiej-Światek podjęła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Agencja wspierająca firmy

PARP jest największą instytucją w Polsce wspierającą rozwój mikro, małych i średnich firm. Posiada ogromne środki finansowe na dotacje i instrumenty zwrotne dla przedsiębiorców. Tylko w obecnej perspektywie budżetowej 2021-2027 ma do wydania około 20 miliardów złotych.

Dlatego tak istotne jest, aby PARP był nowoczesną, probiznesową agencją rozwoju gospodarczego.

Przekazanie 3,5 mld zł dla firm w 2023 roku

Minister Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że w 2023 roku PARP powinien przekazać biznesowi 3,5 miliarda złotych w ramach programów wsparcia. Dodatkowo z aktywnych instrumentów agencji skorzystać ma w tym roku około 1000 przedsiębiorstw.

Dla wielu firm, zwłaszcza z sektora MŚP, środki z PARP są ratunkiem w trudnych czasach gospodarczych i pozwalają utrzymać rentowność lub rozwijać działalność.

Kluczowe zadania nowego zarządu

Do kluczowych zadań nowego zarządu PARP będzie należało usprawnienie wdrażania programów wsparcia, poprawa jakości obsługi klienta oraz dostosowanie oferty i instrumentów PARP do potrzeb przedsiębiorców.

Tylko nowoczesna, proaktywna i prorynkowa agencja jest w stanie skutecznie wesprzeć polską przedsiębiorczość w tych trudnych czasach.

Czytaj więcej: Awantura po decyzji Bodnara: Tusk zabiera głos

Odwołanie poprzedniego zarządu PARP

Decyzja min. Pełczyńskiej-Nałęcz o odwołaniu całego zarządu PARP nie powinna dziwić. To typowy ruch po zmianie władzy i objęciu kierowniczych stanowisk przez polityków opozycji.

Podobny los spotkał w ostatnich tygodniach zarządy takich instytucji jak TVP, Polska Fundacja Narodowa, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, CPK czy prokuratura. Zmiany te często budzą kontrowersje z uwagi na wątpliwości natury prawnej.

Natomiast w przypadku PARP priorytetem jest, aby zmiana zarządu nie wpłynęła destabilizująco na bieżącą działalność agencji i przede wszystkim została jak najszybciej wybrana nowa Rada Nadzorcza, która dokończy proces wyboru prezesa.

Wsparcie dla 1000 firm w 2023 roku

Nowa szefowa PARP w rządzie Tuska: kolejny ruch kadrowy

Z informacji podanych przez minister Pełczyńską-Nałęcz wynika, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w 2023 roku planuje objąć wsparciem około 1000 przedsiębiorstw.

Będą to środki finansowe w formie dotacji, pożyczek czy poręczeń, przeznaczone na rozwój i cyfryzację firm, wsparcie ekspansji zagranicznej, projekty B+R+I i wiele innych.

Instrumenty PARP dla firm w 2023 roku Szacowana liczba beneficjentów
Dotacje 500
Pożyczki 300
Poręczenia 200

Dla wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza z sektora MŚP, wsparcie PARP jest szansą na przetrwanie w trudnych czasach oraz zbudowanie przewagi konkurencyjnej.

Modernizacja PARP z myślą o potrzebach klientów

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że celem zmian w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jest modernizacja agencji tak, aby w większym stopniu odpowiadała na potrzeby klientów.

Chodzi przede wszystkim o ułatwienie dostępu do środków wsparcia, uproszczenie procedur i skrócenie czasu rozpatrywania wniosków. Ważne jest również lepsze informowanie firm o dostępnych programach pomocowych.

Nowe władze PARP stoją przed wyzwaniem unowocześnienia agencji, która wraz z postępującą cyfryzacją gospodarki musi sprostać rosnącym oczekiwaniom ze strony biznesu.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości to kluczowa instytucja wspierająca rozwój firm w Polsce. Od sprawności jej działania zależy sukces wielu projektów biznesowych.

Miejmy nadzieję, że nowy zarząd PARP sprosta oczekiwaniom i agencja będzie nowoczesną, proaktywną instytucją wspierającą dynamiczny rozwój polskiej gospodarki.

Podsumowanie

W artykule omówione zostały kluczowe informacje dotyczące zmian personalnych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Joanna Zębaczyńska-Światek została nową p.o. prezesa PARP, co jest elementem szerszych ruchów kadrowych w spółkach Skarbu Państwa przeprowadzanych przez rząd Tuska.

Przedstawiono kluczową rolę PARP we wspieraniu polskich firm, zwłaszcza z sektora MŚP. Tylko w 2023 roku agencja planuje przekazać biznesowi 3,5 mld zł w formie dotacji, pożyczek i poręczeń. Z instrumentów PARP skorzystać ma około 1000 przedsiębiorstw.

Omówiono także główne wyzwania stojące przed nowym zarządem agencji. Są to m.in. poprawa jakości obsługi klienta, przyspieszenie procedur przyznawania wsparcia oraz lepsze dostosowanie oferty PARP do potrzeb firm.

Podkreślono również znaczenie nowoczesnej, proaktywnej i probiznesowej agencji dla wzrostu polskiej gospodarki. Od sprawności PARP zależy bowiem sukces wielu projektów rozwojowych realizowanych przez krajowe przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły