Podatki

Nowe ulgi podatkowe dla młodych: Czego należy się spodziewać od sierpnia?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska03.12.20237 min.
Nowe ulgi podatkowe dla młodych: Czego należy się spodziewać od sierpnia?

198 85 to górna granica rocznego dochodu młodych pracowników, który jest zwolniony z podatku PIT w ramach programu „Bez PIT dla młodych”. Od sierpnia 2019 r. obowiązują korzystne zmiany podatkowe dla osób do 26. roku życia zatrudnionych na umowę o pracę lub zlecenie. Dzięki temu ich pensje wzrosły nawet o kilkaset złotych miesięcznie! W artykule wyjaśniamy, kto i na jakich zasadach skorzysta z nowych ulg podatkowych.

Kluczowe wnioski:
 • Ulga dotyczy tylko młodych do 26 lat zatrudnionych na etacie lub zleceniu.
 • Ich roczny dochód do 85 528 zł jest zwolniony z PIT.
 • Młodzi zyskują nawet 355 zł miesięcznie!
 • Muszą nadal płacić składki ZUS i NFZ.
 • Zobacz, jak teraz rozliczyć PIT za 2019 rok.

Czy zerowy PIT dotyczy wszystkich młodych pracowników?

Nie, ulga podatkowa w ramach programu „Bez PIT dla młodych” nie obejmuje wszystkich młodych osób pracujących. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 sierpnia 2019 roku, dotyczy ona wyłącznie pracowników do 26. roku życia zatrudnionych na umowę o pracę lub umowę zlecenie.

Oznacza to, że z ulgi nie skorzystają na przykład młodzi przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą i rozliczają się na zasadach ogólnych według skali podatkowej oraz stawki PIT wynoszącej 19%. Podatek będą musieli nadal płacić również młodzi pracujący na podstawie umowy o dzieło.

Kto jeszcze nie skorzysta z ulgi?

Co warto podkreślić, z ulgi zwanej potocznie „zerowym PIT dla młodych” nie skorzystają także osoby pobierające zasiłki chorobowe, macierzyńskie, ojcowskie oraz świadczenia rehabilitacyjne. One również będą musiały rozliczyć się z urzędem skarbowym i zapłacić podatek w wysokości 17% lub 32% - w zależności od progu podatkowego.

Ile wynosi limit rocznego dochodu zwolnionego z podatku?

Aby skorzystać w pełni z ulgi podatkowej dla młodych, roczny dochód pracownika do 26. roku życia nie może przekroczyć kwoty 85 528 zł. Ministerstwo Finansów określiło to mianem „zerowego PIT” - oznacza ono, że pracownik otrzymujący wynagrodzenie poniżej tego limitu w ogóle nie będzie płacił podatku PIT.

Co jednak w przypadku, gdy młody podatnik zarobi więcej niż 85 528 zł w ciągu roku? Wówczas będzie zobowiązany odprowadzić podatek tylko od nadwyżki ponad ten limit, czyli od tzw. „drugiego progu podatkowego” według stawki 32%.

Limit 85 528 zł obowiązuje niezależnie od liczby umów o pracę lub umów zleceń. Jeśli zatem młody pracownik ma kilka źródeł dochodu objętych ulgą, to one wszystkie są zwolnione z PIT, o ile łączna suma roczna nie przekroczy wspomnianej kwoty.

Przykładowe wyliczenia

Wynagrodzenie miesięczne Zysk miesięczny Zysk roczny
2 250 zł (minimalne) 133 zł 1 592 zł
4 765 zł (przeciętne) 355 zł 4 261 zł
7 127,33 zł (limit zwolnienia) 564 zł 6 768 zł

Jak widać na przykładzie, im wyższe miesięczne wynagrodzenie brutto, tym większy zysk netto odniesie młody pracownik dzięki skorzystaniu z ulgi. Przy maksymalnym rocznym limicie 85 528 zł będzie to dodatkowe 6 768 zł „na rękę” w stosunku do poprzednich zasad opodatkowania.

Czytaj więcej: Załóż konto bankowe online bez wychodzenia z domu!

Kto nie skorzysta z nowej ulgi podatkowej?

Oprócz wyżej wymienionych grup, które zostały wyłączone z możliwości skorzystania z ulgi podatkowej dla młodych, należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię.

Otóż z programu „Bez PIT dla młodych” nie skorzystają podatnicy do 26. roku życia, którzy dodatkowo uzyskują przychody z tytułów nieobjętych ulgą. Może to być na przykład najem prywatny, prawa autorskie, umowa o dzieło lub własna działalność gospodarcza.

W takim przypadku młody podatnik będzie musiał złożyć standardowe rozliczenie PIT-36 albo PIT-37 i zapłacić podatek według progresywnej skali podatkowej - 17% od dochodu do 85 528 zł oraz 32% od nadwyżki ponad tę kwotę.

Od kiedy obowiązują przepisy o zerowym PIT?

Nowe ulgi podatkowe dla młodych: Czego należy się spodziewać od sierpnia?

Ustawa wprowadzająca ulgę podatkową dla osób do 26. roku życia została podpisana przez prezydenta i weszła w życie 1 sierpnia 2019 roku. Od tego momentu obowiązują nowe, korzystniejsze zasady opodatkowania młodych osób pracujących na etacie lub na umowie zlecenie.

Warto jednak pamiętać, że dochody uzyskane przez młodego podatnika przed tą datą (czyli przed 1 sierpnia 2019 r.) nadal podlegają opodatkowaniu na starych zasadach. Limit zwolnienia z PIT za okres od 1 stycznia 2019 roku do 31 lipca 2019 roku jest proporcjonalnie niższy i wynosi 35 636,67 zł.

Jak młodzi powinni rozliczyć PIT za 2019 rok?

Wprowadzenie ulgi podatkowej dla młodych pracowników oznacza, że ich rozliczenie z fiskusem za 2019 rok może być nieco bardziej skomplikowane. Wynika to z faktu, że w ciągu roku obowiązywały dwie różne zasady opodatkowania ich dochodów.

Podstawową zasadą jest to, że dochody uzyskane do 31 lipca 2019 roku podlegają opodatkowaniu na starych zasadach, a te otrzymane od 1 sierpnia - już na nowych, preferencyjnych warunkach. W związku z tym konieczne może być złożenie zeznania rocznego PIT i rozliczenie się z urzędem skarbowym, jeśli łączny roczny dochód młodego podatnika:

 • przekracza 35 636,67 zł (limit zwolnienia za okres styczeń-lipiec),
 • pochodzi z różnych źródeł, z których część nie jest objęta ulgą „Bez PIT dla młodych”.

Należy to zrobić do 30 kwietnia 2020 roku. Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że młodzi podatnicy, którzy otrzymali w 2019 roku wyłącznie przychody zwolnione z PIT, są zwolnieni z obowiązku składania zeznania podatkowego PIT.

O ile wzrosło wynagrodzenie młodych po zmianach?

Korzystne zmiany w opodatkowaniu osób pracujących poniżej 26. roku życia mają przede wszystkim poprawić ich sytuację finansową. Dzięki wprowadzeniu zerowego PIT ich miesięczne wynagrodzenie wzrosło nawet o kilkaset złotych.

Aby zobrazować, jak zmieniła się wysokość wypłaty „na rękę” po skorzystaniu z ulgi podatkowej, posłużmy się konkretnym przykładem:

24-letnia Kasia pracuje na umowie o pracę i zarabia 2 500 zł brutto miesięcznie. Do lipca 2019 roku dostawała na konto 1 808,10 zł netto. Po złożeniu oświadczenia u pracodawcy od sierpnia jej comiesięczna pensja wzrosła o 155 zł do poziomu 1 963,10 zł. W skali całego roku 2019, dzięki uldze Kasia „zarobiła” dodatkowe 775 zł.

Jak widać, dla młodej pracownicy zarabiającej średnią krajową, korzyść z tytułu nieopłacania PIT sięga kilkuset złotych rocznie. Im wyższe miesięczne wynagrodzenie brutto, tym wyższy efektywny zysk netto po skorzystaniu z ulgi.

Czy trzeba nadal płacić składki ZUS i NFZ?

Na koniec warto zaznaczyć, że wprowadzenie preferencyjnych stawek podatkowych, czyli tak zwanego zerowego PIT, nie zwalnia młodych pracowników z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe) i zdrowotne.

Nadal zatem z wynagrodzenia brutto pobierana jest składka emerytalna (9,76%), rentowa (1,5%) oraz chorobowa (2,45%). Dodatkowo osoby zatrudnione na umowę o pracę opłacają składkę wypadkową (od 0,67% do 3,33%). Te płatności pomniejszają finalną kwotę wypłacaną pracownikowi „na rękę”.

Jaka jest opinia na temat zerowego PIT?

Wprowadzenie ulgi podatkowej dla osób poniżej 26. roku życia spotkało się z mieszanymi opiniami. Z jednej strony zwiększa ona wynagrodzenie netto młodych osób podejmujących pierwszą pracę, co może zachęcić ich do pozostania w kraju i rozpoczęcia kariery zawodowej.

Z drugiej jednak strony część ekspertów oraz przedstawicieli starszych pokoleń uważa, że zerowy PIT stanowi zbyt duże uprzywilejowanie młodych kosztem pozostałych grup zawodowych. Pojawiają się opinie, że ulga jest niesprawiedliwa i może pogłębiać konflikt międzypokoleniowy na rynku pracy.

Jak widać zdania są podzielone, a ostateczną ocenę przyniosą dopiero długoterminowe statystyki obrazujące wpływ ulgi na sytuację finansową i zawodową młodych Polaków.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły