News

Nowa wyższa waloryzacja emerytur - kluczowy wskaźnik

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak15.01.20246 min.
Nowa wyższa waloryzacja emerytur - kluczowy wskaźnik

Waloryzacja emerytur w 2024 roku będzie niższa niż w ubiegłym roku, ale nadal istotnie podniesie świadczenia emerytalne. Wynika to z tego, że wskaźnik inflacji, który decyduje o wysokości waloryzacji, choć niższy niż w 2023 roku, nadal pozostaje na wysokim poziomie. Dobra informacja jest taka, że oprócz regularnej waloryzacji emeryci dostaną 13. i 14. emeryturę oraz być może nawet drugą waloryzację pod koniec roku. Waloryzacja i dodatkowe świadczenia znacząco wesprą budżety domowe emerytów.

Waloryzacja emerytur w marcu 2024

Waloryzacja emerytur w 2024 roku nastąpi w marcu, tak jak co roku. Jest to standardowy termin, w którym emeryci i renciści otrzymują podwyższone świadczenia z uwzględnieniem inflacji z poprzedniego roku.

Waloryzacja emerytur polega na pomnożeniu kwoty emerytury przez wskaźnik waloryzacji, aby zrekompensować utratę siły nabywczej pieniądza. Im wyższa inflacja w poprzednim roku, tym wyższy wskaźnik waloryzacji.

W 2024 roku waloryzacja będzie niższa niż rekordowa waloryzacja z marca 2023 na poziomie 14,8%. Jednak wciąż powinna być dwucyfrowa, co oznacza solidne podwyżki dla emerytów.

Dokładny wskaźnik waloryzacji poznamy po lutowej publikacji GUS dotyczącej wzrostu płac. Jednak już teraz wiemy, że waloryzacja wyniesie co najmniej 11,9%.

Korzystniejsza inflacja emerycka

Waloryzacja emerytur jest oparta na dwóch wskaźnikach za poprzedni rok: inflacji konsumenckiej i inflacji emeryckiej. Pod uwagę brana jest ta korzystniejsza z nich.

Inflacja emerycka odzwierciedla wzrost cen produktów i usług najczęściej kupowanych przez emerytów. W 2023 roku wyniosła aż 11,9%, podczas gdy inflacja konsumencka (CPI) wyniosła 11,4%.

Oznacza to, że inflacja emerycka będzie podstawą tegorocznej waloryzacji. To dobra wiadomość dla emerytów, gdyż ich koszty utrzymania rosły w ubiegłym roku szybciej niż wynikałoby to z samej inflacji CPI.

Wzrost minimalnej emerytury o 189 zł brutto

Aktualnie najniższa emerytura wynosi 1588,44 zł brutto, czyli około 1445 zł netto. Po waloryzacji na poziomie co najmniej 11,9% wzrośnie ona o około 189 zł brutto.

Oznacza to, że od marca 2024 roku najniższa emerytura wyniesie minimum 1777,46 zł brutto, czyli około 1634 zł netto. Dla wielu emerytów będzie to znacząca podwyżka świadczenia.

Ostateczny wzrost minimalnej emerytury poznamy po lutowej publikacji GUS. Może on być wyższy, jeśli dynamika wzrostu płac okaże się wysoka.

Wpływ wzrostu płac na waloryzację

Drugim składnikiem waloryzacji emerytur jest wskaźnik wzrostu płac w gospodarce z poprzedniego roku. Jeśli dynamika płac jest dodatnia, podnosi on wysokość waloryzacji.

W scenariuszu ujemnego wzrostu płac ten składnik nie jest branany pod uwagę. Wówczas waloryzacja opiera się wyłącznie na inflacji emeryckiej, która już teraz wiemy, że wyniosła 11,9%.

Czytaj więcej: Alarmujące dane o stanie naszego budżetu. Ministerstwo Finansów zaskakuje!

i 14. emerytura wypłacone w 2024

Oprócz regularnej waloryzacji, emeryci mogą liczyć w 2024 roku także na wypłatę 13. i 14. emerytury. Są to dodatkowe roczne świadczenia wprowadzone przez rząd.

W przypadku 13. emerytury jest ona wypłacana raz do roku, zwykle w kwietniu lub maju. Natomiast 14. emerytura jest świadczeniem jednorazowym, wypłacanym tylko w niektórych latach.

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że zarówno 13., jak i 14. emerytura zostaną wypłacone w 2024 roku. Stanowi to duże wsparcie dla emerytów i rencistów.

13. i 14. emerytura będą wypłacane. Są na to środki w budżecie. - zapowiadał premier Mateusz Morawiecki.

Podwójna waloryzacja emerytur możliwa

Nowa wyższa waloryzacja emerytur - kluczowy wskaźnik

Nowy rząd rozważa także wprowadzenie podwójnej waloryzacji emerytur i rent w 2024 roku. Oznaczałoby to dwukrotne przeprowadzenie waloryzacji - wiosną i jesienią.

Ma to zrekompensować emerytom wysoką inflację, z jaką mamy do czynienia. Podwójna waloryzacja byłaby możliwa w przypadku utrzymywania się inflacji powyżej 5% w tym roku.

Wprowadzenie podwójnej waloryzacji poparł premier Donald Tusk. Jeśli inflacja nie wyhamuje, jest duża szansa na realizację tego pomysłu jeszcze w tym roku.

Rodzaj świadczenia Kwota
Waloryzacja (min. 11,9%) +189 zł brutto
13. emerytura kwota emerytury brutto
14. emerytura kwota emerytury brutto

Premier zapowiada dwie waloryzacje emerytur

Premier Donald Tusk już teraz zapowiada, że jeśli inflacja przekroczy 5% w tym roku, emeryci otrzymają podwójną waloryzację emerytur - wiosną i jesienią.

- Podwójna waloryzacja rent i emerytur, w przypadku gdy będzie ponad 5-procentowa inflacja, a to będzie przypadek tegoroczny, są na to pieniądze zagwarantowane, więc będzie także wypłacana podwójna, a więc dwa razy w roku waloryzacja rent i emerytur - mówił premier.

Jest to korzystna zapowiedź dla emerytów i rencistów, którzy odczuwają skutki wysokiej inflacji. Podwójna waloryzacja pozwoliłaby lepiej zrekompensować im straty związane ze wzrostem cen.

W przypadku realizacji tej zapowiedzi, emeryci mogą liczyć w 2024 roku na rekordowe podwyżki swoich świadczeń. Oprócz 11,9% waloryzacji w marcu, we wrześniu nastąpiłaby kolejna waloryzacja uwzględniająca inflację z pierwszej połowy roku.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono kwestię tegorocznej waloryzacji emerytur, która nastąpi w marcu 2024 roku. Dowiedzieliśmy się, że waloryzacja będzie oparta o wskaźnik inflacji emeryckiej, który okazał się wyższy niż inflacja konsumencka i wyniósł 11,9%. To dobra informacja dla emerytów.

Spodziewany wzrost najniższej emerytury to około 189 zł brutto, czyli do poziomu minimum 1777 zł brutto. Jest to solidna podwyżka, choć niższa niż 14,8% waloryzacja z zeszłego roku. Omówiono również wpływ wzrostu płac na ostateczny poziom waloryzacji.

Ponadto emeryci mogą liczyć na 13. i 14. emeryturę w tym roku. Nowością jest rozważana podwójna waloryzacja - premier zapowiada jej wprowadzenie, jeśli inflacja przekroczy 5%. Byłaby ona dodatkowym wsparciem dla emerytów w tych trudnych czasach.

Podsumowując, emeryci mają powody do optymizmu - waloryzacja i dodatkowe świadczenia znacząco zwiększą ich dochody w 2024 roku. Rząd stara się wesprzeć seniorów w obliczu rosnących cen i inflacji. Miejmy nadzieję, że pomoc ta będzie skuteczna.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"