News

Nowe dane sprzedaży obligacji przez Resort Finansów. Tak oszczędzają Polacy

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska18.12.20235 min.
Nowe dane sprzedaży obligacji przez Resort Finansów. Tak oszczędzają Polacy

Sprzedaż obligacji detalicznych w listopadzie była rekordowa i przekroczyła 3,6 mld zł. Najwięcej Polaków kupiło obligacje 4-letnie, stanowią one 36% wartości sprzedanych papierów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 3-letnie (29%) oraz 1-roczne (18%). Ministerstwo Finansów zachęca do wykorzystania limitów oszczędności emerytalnych i zakładania kont IKE oraz IKZE Obligacje. Warto też skorzystać z oferty specjalnych obligacji rodzinnych w ramach programu Rodzina 500 plus.

Sprzedaż obligacji w listopadzie

W listopadzie 2021 roku sprzedaż obligacji detalicznych osiągnęła rekordowy poziom i przekroczyła 3,6 miliarda złotych. Taki wynik to efekt rosnącego zainteresowania Polaków tą formą oszczędzania pieniędzy. Szacuje się, że tylko nabywcy indywidualni przeznaczyli w listopadzie na zakup obligacji skarbowych ponad 1,2 miliarda złotych.

Z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że największą popularnością wśród oszczędzających cieszyły się obligacje 4-letnie. Stanowiły one aż 36% wartości wszystkich sprzedanych w ubiegłym miesiącu papierów dłużnych. Oprócz nich, zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 3-letnie (29%) oraz obligacje 1-roczne (18%).

Wysoka sprzedaż obligacji skarbowych to efekt atrakcyjnych warunków, jakie oferuje Ministerstwo Finansów. Obligacje są dobrym sposobem na ulokowanie nadwyżek finansowych i ochronę oszczędności przed inflacją.

Dlaczego warto kupować obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe gwarantują stałe oprocentowanie, niezależne od wahań na rynku finansowym. Dodatkowo chronią zaoszczędzone pieniądze przed utratą wartości w wyniku inflacji. Dzięki temu są dobrą alternatywą dla lokat bankowych, które obecnie przynoszą znikome zyski.

Korzystając z oferty Ministerstwa Finansów, można samodzielnie zdecydować, na jaki okres i jaki rodzaj obligacji chcemy ulokować pieniądze. Resort regularnie przygotowuje specjalne oferty dla oszczędzających.

Najchętniej kupowane instrumenty

Jak wynika z listopadowych danych sprzedaży, największą popularnością wśród Polaków cieszą się obligacje 4-letnie. Stanowią one aż 36% wartości wszystkich sprzedanych w ubiegłym miesiącu obligacji. Oprócz nich, na drugim miejscu znalazły się obligacje 3-letnie (29%), a na trzecim obligacje 1-roczne (18%).

W dalszej kolejności oszczędzający wybierali również inne dostępne obligacje - 10-letnie (10%), 2-letnie (4%) oraz 3-miesięczne (2%). Pokazuje to, że Polacy chętnie dywersyfikują swoje inwestycje w obligacje skarbowe, wybierając zarówno krótki, jak i dłuższy horyzont oszczędzania.

Dlaczego akurat te obligacje cieszą się popularnością?

Obligacje 4-letnie gwarantują obecnie oprocentowanie na poziomie 7,5% w skali roku. Przez ten okres oszczędności ulokowane w tych papierach dłużnych zyskują stały, atrakcyjny procent, niezależny od inflacji i wahań na rynkach finansowych.

Z kolei obligacje 3-letnie i 1-roczne także gwarantują zysk powyżej inflacji, choć niższy niż w przypadku obligacji 4-letnich. Mimo to cieszą się one dużą popularnością wśród bardziej konserwatywnych inwestorów.

Czytaj więcej: Aktualne kursy walut (28 listopada) - sprawdź cenę euro, dolara i franka szwajcarskiego!

Zachęta do zakładania IKE i IKZE

Ministerstwo Finansów zachęca oszczędzających do wykorzystania pod koniec roku limitów wpłat na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

W 2023 roku limit wpłat na IKE wynosi 20 805 zł, a na IKZE - 8 322 zł. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą limit IKZE jest wyższy i wynosi 12 483 zł.

Zakładając konto IKE-Obligacje lub IKZE-Obligacje można wskazać, w jakie papiery dłużne i w jakich proporcjach chcemy inwestować środki z limitu. Transakcje odbywają się wtedy automatycznie, bez konieczności samodzielnego dokonywania kolejnych zakupów.

Jest to duże ułatwienie dla osób regularnie oszczędzających na emeryturę przy wykorzystaniu obligacji skarbowych. Dzięki temu mogą w pełni wykorzystać roczny limit wpłat i zmaksymalizować zyski z oprocentowania.

Obligacje rodzinne w ramach programu Rodzina 500 plus

Nowe dane sprzedaży obligacji przez Resort Finansów. Tak oszczędzają Polacy

Specjalna oferta obligacji rodzinnych kierowana jest do beneficjentów programu Rodzina 500 plus (800 plus w 2023 roku), którzy chcą oszczędzać na przyszłość swoich dzieci. Mogą oni nabyć papiery dłużne o wartości do wysokości przyznanego świadczenia wychowawczego.

W listopadzie resort finansów przeznaczył na obligacje rodzinne budżet w wysokości 42,2 miliona złotych. Jest to korzystna forma oszczędzania dla rodzin z dziećmi. Zgromadzone środki wraz z odsetkami będzie można w przyszłości przeznaczyć na dowolny cel, zgodnie z potrzebami pociech.

Rodzaj obligacji Udział w sprzedaży
Obligacje 4-letnie 36%
Obligacje 3-letnie 29%
Obligacje 1-roczne 18%

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię rekordowej sprzedaży obligacji detalicznych w listopadzie 2021 roku. Przedstawiłem dane Ministerstwa Finansów, zgodnie z którymi sprzedaż przekroczyła 3,6 mld zł, a nabywcy indywidualni przeznaczyli na zakup ponad 1,2 mld zł. Najpopularniejsze okazały się obligacje 4-letnie, 3-letnie i 1-roczne.

Wyjaśniłem, dlaczego warto kupować obligacje skarbowe - chronią one oszczędności przed inflacją i dają stałe, gwarantowane oprocentowanie. Przybliżyłem również charakterystykę najchętniej kupowanych instrumentów - obligacji 4-letnich, 3-letnich i 1-rocznych.

Następnie omówiłem apel Ministerstwa Finansów, aby przed końcem roku wykorzystać limity wpłat IKE i IKZE i zakładać Konta IKE-Obligacje oraz IKZE-Obligacje. Ułatwia to regularne oszczędzanie przy pomocy obligacji skarbowych.

Na koniec przedstawiłem informacje na temat specjalnej oferty obligacji rodzinnych skierowanej do beneficjentów programu Rodzina 500 plus. Mogą oni nabywać papiery dłużne na przyszłe potrzeby swoich dzieci.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.