News

Nowe informacje ze świata finansów, których nie możesz przegapić

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak27.04.20243 min.
Nowe informacje ze świata finansów, których nie możesz przegapić

Świat finansów nie zna chwili wytchnienia. Jesteś ciekawy, co ciekawego wydarzyło się ostatnio w tej branży? Zdradzamy Ci kilka istotnych nowinek, które z pewnością zwrócą Twoją uwagę. Zarówno kwestia rosnącej luki VAT, jak i ograniczenia płatności gotówkowych przez Unię Europejską to tematy, które nie powinny zostać zlekceważone.

Luka VAT gwałtownie wzrosła w 2023 roku, według danych MF

Jak podaje resort finansów, gospodarka polska doświadczyła w minionym roku niepokojącego wzrostu niezapłaconego VAT. Owa luka VAT znacznie się powiększyła w porównaniu z latami 2021 i 2022. To niepokojące zjawisko dla polskich finansów.

Sytuacja ta stanowi duże wyzwanie dla rządu, który musi znaleźć skuteczne metody ograniczenia tego procederu i zapewnienia właściwych wpływów do budżetu. Niepokojące dane wskazują na potrzebę wprowadzenia zdecydowanych działań w celu uszczelnienia systemu podatkowego.

Skala problemu wzbudza obawy ekspertów, gdyż może to poskutkować koniecznością cięć wydatków państwowych lub podwyżek podatków. Ograniczenie luki VAT jest kluczowe dla stabilnych finansów i rozwoju gospodarki.

UE ogranicza płatności gotówką powyżej 10 tys. euro

Unia Europejska planuje wprowadzić istotne zmiany w zakresie płatności gotówkowych. Nowe regulacje mają na celu walkę z praniem brudnych pieniędzy oraz ograniczenie szarej strefy w gospodarce globalnej.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, płatności gotówkowe będą ograniczone do kwoty 10 tys. euro (ok. 43 tys. zł). Ponadto, przy wydatkach przekraczających 3 tys. euro obowiązkowa będzie weryfikacja tożsamości klienta.

Zmiany te wywołują sporo dyskusji i obaw wśród przedsiębiorców oraz społeczeństwa. Krytycy wskazują, że może to stanowić zagrożenie dla prywatności obywateli, ograniczając ich swobodę dysponowania własnymi środkami.

 • Płatności gotówkowe powyżej 10 tys. euro będą zabronione
 • Weryfikacja tożsamości klienta przy wydatkach powyżej 3 tys. euro
 • Nowe przepisy mają ograniczyć pranie brudnych pieniędzy

Czytaj więcej: Czy Polska zmienia zdanie na temat energetyki wiatrowej? Kliknij i dowiedz się więcej!

Bank kontroluje spłatę kredytów. Klienci wysyłają skargi

Zdjęcie Nowe informacje ze świata finansów, których nie możesz przegapić

W związku z planowaną likwidacją stawki WIBOR, banki próbują zabezpieczyć swoje interesy poprzez wprowadzanie klauzul awaryjnych do umów kredytowych. Działania te budzą jednak sprzeciw wśród klientów, którzy masowo składają skargi.

Rzecznik Finansowy ostrzega, że takie praktyki mogą być niezgodne z prawem. Klienci obawiają się, że nowe zapisy umożliwią bankom jednostronne zmiany oprocentowania kredytów, co może znacząco zwiększyć koszty obsługi tych zobowiązań.

To kolejny spór pomiędzy instytucjami finansowymi a kredytobiorcami. Sytuacja pokazuje, jak ważne jest zapewnienie przejrzystych i uczciwych warunków umów kredytowych dla obu stron.

 • Banki wprowadzają klauzule awaryjne do umów kredytowych
 • Klienci masowo składają skargi na te praktyki
 • Rzecznik Finansowy ostrzega, że mogą być one niezgodne z prawem

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły