News

Nowe zasady weszły w życie dla mieszkańców połowy kraju

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska02.01.20246 min.
Nowe zasady weszły w życie dla mieszkańców połowy kraju

Nowe zasady weszły w życie dla mieszkańców połowy kraju dotyczące używania przestarzałych pieców węglowych, zwanych potocznie "kopciuchami". W kilku województwach wprowadzono już całkowity zakaz palenia w takich urządzeniach, a w innych ograniczono możliwość korzystania wyłącznie z nowoczesnych kotłów spełniających normy emisyjności. Stopniowe wycofywanie kopciuchów to walka ze smogiem i dbałość o czystość powietrza. Mieszkańcy muszą dostosować się do nowych regulacji, aby chronić zdrowie i klimat.

Zakaz palenia w kopciuchach

W ostatnim czasie wprowadzono zakaz używania przestarzałych pieców węglowych, potocznie zwanych „kopciuchami”, w kolejnych polskich województwach. Już w połowie kraju obowiązują regulacje całkowicie zabraniające palenia w tego typu urządzeniach lub ograniczające możliwość korzystania wyłącznie z nowoczesnych kotłów spełniających normy emisyjności.

Najdalej idące restrykcje weszły w życie 1 stycznia 2024 roku w 7 województwach. Zakaz dotyczy kopciuchów, czyli pieców niespełniających norm żadnej z klas emisyjności. W innych regionach ograniczenia są łagodniejsze i obejmują starsze typy kotłów węglowych niskich klas.

Celem regulacji jest walka ze smogiem i poprawa jakości powietrza w Polsce. Eksperci alarmują, że spalanie paliw stałych w przestarzałych piecach powoduje emisję szkodliwych związków, które negatywnie wpływają na zdrowie i przyczyniają się do zmian klimatu.

Wymiana kopciuchów

Według danych w Polsce wciąż użytkowanych jest około 3,5 miliona kopciuchów. Mieszkańcy mają kilka lat na wymianę pieców - terminy są zróżnicowane w zależności od województwa.

Najdłuższe vacatio legis przewidziano w lubuskim i opolskim, gdzie właściciele domów mają czas do 2027 i 2030 roku. Z kolei w warmińsko-mazurskim i podlaskim w ogóle nie wprowadzono jeszcze ograniczeń w użytkowaniu kopciuchów.

Nowe normy emisyjności kotłów

Wraz z zakazem użytkowania kopciuchów wprowadzono nowe normy emisyjności dla dopuszczonych do użytku pieców węglowych. W zależności od województwa obowiązują zaostrzone standardy dotyczące maksymalnych poziomów emisji szkodliwych substancji.

W wielkopolskim, dolnośląskim i lubelskim legalne są już tylko kotły minimum klasy 3 według normy PN-EN 303-5:2002. W zachodniopomorskim i świętokrzyskim dopuszczalne są piece klasy 4 i wyższej. Natomiast w śląskim i podkarpackim można używać kotłów bezklasowych, ale nie starszych niż 5-10 lat.

Nowe przepisy to szansa na stopniowe wyeliminowanie z polskich domów najbardziej emisyjnych kopciuchów i zastąpienie ich nowoczesnymi, ekologicznymi piecami.

Czytaj więcej: Warszawiacy, Czeka Was Wyjątkowe Wydarzenie w Komunikacji Miejskiej - Kliknij i Zobacz!

Wymiana pieców w poszczególnych województwach

Harmonogram wymiany pieców i wprowadzania zakazów jest zróżnicowany w poszczególnych regionach Polski. Oto kilka przykładów:

 • W mazowieckim zakaz wszedł w życie już 1 stycznia 2023 r.
 • Małopolskie wprowadzi ograniczenia po sezonie grzewczym 2023/2024.
 • W lubuskim i opolskim termin wyznaczono na lata 2027-2030.
 • Warmińsko-mazurskie i podlaskie nie mają jeszcze przepisów antysmogowych.

W niektórych miastach obowiązują dodatkowo lokalne uregulowania - np. w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim nie można palić w piecach niższych klas niż 5.

Dostosowanie się do nowych wymogów wymaga czasu i nakładów finansowych. Jednak stopniowe wycofywanie kopciuchów przyniesie wymierne korzyści dla zdrowia i środowiska.

Programy dopłat do wymiany pieców

Możliwe jest uzyskanie dofinansowania na wymianę starych pieców w ramach programu „Czyste Powietrze” i działań samorządów. Warto zatem skorzystać z pomocy przy likwidacji kopciucha.

Województwo Termin wymiany kopciuchów
Mazowieckie 1 stycznia 2023
Małopolskie Po sezonie grzewczym 2023/2024
Lubuskie Do roku 2027
Opolskie Do roku 2030

Daty wejścia w życie zakazu palenia

Nowe zasady weszły w życie dla mieszkańców połowy kraju

Najbardziej rygorystyczny zakaz obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku w 7 województwach. Są to: wielkopolskie, dolnośląskie, lubelskie, zachodniopomorskie, świętokrzyskie, śląskie i podkarpackie.

W lubuskim i opolskim ograniczenia zaczną stopniowo wchodzić w życie w latach 2027-2030. Natomiast mieszkańcy warmińsko-mazurskiego i podlaskiego wciąż mogą bez przeszkód palić w kopciuchach.

Należy podkreślić, że wprowadzane terminy są ostateczne i nie będzie możliwości przedłużenia okresu użytkowania pieców niespełniających norm. Mieszkańcy muszą zdążyć wymienić kopciuchy przed upływem vacatio legis.

Zgodnie z przepisami antysmogowymi do 2030 roku w całej Polsce powinny zniknąć kopciuchy, czyli piece pozaklasowe.

Czas na wymianę kopciuchów się kończy

Podsumowując, okres przejściowy na dostosowanie ogrzewania do wymogów stopniowo się kończy. Jeśli nie wymienimy pieca na bardziej ekologiczny przed upływem terminu, narazimy się na konsekwencje finansowe i prawne.

Kary za łamanie zakazu palenia w kopciuchach

Na terenach, gdzie obowiązują już ograniczenia, za użytkowanie niedozwolonych pieców grożą dotkliwe kary - od 20 do nawet 5000 zł. Mandaty nakładać mogą uprawnieni urzędnicy po przeprowadzeniu kontroli.

Dodatkowo nowe przepisy często zobowiązują właścicieli do wymiany kotła w określonym terminie. Jeśli tego nie zrobią, grozi im grzywna lub nawet więzienie.

Niewykluczone są też konsekwencje cywilnoprawne - np. pozwy sąsiedzkie o odszkodowanie za zanieczyszczenie powietrza. Warto więc jak najszybciej pozbyć się kopciucha.

Skutki używania przestarzałych pieców

Dlaczego kopciuchy są tak niebezpieczne dla ludzi i środowiska?

 • Powodują emisję groźnych dla zdrowia pyłów i gazów cieplarnianych.
 • Przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza i smogu w miastach.
 • Zwiększają ryzyko chorób układu oddechowego i krążenia.
 • Negatywnie wpływają na klimat poprzez emisję CO2.
 • Emitują duże ilości benzo(a)pirenu, czyli silnego kancerogenu.

Dlatego coraz więcej miast i regionów decyduje się na wprowadzenie zakazu użytkowania kopciuchów i innych pieców nie spełniających norm. To krok w stronę czystszego powietrza i lepszego zdrowia mieszkańców.

Podsumowanie

W artykule omówiono kwestię wprowadzania zakazu użytkowania przestarzałych pieców węglowych, potocznie nazywanych "kopciuchami". Już w połowie polskich województw obowiązują regulacje całkowicie zabraniające palenia w takich urządzeniach. To ważny krok w walce ze smogiem i poprawie jakości powietrza.

Przedstawiono harmonogram wprowadzania ograniczeń w poszczególnych regionach. Najdalej idące restrykcje weszły w życie od 1 stycznia 2024 r. w 7 województwach. W innych terminy są późniejsze lub w ogóle nie ma jeszcze zakazu. Podano też nowe normy emisyjności legalnych pieców.

Wyjaśniono, że właściciele domów mają kilka lat na wymianę kopciuchów. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania z programu "Czyste Powietrze". Za niestosowanie się do zakazu grożą dotkliwe kary finansowe.

Na koniec wskazano, jak szkodliwe są przestarzałe piece dla zdrowia i środowiska. Emitują groźne substancje, przyczyniają się do smogu i zmian klimatu. Dlatego warto jak najszybciej wymienić kopciucha na ekologiczny kocioł.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły