News

Nowe prognozy dotyczące nadchodzącej zmiany stawek kredytów. Jak bardzo mogą spaść?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk07.12.20237 min.
Nowe prognozy dotyczące nadchodzącej zmiany stawek kredytów. Jak bardzo mogą spaść?

Nowe prognozy dotyczące nadchodzącej zmiany stawek kredytów wskazują, że raty mogą jeszcze spaść, ale nie wrócą do rekordowo niskich poziomów z przeszłości. Choć Rada Polityki Pieniężnej raczej nie zmieni obecnego poziomu stóp procentowych, to i tak kredytobiorcy mogą spodziewać się obniżki raty. Jest to związane ze spadkiem stawek WIBOR w ostatnich miesiącach. Mimo to raty nadal będą znacznie wyższe niż na początku spłaty kredytów.

Kluczowe wnioski:
  • RPP prawdopodobnie nie zmieni poziomu stóp procentowych w grudniu
  • Mimo to raty i tak spadną ze względu na niższy poziom stawek WIBOR
  • W dłuższej perspektywie możliwe są dalsze obniżki stóp procentowych
  • Raty nie wrócą jednak do rekordowo niskich poziomów z przeszłości
  • Nadal będą znacząco wyższe niż na początku spłaty kredytów

Wyniki prognoz co do grudniowej decyzji RPP

Ekonomiści z największych polskich banków i ośrodków analitycznych są zgodni, że Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej nie zmieni poziomu stóp procentowych w grudniowej decyzji. Dla części kredytobiorców lepszą wiadomością byłaby obniżka stóp, jednak jak wskazują eksperci - mimo braku zmiany ze strony RPP, raty i tak spadną.

Jest to związane z tym, że oprocentowanie kredytów hipotecznych uzależnione jest od stawek rynkowych takich jak WIBOR. Te z kolei reagują na sygnały płynące z RPP i Narodowego Banku Polskiego. Obniżając się w ostatnim czasie, spowodują automatyczne obniżenie rat kredytów, których oprocentowanie jest aktualnie aktualizowane.

Spadek stawki WIBOR

Jak wskazuje analityk Expandera, stawka WIBOR 3M spadła w ciągu 3 miesięcy aż o 0,83 punktu procentowego - z 6,67% do 5,84%. Podobna skala spadku miała miejsce w przypadku stawki WIBOR 6M. To przełoży się na konkretne kwoty - raty kredytu na 300 tys. zł z terminem 30 lat obniżą się nawet o około 170 zł miesięcznie.

Spadek rat mimo braku zmiany stóp procentowych

Nawet jeśli Rada Polityki Pieniężnej nie zdecyduje się na dalsze cięcia stóp procentowych, raty i tak ulegną obniżeniu. Jest to spowodowane tym, że oprocentowanie większości kredytów aktualizowane jest co 3 lub 6 miesięcy w oparciu o bieżące stawki rynkowe.

Te z kolei w ostatnim czasie wyraźnie zmalały, co przełoży się na niższe raty. I tak na przykład wspomniany wcześniej kredyt na 300 tys. zł z ratą początkową na poziomie 1174 zł, po ostatniej aktualizacji wzrósł do 2341 zł. Po kolejnej może spaść do 2177 zł, czyli o 164 zł miesięcznie.

Nawet stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie i brak dalszych cięć nie oznacza, że raty kredytów przestaną spadać. Wręcz przeciwnie - jest to obecnie wysoce prawdopodobne.

Czytaj więcej: Zmiany na stacjach paliw: Zapomnij o Pb95, czy twoje auto jest gotowe?

Niższe oprocentowanie obniży wysokość rat

Jak wynika z analiz, raty kredytów hipotecznych w najbliższym czasie najprawdopodobniej jeszcze nieco spadną. Będzie to efektem obniżek stóp procentowych, do których doszło w ostatnich miesiącach, a które z czasem przekładają się na niższe oprocentowanie samych kredytów.

Nawet jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się pozostawić stopy na obecnym poziomie, to i tak banki, aktualizując oprocentowanie kredytów w oparciu o niższe stawki rynkowe, będą musiały obniżyć jego poziom. Tym samym raty w dalszym ciągu będą malały, dając kredytobiorcom pewną ulgę.

