News

Nowe studio Fortelu przy Woronicza: Trwają próby i zmiany

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak20.12.20237 min.
Nowe studio Fortelu przy Woronicza: Trwają próby i zmiany

Trwają próby nadawania Wiadomości ze studia TVP World przy ulicy Woronicza w Warszawie. Ma to związek ze zmianami w Telewizji Polskiej po objęciu władzy przez nową koalicję rządzącą. Celem jest przeniesienie głównego wydania Wiadomości do nowej siedziby już w środę. Jednocześnie wyłączono sygnał TVP Info, a politycy PiS protestują przeciwko decyzji ministra kultury o zmianie władz mediów publicznych.

Zmiana siedziby Wiadomości na Woronicza

Koalicja rządząca postanowiła przenieść główne wydanie programu informacyjnego TVP "Wiadomości" do nowej siedziby przy ulicy Woronicza w Warszawie. Ma to związek z planami odpolitycznienia Telewizji Polskiej po dojściu koalicji do władzy.

Z informacji money.pl wynika, że trwają już próby nadawania Wiadomości ze studia TVP World znajdującego się właśnie przy Woronicza 17. Pracownicy budynku przekazali, że celem jest rozpoczęcie emisji najpóźniej 21 grudnia, czyli w czwartek.

Jednocześnie trwa walka, aby jeszcze w środę wyemitować główne wydanie Wiadomości z nowej lokalizacji. Na razie nie wiadomo, czy flagowy program informacyjny TVP zachowa swoją dotychczasową nazwę.

Protesty PiS

Przenosinom siedziby Wiadomości na Woronicza próbuje zapobiec partia PiS, której politycy od wtorku okupują gmach Telewizji Polskiej przy placu Powstańców Warszawy. Ugrupowanie to sprzeciwia się planom koalicji rządzącej dotyczącym zmian personalnych i programowych w TVP.

PiS uważa, że zmiany te mają charakter polityczny i zmierzają do przejęcia mediów publicznych przez nową ekipę rządową. Dlatego politycy partii próbują blokować dostęp do dotychczasowej siedziby Wiadomości, aby uniemożliwić przeniesienie programu.

Próby emisji Wiadomości ze studia przy Woronicza

Jak podaje money.pl, mimo protestów PiS trwają próby techniczne związane z uruchomieniem studia Wiadomości w nowej lokalizacji przy ul. Woronicza 17.

Pracownicy budynku TVP World przy Woronicza, gdzie znajduje się studio, w którym mają być nagrywane Wiadomości, przekazali, że testy i przygotowania trwają. Celem jest wyemitowanie pierwszego wydania programu z nowego studia już 21 grudnia.

Oprócz przeniesienia samego programu Wiadomości, trwają także prace nad uruchomieniem kanału informacyjnego TVP Info właśnie z Woronicza. W ten sposób nowe władze Telewizji Polskiej chcą uniezależnić podstawowe programy informacyjne od wpływów polityków blokujących dotychczasową siedzibę.

Sytuacja w TVP

Próby przeniesienia Wiadomości są związane z trwającym od wtorku kryzysem w Telewizji Polskiej.

We wtorek minister kultury z ramienia nowej koalicji rządzącej odwołał dotychczasowe władze TVP i powołał nowe. Stało się tak na mocy uchwały Sejmu mającej na celu odpolitycznienie mediów publicznych. Jednak politycy opozycyjnego PiS zaczęli blokować siedzibę TVP, uniemożliwiając objęcie stanowisk przez nowe władze stacji.

Czytaj więcej: Twoje bezpieczeństwo w sieci: Odparcie ataku możliwe?

Walka o emisję głównego wydania Wiadomości

Sytuacja związana z przejęciem TVP przez nową ekipę jest niezwykle napięta. Trwa walka nie tylko o dostęp do budynku telewizji, ale przede wszystkim o prawo do emisji głównego wydania Wiadomości.

Dotychczas Wiadomości były nadawane z plaću Powstańców Warszawy, jednak blokada uniemożliwia dostęp do studia. Dlatego nowe władze TVP podejmują próby przejęcia programu i wyemitowania go ze studia przy Woronicza, do którego na razie mają dostęp.

Celem jest zapewnienie ciągłości nadawania kluczowego programu informacyjnego i zapobieżenie przerwom w emisji. Stąd też presja, aby już w środę wyemitować Wiadomości z Woronicza. Jednocześnie nowe władze nie chcą zmieniać nazwy flagowego programu, aby podkreślić brak zakłóceń dla widzów.

Wyłączenie sygnału telewizyjnego i stron internetowych TVP Info jest aktem bezprawia i przypomina najgorsze czasy stanu wojennego - napisał na platformie X szef KRRiT Maciej Świrski.

Wyłączenie sygnału TVP Info

Nowe studio Fortelu przy Woronicza: Trwają próby i zmiany

W środę rano wyłączony został sygnał informacyjnego kanału TVP Info, a z internetu zniknął również portal TVP Info. W zamian widzowie TVP mogą oglądać tylko główny kanał stacji.

Stało się tak po tym, jak we wtorek minister kultury zdymisjonował władze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Na ich miejsce powołał nowe zarządy.

Szef KRRiT uznał, że wyłączenie TVP Info ma charakter polityczny i jest formą cenzury, za pomocą której nowe władze próbują przejąć kontrolę nad mediami publicznymi.

Dymisje w TVP

Decyzję o zmianach personalnych w mediach publicznych podjął 19 grudnia minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Powołał się przy tym na uchwałę Sejmu, która miała zapewnić bezstronność mediów publicznych.

Nowo powołane rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP miały za zadanie wyłonić niezależne od wpływów politycznych władze tych instytucji. Jednak politycy PiS protestują przeciwko tym działaniom.

Protesty polityków PiS przeciwko zmianom

Politycy PiS i ich dotychczasowi nominaci ostro protestują przeciwko zmianom w mediach publicznych. Uważają je za próbę przejęcia mediów przez nową koalicję rządzącą.

Swoje oburzenie wyraził m.in. dotychczasowy szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. Potępił on wyłączenie sygnału TVP Info, które jego zdaniem przypomina cenzurę z czasów stanu wojennego i jest próbą ograniczenia wolności mediów.

Także politycy PiS od wtorku okupują gmach Telewizji Polskiej, aby nie dopuścić do objęcia funkcji przez nowe władze. Chcą w ten sposób blokować zmiany zapowiadane przez koalicję rządzącą.

Stanowisko KRRiT

Instytucja Stanowisko
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Negatywnie ocenia zmiany w mediach publicznych, uważa je za próbę politycznego przejęcia
Nowa koalicja rządząca Uzasadnia zmiany koniecznością odpolitycznienia mediów publicznych

Decyzja ministra o zmianie władz mediów

Formalnym powodem zmian w mediach publicznych była decyzja ministra kultury o odwołaniu dotychczasowych władz TVP, Polskiego Radia i PAP.

Minister powołał się na uchwałę Sejmu mającą zapewnić większą bezstronność mediów publicznych. Na tej podstawie 19 grudnia zdymisjonował dotychczasowe zarządy i rady nadzorcze.

Resort kultury tłumaczył, że minister działał jako reprezentant Skarbu Państwa będącego właścicielem spółek medialnych i miał do tego pełne prawo. Jednak opozycja uznała te działania za nielegalne.

  • Odwołanie władz mediów publicznych przez ministra kultury
  • Powołanie nowych rad nadzorczych i zarządów TVP, Polskiego Radia i PAP
  • Zarzuty co do legalności i bezstronności decyzji ministra
  • Protesty polityków partii opozycyjnej PiS

Sprawa wywołała ostry spór polityczny i kryzys w mediach publicznych. W tle są oskarżenia o próby cenzury, ograniczenia wolności słowa i przejmowania kontroli nad telewizją publiczną przez polityków.

Podsumowanie

W artykule omówiono trwający kryzys związany ze zmianami w Telewizji Polskiej. Nowa koalicja rządząca podjęła decyzję o przeniesieniu głównego wydania Wiadomości do nowej siedziby przy ul. Woronicza. Ma to związek z planami odpolitycznienia TVP. Jednak politycy opozycyjnego PiS protestują przeciw tym działaniom i próbują blokować dostęp do dotychczasowej siedziby programu.

Opisano walkę nowych władz TVP o możliwość emisji Wiadomości z Woronicza. Trwają próby techniczne, aby już w czwartek wyemitować program informacyjny z nowego studia. Jednocześnie sygnał TVP Info został wyłączony, co spotkało się z zarzutami o ograniczanie wolności mediów.

Przedstawiono argumenty obu stron sporu. Zdymisjonowane władze TVP oskarżają nową koalicję o próbę cenzurowania niezależnych mediów. Natomiast koalicja tłumaczy, że celem jest odpolitycznienie telewizji publicznej. Sytuacja jest niezwykle napięta i może mieć dalsze konsekwencje polityczne.

Artykuł pokazuje, jak ważną rolę w walce politycznej odgrywają media publiczne. Każda ze stron chce mieć nad nimi kontrolę i wykorzystywać je do walki z przeciwnikami. Stąd też tak zaciekły opór wobec prób odpolitycznienia telewizji rządowej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.