News

Nowy milioner z TVP. Joński - praca w Orlenie

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska20.01.20245 min.
Nowy milioner z TVP. Joński - praca w Orlenie

Stanisław Bortkiewicz to nowy milioner związany z Telewizją Polską. Poseł Dariusz Joński ujawnił jego zarobki za 2023 rok, które wyniosły blisko milion złotych. Bortkiewicz był bliskim współpracownikiem byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego. Łączył pracę w telewizji publicznej z rolą doradcy zarządu w PKN Orlen. W listopadzie 2022 roku odszedł z TVP po ośmiu latach pracy. Obecnie pełni funkcję prezesa wydawnictwa Polska Press.

Nowy milioner Stanisław Bortkiewicz

Stanisław Bortkiewicz to kolejny milioner związany z Telewizją Polską za rządów Zjednoczonej Prawicy. Poseł Dariusz Joński ujawnił jego zarobki za 2023 rok, które wyniosły aż 976 270,80 zł. Bortkiewicz pełnił funkcję doradcy prezesa TVP i był bliskim współpracownikiem byłego prezesa Jacka Kurskiego.

Stanisław Bortkiewicz związany był z TVP od 2016 roku. Najpierw kierował biurem zarządu, później został doradcą. Współpracował z Jackiem Kurskim aż do października 2022 roku, kiedy Kurski został odwołany ze stanowiska prezesa TVP.

Bliski współpracownik byłego prezesa TVP

Bortkiewicz określany był mianem "prawej ręki" Jacka Kurskiego. Był jego zaufanym współpracownikiem i doradcą przez wiele lat. Po odwołaniu Kurskiego, Bortkiewicz został w TVP jako doradca zarządu. Nadal pobierał bardzo wysokie wynagrodzenie.

Jak ujawnił Joński, w 2022 roku Bortkiewicz zarobił w TVP ponad 159 tys. zł brutto. Po zakończeniu umowy otrzymał też około 289 tys. zł odprawy. Ta kwota została doliczona do jego wynagrodzenia za 2023 rok, stąd tak wysoka podana przez Jońskiego suma - prawie milion złotych.

Zarobki Bortkiewicza z TVP w 2023 roku

Zarobki Stanisława Bortkiewicza w 2023 roku wyniosły dokładnie 976 270,80 zł - ujawnił poseł Dariusz Joński. Dane te otrzymał od likwidatora TVP po złożeniu wniosku o dostęp do informacji publicznej.

Tak wysoka kwota obejmuje nie tylko wynagrodzenie Bortkiewicza jako doradcy zarządu TVP w 2023 roku. Zawiera również prawie 289 tys. zł odprawy wypłaconej mu po zakończeniu umowy o pracę z telewizją publiczną.

Mimo odejścia z TVP, Bortkiewicz nadal pozostał związany z instytucjami państwowymi. Od października 2022 roku pełni funkcję prezesa wydawnictwa Polska Press, należącego do PKN Orlen.

Czytaj więcej: Rządowy program wyczerpał środki, Przerwano przyjmowanie wniosków

Bortkiewicz łączył pracę w TVP i Orlenie

Jesienią 2022 roku Stanisław Bortkiewicz podjął pracę jako doradca zarządu PKN Orlen. Łączył ją z funkcją doradcy zarządu TVP. Aby móc pracować w obu spółkach Skarbu Państwa, musiał uzyskać zgodę od władz telewizji.

Takie łączenie posad w dwóch państwowych firmach spotkało się z krytyką. Zdaniem komentatorów świadczyło o układzie i powiązaniach między TVP i Orlenem za rządów PiS.

Ostatecznie w listopadzie 2022 roku, po ośmiu latach pracy, Bortkiewicz odszedł z Telewizji Polskiej. Nadal jednak pozostaje związany ze spółkami Skarbu Państwa.

Bortkiewicz stracił stanowisko w TVP

Nowy milioner z TVP. Joński - praca w Orlenie

Funkcję doradcy zarządu TVP Stanisław Bortkiewicz pełnił od czasu odejścia Jacka Kurskiego. Wcześniej, za kadencji Kurskiego, kierował biurem zarządu telewizji.

Jak podawał Onet, Bortkiewicz stracił stanowisko po tym, jak prezesem TVP został Mateusz Matyszkowicz. Nowe władze telewizji zdecydowały jednak o pozostawieniu go w roli doradcy zarządu.

Ostatecznie w listopadzie 2022 roku Bortkiewicz odszedł z TVP. Jego bliskie związki z Jackiem Kurskim i wysokie zarobki, które ujawnił Joński, wskazują na nepotyzm i układy w telewizji publicznej za rządów PiS.

Bortkiewicz prezesem Polska Press

Po odejściu z Telewizji Polskiej Stanisław Bortkiewicz objął stanowisko prezesa wydawnictwa Polska Press. Należy ono do PKN Orlen, który przejął wydawnictwo od niemieckiego właściciela w 2021 roku.

Bortkiewicz został prezesem Polska Press w październiku 2022 roku. Wcześniej, od wiosny 2022 roku, pełnił funkcję doradcy zarządu spółki.

Objęcie przez Bortkiewicza stanowiska prezesa Polska Press również wywołało kontrowersje. Po odejściu z TVP pozostał on bowiem w strukturach spółek Skarbu Państwa i nadal zajmuje intratne stanowisko menedżerskie.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono kulisy wysokich zarobków Stanisława Bortkiewicza, byłego współpracownika Jacka Kurskiego z Telewizji Polskiej. Ujawniono, że w 2023 roku zarobił on w TVP prawie milion złotych. Ta kwota obejmuje wynagrodzenie jako doradcy zarządu oraz odprawę po odejściu z telewizji.

Opisano bliskie związki Bortkiewicza z byłym prezesem TVP Jackiem Kurskim. Był on jego zaufanym współpracownikiem i doradcą przez wiele lat. Po odejściu Kurskiego nadal pobierał wysokie wynagrodzenie z telewizji publicznej.

Przedstawiono również kontrowersje związane z łączeniem przez Bortkiewicza pracy w TVP i Orlenie. Mimo odejścia z telewizji, pozostał on w strukturach spółek Skarbu Państwa obejmując stanowisko prezesa Polska Press.

Artykuł obnaża nepotyzm i układy w TVP za rządów PiS. Przykład Bortkiewicza pokazuje, że ludzie powiązani z władzą dorabiali się majątków pracując w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.