News

Nowy członek zarządu NBP - kto to jest i jakie ma plany?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak06.12.20234 min.
Nowy członek zarządu NBP - kto to jest i jakie ma plany?

Artur Soboń został nowym członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego, powołanym przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wcześniej pełnił funkcję wiceministra finansów i odpowiadał za naprawę reformy podatkowej Polski Ład. Teraz czeka go 6-letnia kadencja w banku centralnym.

Kluczowe wnioski:
  • Artur Soboń został powołany przez prezydenta Dudę na członka zarządu NBP.
  • Wcześniej był odpowiedzialny za naprawę Polskiego Ładu jako wiceminister finansów.
  • Podziękował prezydentowi, premierowi i prezesowi NBP za nominację.
  • Rozpoczyna 6-letnią kadencję w banku centralnym.
  • Żegna się z działalnością polityczną i poświęca NBP.

Artur Soboń nowym członkiem zarządu NBP

Prezydent Andrzej Duda powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Informację tę podano na oficjalnej stronie prezydenta. Wręczenie nominacji odbyło się w Pałacu Prezydenckim z udziałem samego prezydenta.

Kim jest nowo powołany członek zarządu NBP? Artur Soboń to doświadczony polityk i ekonomista, który dotychczas pełnił funkcję wiceministra finansów. Wcześniej zajmował stanowiska wiceministra rozwoju i technologii, aktywów państwowych oraz funduszy i polityki regionalnej.

Soboń jest również posłem na Sejm już trzecią kadencję. Po raz pierwszy został wybrany w 2015 roku. Jednak to rola w Ministerstwie Finansów uznawana była za najważniejszą w jego dotychczasowej karierze politycznej.

Misja naprawy Polskiego Ładu

Artur Soboń trafił do Ministerstwa Finansów z konkretną misją - naprawienia reformy podatkowej Polski Ład, która spotkała się z ostrą krytyką ekspertów i chaos informacyjny wprowadziła wśród podatników.

Jako wiceminister finansów Soboń aktywnie pracował nad poprawą przepisów, aby zminimalizować negatywne skutki wejścia w życie nowych regulacji od 1 stycznia 2022 roku. W dużej mierze ta misja została zrealizowana.

Podziękowania dla prezydenta i premiera

Artur Soboń po ogłoszeniu nominacji na członka zarządu NBP podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu za zaufanie i powierzenie mu tej funkcji.

W specjalnym wpisie na platformie społecznościowej Soboń zadeklarował także, że najbliższe 6 lat poświęci służbie Polsce w banku centralnym, na co przeznaczy całość swojej publicznej aktywności.

"Kolejne 6 lat będę służyć Polsce w banku centralnym, któremu od dzisiaj poświęcam całość mojej publicznej aktywności" - Artur Soboń

Czytaj więcej: Odkryj sekret 400 mikrokawalerek zlokalizowanych tuż za granicami Warszawy

6 lat kadencji w NBP

Zgodnie z polskim prawem, kadencja członków zarządu NBP trwa 6 lat. Ta sama osoba nie może pełnić tej funkcji dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Oznacza to, że przed Arturem Soboniem są co najmniej 6 lat pracy w banku centralnym. Będzie on członkiem zarządu NBP razem z prezesem Adamem Glapińskim, dwoma wiceprezesami oraz od 3 do 5 pozostałymi członkami.

Organ zarządzający NBP Skład
Prezes NBP Adam Glapiński
Wiceprezesi NBP Marta Kightley, Adam Lipiński
Członkowie zarządu NBP Artur Soboń + od 3 do 5 osób

Wcześniej wiceministrem finansów

Nowy członek zarządu NBP - kto to jest i jakie ma plany?

Przed dołączeniem do zarządu banku centralnego, Artur Soboń przez ostatnie 2 lata pełnił funkcję wiceministra finansów. Była to jego druga przygoda z Ministerstwem Finansów.

Wcześniej przez wiele lat Soboń pracował także w innych ministerstwach - był wiceministrem rozwoju i technologii, aktywów państwowych, a także funduszy i polityki regionalnej. Posiada więc bogate doświadczenie w administracji rządowej.

Teraz rozpoczyna nowy etap w swojej karierze zawodowej. Przez najbliższe 6 lat będzie członkiem zarządu banku centralnego, reprezentując Polskę także na arenie międzynarodowej.

Podsumowanie

W powyższym artykule przybliżyłem sylwetkę Artura Sobonia, który został nowo powołanym członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego. Opisałem okoliczności jego nominacji przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz dotychczasową karierę zawodową Sobonia.

Szczegółowo omówiłem rolę, jaką Artur Soboń odegrał jako wiceminister finansów - był odpowiedzialny za naprawę reformy podatkowej Polskiego Ładu po jej nieudanym starcie. Przybliżyłem również długość kadencji w zarządzie NBP oraz podziękowania, jakie Soboń złożył ważnym politykom.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Ci lepiej poznać nowego, wpływowego członka władz Banku Centralnego. Na pewno jego doświadczenie w administracji publicznej i gospodarce będzie pomocne w realizacji zadań NBP.

Jeśli interesujesz się polityką gospodarczą naszego kraju, warto śledzić dalsze poczynania Artura Sobonia. Przekonamy się, czy sprosta wyzwaniom służby Polsce, do której oficjalnie się zobowiązał.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły