News

Nowe wsparcie kredytów mieszkaniowych - co nowego?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk17.02.20247 min.
Nowe wsparcie kredytów mieszkaniowych - co nowego?

Nowe wsparcie kredytów mieszkaniowych wciąż jest w sferze planów i zapowiedzi. Ministerstwo rozwoju i technologii ponownie przesuwa w czasie jego uruchomienie - tym razem na jesień 2023 roku. Rząd zapowiada też wprowadzenie kryterium dochodowego, aby pomoc trafiła do osób najbardziej potrzebujących. Tymczasem w Niemczech rynek nieruchomości gwałtownie hamuje - ceny mieszkań spadają nawet o 10 proc. rok do roku. W Polsce na razie nic nie wskazuje na podobny scenariusz.

Nowy program wsparcia dla kredytów

Nowy rządowy program wsparcia dla kredytów mieszkaniowych znów się nieco oddala. Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman zapowiedział, że zacznie on funkcjonować "w tym roku, najpóźniej jesienią". Wcześniej minister mówił o uruchomieniu programu od połowy 2023 roku.

Obecna zapowiedź wskazuje na uruchomienie programu dopiero w czwartym kwartale bieżącego roku. Minister poinformował również, że trwające konsultacje są bliskie zakończenia. Jednak program wsparcia kredytów to tylko jeden z trzech elementów przygotowywanego pakietu dla mieszkalnictwa.

Przesunięcie terminu może przełożyć się na tymczasowe wyhamowanie wzrostu cen nieruchomości w Polsce. W 2022 roku ceny mieszkań w niektórych miastach rosły w tempie ponad 20% rocznie. Jednak już w styczniu dynamika wzrostu była wolniejsza niż w poprzednich miesiącach.

Kontrowersyjne programy wsparcia

Programy dopłat do kredytów mieszkaniowych są kontrowersyjne, ponieważ obniżenie kosztu kredytu zwiększa popyt na mieszkania, a to zwykle przekłada się na szybszy wzrost ich cen. W rezultacie dostęp do mieszkań może się pogorszyć, zamiast poprawić.

Dlatego warto rozważnie podchodzić do decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego i porównać oferty kilku banków. Najkorzystniejszą ofertę wybierzemy dzięki porównywarkom kredytowym.

Kryterium dochodowe przy wsparciu kredytów

Od lipca 2023 roku zmienią się zasady wsparcia dla gospodarstw domowych w opłatach za energię elektryczną. Ministerstwo chce wprowadzić kryterium dochodowe, aby pomoc trafiła do osób najbardziej potrzebujących.

Premier zapowiedziała, że każdy kto będzie miał problem z opłaceniem rachunków za prąd, otrzyma wsparcie. Pomoc będzie uzależniona od dochodu na osobę w rodzinie.

Utrzymywanie zamrożonych cen energii elektrycznej z 2021 roku jest kosztowne dla budżetu państwa. Dlatego nowe rozwiązania będą prawdopodobnie czymś pośrednim między dotychczasowym wsparciem a cenami rynkowymi.

Czytaj więcej: Związkowcy zagrożeni strajkiem w marketach po trzech dniach.

Jesień 2023 nowym terminem programu rządowego

Nowy rządowy program wsparcia dla kredytów mieszkaniowych został po raz kolejny przesunięty w czasie. Tym razem ministerstwo podaje jesień 2023 roku jako docelowy termin uruchomienia programu.

Oznacza to, że przerwa między zakończeniem poprzedniego programu dopłat do kredytów, a rozpoczęciem nowego może sięgnąć niemal roku. Być może przełoży się to na spowolnienie wzrostu cen na rynku nieruchomości w Polsce w najbliższych miesiącach.

Programy wsparcia w zdobywaniu kredytów mieszkaniowych są kontrowersyjne, bo obniżanie kosztu kredytu po stronie kupujących zwiększa popyt na mieszkania, a to zwykle oznacza szybszy wzrost ich cen.

Ceny mieszkań w Niemczech spadają o 10 proc.

Nowe wsparcie kredytów mieszkaniowych - co nowego?

W Niemczech pogłębia się kryzys gospodarczy, na co wskazują dane o produkcji przemysłowej czy sytuacji na rynku nieruchomości. Średnie ceny mieszkań spadły tam już o 10% w ujęciu rok do roku.

Co więcej, część ekspertów ocenia, że spadki mogą sięgnąć nawet 30%. Dodatkowo coraz częściej zdarzają się bankructwa deweloperów mieszkaniowych.

Sytuacja zmieniła się, gdy Europejski Bank Centralny zdecydowanie podniósł stopy procentowe. To spowodowało wzrost kosztu kredytów mieszkaniowych i pogorszenie koniunktury gospodarczej. W efekcie zmalał popyt na mieszkania, a wraz z nim zaczęły spadać ceny nieruchomości.

Kraj Zmiana cen mieszkań
Polska Wzrost
Niemcy Spadek nawet o 30%

Rekordowa nadwyżka budżetowa w styczniu

W styczniu 2023 roku polski rząd pożyczył z rynków finansowych rekordową kwotę pieniędzy, sięgającą prawie 50 mld zł. Jednak część tych środków nie została natychmiast wydana.

Dane Ministerstwa Finansów wskazują, że na koniec pierwszego miesiąca roku na rachunkach budżetowych było 40 mld zł więcej niż w grudniu 2022. Oznacza to, że w styczniu w budżecie odnotowano nadwyżkę.

Mimo zaciągniętych pożyczek, polski rząd nadal będzie musiał pozyskać w 2023 roku ok. 290 mld zł, aby pokryć tegoroczne potrzeby pożyczkowe sięgające 450 mld zł.

Produkcja przemysłowa w Niemczech najniższa od lat

Produkcja przemysłowa w Niemczech spada nieprzerwanie od siedmiu miesięcy. W grudniu była ona o 1,6 proc. niższa niż w listopadzie i aż o 3 proc. mniejsza niż przed rokiem.

Co więcej, poziom produkcji jest obecnie o ponad 16 proc. niższy od rekordowego wyniku z maja 2018 roku. W niektórych branżach, takich jak chemia czy energetyka, odnotowano dwucyfrowe spadki w skali roku.

Recesyjny trend w gospodarce Niemiec utrzymuje się już szósty rok z rzędu. Sytuację pogorszyło zamknięcie ostatnich elektrowni jądrowych, co znacząco zmniejszyło produkcję energii elektrycznej.

Nowy program wsparcia dla kredytów

Nowy rządowy program wsparcia dla kredytów mieszkaniowych znów się nieco oddala. Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman zapowiedział, że zacznie on funkcjonować "w tym roku, najpóźniej jesienią". Wcześniej minister mówił o uruchomieniu programu od połowy 2023 roku. Obecna zapowiedź wskazuje na uruchomienie programu dopiero w czwartym kwartale bieżącego roku.

Minister poinformował również, że trwające konsultacje są bliskie zakończenia. Jednak program wsparcia kredytów to tylko jeden z trzech elementów przygotowywanego pakietu dla mieszkalnictwa. Przesunięcie terminu może przełożyć się na tymczasowe wyhamowanie wzrostu cen nieruchomości w Polsce.

Kontrowersyjne programy wsparcia

Programy dopłat do kredytów mieszkaniowych są kontrowersyjne, ponieważ obniżenie kosztu kredytu zwiększa popyt na mieszkania, a to zwykle przekłada się na szybszy wzrost ich cen. Dlatego warto rozważnie podchodzić do decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego i porównać oferty kilku banków.

Kryterium dochodowe przy wsparciu kredytów

Od lipca 2023 roku zmienią się zasady wsparcia dla gospodarstw domowych w opłatach za energię elektryczną. Ministerstwo chce wprowadzić kryterium dochodowe, aby pomoc trafiła do osób najbardziej potrzebujących. Premier zapowiedziała, że każdy kto będzie miał problem z opłaceniem rachunków za prąd, otrzyma wsparcie.

Pomoc będzie uzależniona od dochodu na osobę w rodzinie. Utrzymywanie zamrożonych cen energii elektrycznej z 2021 roku jest kosztowne dla budżetu państwa. Dlatego nowe rozwiązania będą prawdopodobnie czymś pośrednim między dotychczasowym wsparciem a cenami rynkowymi.

Jesień 2023 nowym terminem programu rządowego

Nowy rządowy program wsparcia dla kredytów mieszkaniowych został po raz kolejny przesunięty w czasie. Tym razem ministerstwo podaje jesień 2023 roku jako docelowy termin uruchomienia programu. Oznacza to, że przerwa między zakończeniem poprzedniego programu dopłat do kredytów, a rozpoczęciem nowego może sięgnąć niemal roku.

Być może przełoży się to na spowolnienie wzrostu cen na rynku nieruchomości w Polsce w najbliższych miesiącach.

Ceny mieszkań w Niemczech spadają o 10 proc.

W Niemczech pogłębia się kryzys gospodarczy, na co wskazują dane o produkcji przemysłowej czy sytuacji na rynku nieruchomości. Średnie ceny mieszkań spadły tam już o 10% w ujęciu rok do roku. Co więcej, część ekspertów ocenia, że spadki mogą sięgnąć nawet 30%.

Dodatkowo coraz częściej zdarzają się bankructwa deweloperów mieszkaniowych. Sytuacja zmieniła się, gdy Europejski Bank Centralny zdecydowanie podniósł stopy procentowe. To spowodowało wzrost kosztu kredytów mieszkaniowych i pogorszenie koniunktury gospodarczej.

Podsumowanie

Nowy program wsparcia dla kredytów mieszkaniowych został po raz kolejny przesunięty w czasie - tym razem na jesień 2023 roku. Oznacza to niemal roczną przerwę między zakończeniem poprzedniego programu dopłat do kredytów a uruchomieniem nowego systemu pomocy. Być może spowoduje to chwilowe wyhamowanie szaleńczego wzrostu cen nieruchomości w Polsce.

Jednocześnie w Niemczech pogłębia się kryzys gospodarczy, czego dowodem są spadki produkcji przemysłowej i cen mieszkań, sięgające nawet 10 proc. rok do roku. Tamtejszy rynek nieruchomości wyraźnie wyhamował po podniesieniu stóp procentowych przez EBC. W Polsce na razie nic nie wskazuje na podobny scenariusz, choć wzrosty cen mieszkań już nieco zwolniły.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"