News

Nowi wiceministrowie aktywów państwowych: co wiemy?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska22.12.20237 min.
Nowi wiceministrowie aktywów państwowych: co wiemy?

Nowi wiceministrowie aktywów państwowych zostali powołani przez premiera Donalda Tuska. Dowiedz się, kim są Robert Kropiwnicki, Zbigniew Ziejewski, Marcin Kulasek i Jacek Bartmiński - nowi sekretarze i podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Przeczytaj również, czym zajmuje się to ministerstwo i jakie ma plany wobec projektu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Kim jest Robert Kropiwnicki

Robert Kropiwnicki to poseł Koalicji Obywatelskiej z Dolnego Śląska. W Sejmie zasiada już piątą kadencję - był posłem kadencji VI, VII, VIII, IX i obecnie X. Jest doświadczonym parlamentarzystą, który pracował w wielu komisjach sejmowych. Pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Robert Kropiwnicki ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w 2006 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Jest związany z Dolnym Śląskiem, pochodzi z Legnicy. Miesiąc temu został członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

Doświadczenie parlamentarne

Będąc posłem przez pięć kadencji, Robert Kropiwnicki zdobył szerokie doświadczenie parlamentarne. Aktywnie uczestniczył w pracach wielu komisji sejmowych, m.in. Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, czy Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Był też członkiem dwóch komisji śledczych zajmujących się ważnymi sprawami dla państwa. Jedną z nich była Komisja Śledcza ds. Amber Gold, która badała tę głośną aferę finansową. Można więc powiedzieć, że Robert Kropiwnicki zna kulisy funkcjonowania ważnych organów i instytucji państwa.

Kim jest Zbigniew Ziejewski

Zbigniew Ziejewski jest posłem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W parlamencie zasiada drugą kadencję. Wcześniej w wyborach w 2019 roku po raz pierwszy dostał się do Sejmu. Jest doświadczonym samorządowcem - przez wiele lat pracował w administracji lokalnej.

Z wykształcenia Zbigniew Ziejewski jest absolwentem studiów rolniczych. Bezpośrednio po wyborach był typowany do objęcia funkcji ministra rolnictwa. Ostatecznie będzie jednak wspierał działania MAP jako wiceminister aktywów państwowych.

Samorządowiec z długoletnim doświadczeniem

Zbigniew Ziejewski jest samorządowcem z wieloletnim stażem. W latach 2006-2018 przez trzy kadencje pełnił funkcję wójta gminy Wierzbica. Był też radnym powiatu chełmskiego. Angażował się w działalność organizacji skupiających samorządowców.

Dobre rozeznanie w zagadnieniach związanych z szeroko pojętą problematyką rolnictwa i samorządu terytorialnego z pewnością przyda mu się na stanowisku wiceministra aktywów państwowych.

Czytaj więcej: Bank Światowy odmawia interwencji w kontrowersje dotyczące prezesa NBP

Kim jest Marcin Kulasek

Marcin Kulasek jest politykiem Nowej Lewicy i sekretarzem generalnym tego ugrupowania. Podobnie jak Zbigniew Ziejewski, Kulasek zasiada w Sejmie drugą kadencję. Po raz pierwszy został posłem w wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

Z zawodu Marcin Kulasek jest technologiem żywności. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu zarządzania funduszami unijnymi. Może się to przydać w pracy w resorcie aktywów państwowych.

Doświadczenie legislacyjne

W poprzedniej kadencji Sejmu Marcin Kulasek był członkiem dwóch ważnych komisji sejmowych zajmujących się szeroko pojętą tematyką rozwoju wsi i rolnictwa - Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Pełnił też funkcję przewodniczącego Podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego. To dobra baza do pracy w resorcie, który nadzoruje szereg spółek o strategicznym znaczeniu dla państwa.

Kim jest Jacek Bartmiński

Nowi wiceministrowie aktywów państwowych: co wiemy?

Jacek Bartmiński jest prawnikiem i specjalistą z zakresu nadzoru właścicielskiego w spółkach. Doradzał przy restrukturyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT. Pracował m.in. w Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Gospodarki i Najwyższej Izbie Kontroli.

Bartmiński pełnił funkcje doradcy ministra finansów oraz dyrektora departamentu w resorcie gospodarki. Był też wicedyrektorem departamentu w NIK. Posiada więc cenne doświadczenie z pracy w instytucjach państwowych.

Specjalista od nadzoru

Jako prawnik i praktyk z zakresu nadzoru korporacyjnego, Jacek Bartmiński posiada wiedzę dotyczącą zarządzania strategicznymi spółkami. Powinien więc sprawnie wypełniać obowiązki podsekretarza stanu w resorcie odpowiedzialnym za nadzór nad takimi podmiotami.

Doświadczenie w restrukturyzacji PLL LOT może wykorzystać przy planach dotyczących reorganizacji sektora energetycznego i powstania NABE.

Czym zajmuje się MAP

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) powstało w 2019 roku. Przejęło kompetencje po zlikwidowanym Ministerstwie Skarbu Państwa i część zadań Ministerstwa Energii.

Minister aktywów państwowych sprawuje nadzór nad kluczowymi spółkami z udziałem Skarbu Państwa. W gestii MAP znajdują się m.in. takie podmioty, jak:

 • państwowe koncerny energetyczne - PGE, Tauron, Enea,
 • spółki paliwowe - PKN Orlen, Lotos,
 • kopalnie węgla - Polska Grupa Górnicza,
 • zbrojeniówka - Polska Grupa Zbrojeniowa,
 • ubezpieczyciel PZU,
 • operator giełdy - GPW.

Strategiczne znaczenie

Mając pod swoim nadzorem tak istotne dla gospodarki podmioty, MAP odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe kraju. Odpowiednie zarządzanie tymi spółkami ma więc strategiczne znaczenie.

Dlatego MAP musi dbać o optymalne funkcjonowanie nadzorowanych przez siebie firm. A nowi wiceministrowie aktywów państwowych będą mieli w tym niemały udział.

Co z projektem NABE

Jednym z pierwszych wyzwań, jakie czekają MAP pod wodzą nowego ministra Borysa Budki, jest projekt utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). W jej skład miałyby wejść aktywa związane z wytwarzaniem energii z grup energetycznych PGE, Tauron, Enea oraz przejętej przez Orlen spółki Energa.

Minister Borys Budka zapowiedział, że dalsze losy projektu uzależnione są od wyników audytu spółek zaangażowanych w tworzenie NABE.

Nowe kierownictwo MAP będzie musiało więc ocenić sensowność i zasadność utworzenia NABE po przeanalizowaniu kondycji finansowej wymienionych wyżej podmiotów. Niewykluczone jednak, że ostatecznie projekt zostanie zarzucony lub istotnie zmodyfikowany.

Spółka Potencjalny wkład do NABE
PGE Aktywa związane z wytwarzaniem energii
Enea Aktywa związane z wytwarzaniem energii
Tauron Aktywa związane z wytwarzaniem energii
Energa (Orlen) Aktywa związane z wytwarzaniem energii

Podsumowanie

W artykule przybliżam sylwetki nowo powołanych wiceministrów w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Opisuję kim jest Robert Kropiwnicki - doświadczony parlamentarzysta Koalicji Obywatelskiej. Przedstawiam również Zbigniewa Ziejewskiego, samorządowca z ramienia PSL. Nie pomijam także Marcina Kulaska z Nowej Lewicy i Jacka Bartmińskiego, specjalisty od nadzoru korporacyjnego.

Wyjaśniam, czym zajmuje się Ministerstwo Aktywów Państwowych i jakie spółki znajdują się w jego gestii. To koncerny paliwowe i energetyczne o kluczowym znaczeniu gospodarczym. Wspominam również o planach dotyczących utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, którymi będzie musiało zająć się MAP.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił bliżej poznać nowych wiceministrów aktywów państwowych i lepiej zrozumieć zakres odpowiedzialności kierowanego przez nich resortu. Jeśli interesują Cię losy strategicznych spółek Skarbu Państwa i kwestie związane z polityką energetyczną kraju, lekturę warto kontynuować.

Gdybyś miał jakieś pytania dotyczące omówionych w artykule zagadnień, zapraszam do kontaktu. Postaram się na nie odpowiedzieć i rozwinąć poruszane tematy. Uzupełnię wiedzę o dodatkowe ciekawostki z obszaru spółek z udziałem Skarbu Państwa, ich zarządzania i funkcjonowania.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"