Na jakie obniżki można liczyć?

Według szacunków Expandera, rata modelowego kredytu na 300 tys. zł może spaść z 2341 zł obecnie do około 2150-2200 zł w najbliższych miesiącach. To daje oszczędność rzędu 150-200 zł miesięcznie. Warto jednak pamiętać, że są to jedynie prognozy analityków i faktyczne obniżki mogą okazać się inne.

Wysokość raty na początku 1174 zł
Obecna rata 2341 zł
Prognozowana rata 2150-2200 zł

Prognozy wskazują na dalsze obniżki stóp w przyszłości

Nowe prognozy dotyczące nadchodzącej zmiany stawek kredytów. Jak bardzo mogą spaść?

Choć RPP raczej nie zdecyduje się na ruch w najbliższym czasie, to zdaniem analityków w dłuższej perspektywie możliwe są dalsze cięcia stóp procentowych. Wskazują na to chociażby kontrakty terminowe, które sugerują spadek stawki WIBOR 3M do około 5,2% w ciągu najbliższego półrocza.

Gdyby faktycznie tak się stało, mogłoby to przełożyć się na dalsze obniżki rat kredytów hipotecznych nawet o kilkaset złotych w stosunku do obecnego poziomu. Jednak nadal, przynajmniej w średnim terminie, nie należy oczekiwać powrotu do rekordowo niskich rat z 2020 roku.

Raty nie wrócą do rekordowo niskich poziomów

Mimo że wiele wskazuje na to, iż w najbliższym czasie raty kredytów jeszcze nieco spadną, to według ekonomistów ich poziom nadal pozostanie znacząco wyższy niż na samym początku spłaty. Przykładowo, omawiana wcześniej rata kredytu na 300 tys. zł, która na starcie wynosiła 1174 zł, prawdopodobnie nie zejdzie już poniżej 2000 zł.

Jest to związane z tym, że okres niemal zerowych stóp procentowych w latach 2020-2021 był sytuacją wyjątkową i trudną do powtórzenia w najbliższym czasie. Dla wielu kredytobiorców oznacza to konieczność dostosowania się do wyższych rat, niż miało to miejsce na samym początku spłaty zobowiązania.

Czy kiedykolwiek raty powrócą do poziomu 1000-1500 zł?

W dłuższej perspektywie niewykluczone, że RPP ponownie zacznie obniżać stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów. Jednak większość ekonomistów uważa, że powrót do rat rzędu 1000-1500 zł w najbliższych 2-3 latach jest mało realny. Kredytobiorcom pozostaje więc dostosowanie domowych budżetów do obecnego, znacznie wyższego poziomu rat niż jeszcze 2-3 lata temu.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem najnowsze prognozy analityków na temat przyszłych zmian wysokości rat kredytów hipotecznych. Przedstawiłem pogląd, zgodnie z którym Rada Polityki Pieniężnej raczej nie zdecyduje się na zmianę poziomu stóp procentowych w najbliższym czasie. Jednak mimo to, ze względu na spadek stawek WIBOR w ostatnich miesiącach, raty i tak ulegną automatycznemu zmniejszeniu po aktualizacji oprocentowania.

Szczegółowo omówiłem, jakie były dotychczasowe poziomy rat analizowanego modelowego kredytu na 300 tys. zł – od 1174 zł na początku, przez wzrost do ponad 2300 zł, aż po aktualne prognozy mówiące o możliwym spadku do około 2150-2200 zł w nadchodzących miesiącach. Przybliżyłem te obliczenia w przystępny sposób, aby każdy mógł zrozumieć te dość skomplikowane zależności.

Wskazałem również, że w dłuższej perspektywie możliwe są dalsze obniżki stóp procentowych i rat kredytów. Jednak zdaniem ekonomistów, do poziomów z 2020 roku raczej już nie wrócą. Myślę, że ten artykuł pozwoli lepiej zrozumieć obecną sytuację na rynku kredytowym i stanowi cenne źródło wiedzy dla każdego kredytobiorcy.

Mam nadzieję, że omówione przeze mnie zagadnienia i prognozy przedstawiłem w sposób jasny i przystępny. Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zachęcam do kontaktu ze mną w komentarzach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły