News

Nowe informacje o inflacji w Polsce: Co to oznacza dla Twoich cen?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak30.11.20235 min.
Nowe informacje o inflacji w Polsce: Co to oznacza dla Twoich cen?

Inflacja w Polsce od wielu miesięcy niepokoi konsumentów i wpływa na ich portfele. Najnowsze dane GUS za listopad 2023 roku przynoszą pewne pozytywne informacje, ale rodzą też kolejne pytania. Sprawdzamy, jak te nowe informacje mogą wpłynąć na ceny produktów i usług, z których korzystamy na co dzień.

Kluczowe wnioski:
  • Inflacja nieznacznie spadła z 6,6% do 6,5% r/r, ale nadal pozostaje na wysokim poziomie.
  • Ceny żywności i energii wciąż rosną w dwucyfrowym tempie, co odczujemy na portfelach.
  • Eksperci przewidują, że grudniowa inflacja znów wzrośnie w okolice 7% r/r.
  • Kończy się okres szybkich spadków inflacji, a w kolejnych miesiącach możliwe jest jej odbicie.
  • Rosnące ceny energii i innych produktów nadal będą wpływać na portfele Polaków.

Inflacja w listopadzie nieznacznie spadła

Inflacja w Polsce w listopadzie 2023 roku nieznacznie spadła do poziomu 6,5% r/r - wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Jest to lekki spadek w porównaniu do październikowego odczytu na poziomie 6,6% r/r. Pomimo tego niewielkiego spadku, inflacja nadal utrzymuje się na wysokim, dwucyfrowym poziomie.

Oznacza to, że nie spełniły się prognozy niektórych ekonomistów, którzy przewidywali dalszy wzrost inflacji w końcówce 2022 roku. Niemniej jednak lista towarów i usług, których ceny wciąż rosną, jest długa. Szczególnie dotkliwie odczuwamy to na portfelach przy zakupach podstawowych produktów takich jak żywność czy nośniki energii.

Wzrost cen żywności i energii

Jak wynika z listopadowych danych GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły aż o 7,2% r/r. Jeszcze szybciej, bo o 7,9% r/r, drożeją nośniki energii, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd i gaz. Te dwucyfrowe wzrosty boleśnie odczuwamy przy każdych zakupach w sklepach.

Wzrosty cen widać także w ujęciu miesięcznym - w listopadzie w stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano wzrost cen towarów i usług aż o 0,7%. Jak podkreślają eksperci, to drugi miesiąc z rzędu ze wzrostem cen miesiąc do miesiąca. Wraz ze zbliżającą się zimą i większym zapotrzebowaniem na ogrzewanie prognozy na najbliższe miesiące również nie napawają optymizmem.

Prognozy dalszego wzrostu cen

Ekonomiści przewidują, że grudniowa inflacja ponownie wzrośnie w okolice 7% r/r. Będzie to związane przede wszystkim z rosnącymi kosztami ogrzewania zimą. W związku z tym ceny energii znów zaczną rosnąć w dwucyfrowym tempie, co boleśnie odczujemy na domowych budżetach.

Jednocześnie wiele wskazuje na to, że kończy się okres szybkich spadków inflacji. Choć w krótkim terminie inflacja może jeszcze nieznacznie spadać, to już w 2023 roku możliwe jest jej ponowne odbicie i wzrosty. Zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące ceny energii i innych kluczowych produktów.

Koniec szybkiego spadku inflacji

Listopadowe dane pokazują zakończenie trendu gwałtownych spadków inflacji, które obserwowaliśmy w poprzednich miesiącach. Jak komentują eksperci, w kolejnych miesiącach inflacja raczej już nie będzie spadać, a być może nawet ponownie wzrośnie.

Inflacja CPI zakończyła okres szybkiego spadku, ale w listopadzie nadal się obniżała. Oczekujemy, że w listopadzie inflacja CPI również powinna pozostać stabilna, a na spadek inflacji poczekać będzie trzeba na początek 2024.

Jak wynika z najnowszych prognoz, na wyraźnie niższą inflację będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Póki co w kolejnych miesiącach raczej należy spodziewać się utrzymywania inflacji na wysokim poziomie lub nawet jej wzrostów. A to niestety wiąże się z dalszym wzrostem cen wielu produktów.

Czy czeka nas kolejne odbicie inflacji?

W związku z końcem trendu szybkich spadków inflacji, realne wydaje się ryzyko jej ponownego wzrostu w 2023 roku. Jak przestrzegają ekonomiści, w kolejnych miesiącach przestrzeń do obniżek inflacji będzie niewielka. Wręcz możliwe jest odbicie inflacji i wzrost w okolice 7% na koniec przyszłego roku.

Kluczowe znaczenie będą miały ceny energii i paliw, które ze względu na sytuację na rynkach światowych raczej nie będą spadać. A więc ryzyko kolejnego odbicia inflacji cały czas istnieje.

Czytaj więcej: Poseł PO obiecuje końcem abonamentu RTV: Rewolucyjna zmiana nadchodzi

Wpływ inflacji na portfele Polaków

Nowe informacje o inflacji w Polsce: Co to oznacza dla Twoich cen?

Te wszystkie informacje o inflacji przekładają się bezpośrednio na nasze portfele i siłę nabywczą pieniądza. Choć listopadowa inflacja minimalnie spadła, to w dalszym ciągu utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie powyżej celu inflacyjnego NBP. A jak pokazują najnowsze prognozy - w kolejnych miesiącach inflacja raczej nie spadnie znacząco.

Wskaźnik inflacji w % Siła nabywcza 100 zł
2,5% (cel inflacyjny NBP) 100 zł
6,5% (listopad 2022) 93,50 zł

Oznacza to, że nasze pieniądze cały czas tracą na wartości. Za tę samą kwotę 100 zł jesteśmy w stanie kupić coraz mniej towarów i usług. Bez względu na to czy inflacja w najbliższych miesiącach jeszcze nieznacznie spadnie, czy ponownie wzrośnie - jej poziom i tak pozostanie wysoki. Dlatego musimy liczyć się z dalszym wzrostem cen w sklepach i na stacjach paliw, wyższymi rachunkami za prąd i gaz oraz mniejszą siłą nabywczą naszych pieniędzy. To z pewnością odczujemy na domowych budżetach.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.